Home Top News ଶସ୍ତା ହେଲା ଗୃହ ଋଣ : ନୂଆ ଘର କିଣିବା ପାଇଁ ଏବେ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ...

ଶସ୍ତା ହେଲା ଗୃହ ଋଣ : ନୂଆ ଘର କିଣିବା ପାଇଁ ଏବେ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ : ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ମାସରେ ଗୃହଋଣ ହାର ହ୍ରାସ କଲେ

74

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୯-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଯଦି ଆପଣ ଘର କିଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ମାସରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଶସ୍ତା ଦରରେ ଗୃହ ଋଣ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଦେଢ଼ ଡର୍ଜନରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାଙ୍କ ତାଙ୍କର ସୁଧ ଦରରେ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏକ ମାସରୁ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦେଢ଼ ଡଜନରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ NBFC ଘର ଋଣ ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଯେପରିକି ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସବିଆଇ), HDFC, ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ କୋଟାକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କ ପରି ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୨୦ ଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ NBFC ସାତ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ଘରୋଇ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି।

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ଋଣ ଦେବାକୁ ଦାବି କରୁଛି। ସଙ୍କଟ ପ୍ରଭାବିତ ରିଅଲିଟି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ସରକାର ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ଋଣ ହାର ହ୍ରାସ କରିବା ଏକ ଆରାମ ହେବ।

ଗୃହ ଋଣ କାଟିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପାଇଁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଫେବୃଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଗତ ନଅ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କୈଣସି ନୀତି ହାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବଜାରର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ୨୦୨୦ ରେ ସର୍ବାଧିକ ଏଫଡି ଜମା ଭାବରେ ଏକ ବର୍ଷରେ ବହୁ ନଗଦ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ, ଆରବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ନୂତନ ଅନ୍-ଟପ୍ TLTRO ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ NBFC ମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟରେ ଋଣ କରିବାକୁ ଏବଂ ରିଅଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ସମେତ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକର କର୍ପୋରେଟ୍‌ମାନଙ୍କୁ ଋଣ ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଲା।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କର ସୁଧ ହାର-

ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ (ICICI Bank) – ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାର ଘର ଋଣ ହାର ହ୍ରାସ କରି ୧୦ ବର୍ଷର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଆଣିଛି। ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାର ଗୃହଋଣ ଉପରେ ସୁଧ ହାରକୁ ୬.୭୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରିଛି। ଏହି ଋଣ ହାର ମାର୍ଚ୍ଚ ତାରିଖରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଛି। ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ୭୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘର ଋଣ ଥିବା ଗ୍ରାହକମାନେ ଏହି ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟର ଲାଭ ପାଇବେ। ୭୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଋଣ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ୬.୭୫ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାର ସ୍ଥିର କରିଛି। ଏହି ଅର୍ଥନୀତି ହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି।

SBI – ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ରେ, SBI ଏହାର ଘରୋଇଋଣ ଉପରେ ସୁଧ ହାରକୁ ୦.୧୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟାଙ୍କ ୬.୭୦ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧରେ ଘର ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି। ଋଣ ପରିମାଣ ଏବଂ ଋଣ ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ CIBIL ସ୍କୋର ଉପରେ ନୂତନ ହାର ନିର୍ଭର କରିବ ବୋଲି ଏସବିଆଇ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ଯେ ୭୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୃହ ଋଣ ଉପରେ ସୁଧ ହାର ୬.୭୦ ପ୍ରତିଶତ ହେବ। ୭୫ ଲକ୍ଷରୁ ପାଞ୍ଚ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ପାଇଁ ସୁଧ ହାର ୬.୭୫ ପ୍ରତିଶତ ହେବ। ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ଯେ ଗ୍ରାହକମାନେ YONO ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଘର ଋଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ ୦.୦୫ ପ୍ରତିଶତ ଅତିରିକ୍ତ ରିହାତି ଦିଆଯିବ।

HDFC- HDFC ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୃହଋଣ ଉପରେ ସୁଧ ହାର ୦.୦୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଛି। ହାଉସିଂଋଣ କମ୍ପାନୀର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭଲ ଋଣ ଇତିହାସ ଥିବା ‘ସର୍ବୋତ୍ତମ ଗ୍ରାହକ’ ୬.୭୫ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧରେ ଗୃହଋଣ ପାଇଁ ଏହି ରିହାତି ପରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି, ‘HDFC ଏହାର ଖୁଚୁରା ହେଡ୍ ଋଣ ହାର (RPLR) କୁ ଘରୋଇ ଋଣ ଉପରେ ୦.୦୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଛି, ଯାହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୪ ତାରିଖରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି।

କୋଟାକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କ- କୋଟାକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୃହ ଋଣ ସୁଧକୁ ୦.୧୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଛି। ଏହି ସୀମିତ ଅବଧି ହ୍ରାସ ପରେ ସୁଧ ହାର ୬.୬୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି। ଏହି ରିହାତି ସହିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଏହା ବଜାରରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସୁଧରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଘର ଋଣ ଯୋଗାଇବ। ବ୍ୟାଙ୍କ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଫର ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ରାହକମାନେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ୬.୬୫% ଋଣ ନେଇପାରିବେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.