ad
ଓଡ଼ିଶା

ଜିଏସଟି (GST) କାଉନସିଲ୍ ରେ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତି : ଜାଣନ୍ତୁ କାହା ଉପରେ କମିଲା ଏବଂ କାହା ଉପରେ ବଢ଼ିଲା ଟ୍ୟାକ୍ସ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୦-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଜିଏସଟି (GST) କାଉନସିଲର ୩୭ତମ ବୈଠକ ପରେ ବିଭିନ୍ନ ବସ୍ତୁ ଏବଂ ସେବାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ନୂଆ ଦରର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଲା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି କି ମାଲ ପ୍ୟାକିଙ୍ଗରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ପଲିପ୍ରୋପେଲିନର ଥଳିଗୁଡ଼ିକ ଏବଂ ଅଖାଗୁଡ଼ିକ ଏକ ସମାନ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଦରରେ ଜିଏସଟି ଲାଗିବ।

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଲା ସୀତାରମଣ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କି ଜିଏସଟି (GST) କାଉନସିଲ୍ ସାମୁଦ୍ରୀକ ଡଙ୍ଗାର ଇନ୍ଧନ, ଗ୍ରାଇଣ୍ଡର, ତେନ୍ତୁଳି ଏବଂ ହୀରା, ରୁବୀ, ପନ୍ନା ଏବଂ ନୀଲମକୁ ଛାଡ଼ିକରି ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତେ ରତ୍ନ ଉପରେ ଟିକସ ଦର କମ କରାଯାଇଛି।

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦୋଇଛନ୍ତିୟେ, ପ୍ଲାଟିନମ ଏବଂ ସିଲଭରର ଏକ୍ସପୋର୍ଟ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଜିଏସଟି (GST) ରେ ରିହାତି ଦିଆଯାଇଛି। ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି କି ନୂଆ ଦର ୧ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଲାଗୁ ହେବ।

୩୭ତମ ବୈଠକରେ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତି ଅନୁଯାୟୀ ଡାଇମଣ୍ଡ କଟିଙ୍ଗ ଉପରେ ଜିଏସଟି (GST) ୫ ରୁ ୧.୫ପ୍ରତିଶତ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ କି ଭାରତରେ ନ ବନୁଥିବା କିଛି ବିଶେଷ ରକ୍ଷା ଉତ୍ପାଦକକୁ ଜିଏସଟି ରେ ରିହାତି ଦିଆଯାଇଛି।

ସୀତାରମଣ କହିଲେ କି ରେଲୱେ ୱାଗନ, ପାସେଞ୍ଜର ଡିବା ଉପରେ ଜିଏସଟିର ଦର କୁ ୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ବଢ଼ାଇ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ କରାଯାଇଛି। ତା’ ସହିତ ହିଁ କ୍ୟାଫିନ ବାଲା ପେୟ ପଦାର୍ଥଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଜିଏସଟିର ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ଦର ସହିତ ୧୨ ପ୍ରତିଶତର ସେସ ଲଗାଯାଇଛି।

ସୀତାରମଣ କହିଲେ କି ଜିଏସଟି ପରିଷଦ ୧୩ଟି ସିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧,୨୦୦ ସିସି ପେଟ୍ରୋଲ ବାହନଗୁଡ଼ିକ ଏବଂ ୧,୫୦୦ ସିସି ଇଞ୍ଜିନ ବାଲା ଡିଜେଲ ବାହାନଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଉପକର ଦରକୁ କମକରି ୧୨ ପ୍ରତିଶତ କରିବାପାଇଁ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଛି।

ସେ କହିଲେ ସ୍ଲାଇଡ ଫାଷ୍ଟନର ଉପରେ ଜିଏସଟି ଦର ୧୮% ରୁ କମ ହୋଇ ୧୨%, ସମୁଦ୍ର ଇନ୍ଧନ ୧୮% ରୁ ୫%, ଓହା ଗ୍ରାଇଣ୍ଡର ଉପରେ ୧୨% ରୁ ୫%, ଚକ୍କୀ ରୂପରେ ପଥର ଯୁକ୍ତ, ଏବଂ ଶୁଖିଲା ତେନ୍ତୁଳି ଉପରେ ୫% ଦରରେ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି।

ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଜିଏସଟି / ଆଇଜିଏସଟିରେ ରିହାତି ରକ୍ଷା ଦ୍ରବ୍ୟର ଆମଦାନୀ ଉପରେ ଦିଆଯାଉଛି ଯାହାକି ସ୍ଵଦେଶରେ ନିର୍ମିତ ହେଉନାହିଁ। ଏହା କେବଳ ୨୦୨୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ାଯାଇଛି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top