Home Top News ନାସାର ରୋଭର ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରୁ ପଠେଇଲା ପ୍ରଥମ ହାଇ ଡେଫିନେସନ୍‌ ଭିଡିଓ – ଦେଖନ୍ତୁ କିପରି...

ନାସାର ରୋଭର ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରୁ ପଠେଇଲା ପ୍ରଥମ ହାଇ ଡେଫିନେସନ୍‌ ଭିଡିଓ – ଦେଖନ୍ତୁ କିପରି ଓହ୍ଲାଉଛି ନାସାର ରୋଭର

42

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୩-୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ନାସା ରିଲିଜ୍‌ କରିଛି ତିନି ମିନିଟର ଭିଡିଓ। ଏହି ଭିଡ଼ିଓଟି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ନାସାର ରୋଭର ଅବତରଣ କରୁଥିବା ସମୟର। ଅବତରଣ ସମୟରେ ପର୍ସର୍ଭାନ୍ସ ରୋଭର ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ପବନର ଶବ୍ଦ ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଶୁଣାଯାଉଛି। ଏଥିରେ ୨୫ଟି କ୍ୟାମେରା ଏବଂ ଦୁଇଟି ମାଇକ୍ରୋଫୋନ୍ ଅଛି। ଯଦି ଏଥିରେ ଥିବା କ୍ୟାମେରା କିଛି ବିଶେଷ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ମିଶନ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଏକ ରୋବୋଟିକ୍ ବାହୁ ସାହାଯ୍ୟରେ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିବ।

ନାସା ଦ୍ୱାରା ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିବା ଏହି ଭିଡିଓରେ ପର୍ସେଭେରାନ୍ସ ରୋଭର ଏକ ଲାଲ ଏବଂ ଧଳା ରଙ୍ଗର ପାରାଚ୍ୟୁଟ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଭୂପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ଭିଡିଓଟି ୩ ମିନିଟ୍ ୨୫ ସେକେଣ୍ଡର ଅଟେ। ଭିଡିଓରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଧୂଳି ମଧ୍ୟରେ ରୋଭର ଭୂପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରୁଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଲାଲ ଗ୍ରହ ପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରିବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ନାସାର ରୋଭର ପ୍ରଥମ କଲର ଫଟୋ ପଠାଇଥିଲା।

ପର୍ସେଭେରାନ୍ସ ହେଉଛି ନାସା ଦ୍ୱାରା ପଠାଯାଇଥିବା ସର୍ବ ବୃହତ ରୋଭର। ୧୯୭୦ ମସିହାରୁ ଆମେରିକାର ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସିର ଏହା ହେଉଛି ନବମ ମଙ୍ଗଳ ମିଶନ୍। ଏହି ଅଭିଯାନର ସବୁଠାରୁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଐତିହାସିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମିଶନ ହେଉଛି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଜୀବନ କ’ଣ ଥିଲା ତାହା ଖୋଜିବା। ଏହି ଅଭିଯାନ ଗ୍ରହରୁ ପଥର ଖଣ୍ଡ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ, ଯାହା ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଖୋଜିବାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ।

କେଉଁଠାରେ ଅବତରଣ କରିଛି ଏହି ରୋଭର

୪୫ କିଲୋମିଟର ଚଉଡା ଜେଜେରୋ କ୍ରାଟର ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ଯାନ ଅବତରଣ କରିଥିଲା ​​ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅପହଞ୍ଚ ପାହାଡ଼ ପର୍ବତଘେରା ଭୂମି। ସେଠାରେ ଗଭୀର ଉପତ୍ୟକା, ତୀକ୍ଷ୍ଣ ପର୍ବତ ଏବଂ ବାଲୁକା କୂଳ ଅଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନାସା ରୋଭରର ଅବତରଣ ଉପରେ ବିଶ୍ୱର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନଜର ରଖିଥିଲେ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ପ୍ରଥମେ ଜେଜେରୋ କ୍ରାଟର ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇଥିଲା। ଯାହା ଏକ ହ୍ରଦରେ ଯାଇ ମିଶିଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେଠାରେ ଏକ ପଙ୍ଖା ଆକୃତିର ଡେଲଟା ଥିଲା। ଏହି ମିଶନରେ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ଚୈନ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମକୁ ଏକ ଭଲ ସମତଳ ଭୂମି ମିଳିଛି। ଏହି ସମତଳ ସ୍ଥାନ କେବଳ ୧.୨ ଡିଗ୍ରୀ ଢଳିରହିଛି।’

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.