ad
ଓଡ଼ିଶା

ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସୁନା ଦର – ରୁପା ରେଟ୍ ବି ବଢ଼ିଲା ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ବଢ଼ିଲା ଏବଂ ଆଗକୁ କେତେ ବଢ଼ିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩-୮ (ଓଡିଆ ପୁଆ) ସୋମବାର ଦିନ ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ସୋମବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ବଜାରରେ ଉଭୟ ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ଯଥାକ୍ରମେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୧୮୫ ଟଙ୍କା ଏବଂ ରୁପା କିଲୋଗ୍ରାମ ପାଇଁ ୧, ୬୭୨ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଆଜିଠାରୁ ସବସ୍କ୍ରିପସନ୍ ପାଇଁ ସୋଭରଗନ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ (SGB) ର ପଞ୍ଚମ ଟ୍ରାଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଯାଇଛି। ସେଭରଗନ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ସରକାରୀ ବଣ୍ଡ ଯାହାର ଆରବିଆଇ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ।

୩ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ର ସୁନା ମୂଲ୍ୟ :

ସୋମବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୧୮୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହା ପରେ ନୂତନ ମୂଲ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ୫୪, ୬୭୮ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସୁନା ଦର ୫୪, ୪୯୩ ଟଙ୍କାରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ୁଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଆଉନ୍ସ ପିଛା ୧, ୯୭୩ ଡଲାର ସ୍ତରରେ ରହିଛି।

୩ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ରେ ରୂପା ଦର :

ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ଆଜି ମଧ୍ୟ ବଡ଼ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି। ରୂପା ରେଟ୍ ବଢ଼ିଛି। ୧ କିଲୋଗ୍ରାମ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ୧, ୬୭୨ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ ମାର୍କେଟରେ ୬୬, ୭୪୨ ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଗତ ଦିନରେ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ୬୫, ୦୭୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋ ଥିଲା। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ଏକ ଆଉନ୍ସ ୨୪.୩୦ ଡଲାରରେ ଅଛି।

ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟଙ୍କାର ଦୁର୍ବଳତା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୨୪ କ୍ୟାରେଟ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୧୮୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଆଜି ଡଲାର ତୁଳନାରେ ଟଙ୍କା ୨୦ ପଇସା ହ୍ରାସ ପାଇ ୭୫ ଟଙ୍କା ସ୍ତରକୁ ଖସି ଆସିଛି। ଆମେରିକାର ମୁଦ୍ରା ମଜବୁତ ହେବା ଏବଂ ଘରୋଇ ଇକ୍ୱିଟିରେ ହ୍ରାସ ଯୋଗୁଁ ଉଭୟ ମୂଲ୍ୟବାନ ଧାତୁ ଗତିଶୀଳ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ସୁନା ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି

ଭାରତରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୩୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ମୂଲ୍ୟବାନ ଧାତୁଗୁଡ଼ିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୋଭିଡ -୧୯ ହେତୁ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତିରେ ବହୁତ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ୁଥିବା କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅଧିକ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ କରିଦେଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର କାରଣ।

ବିଶ୍ଳେଷକଙ୍କ ଆକଳନ

ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସରକାର ଆଉ ଏକ ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହା ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁନା ଦର ବୃଦ୍ଧି ହେବ ବୋଲି ତାଲିକାଭୁକ୍ତକାରୀମାନେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି। ଗୋଲ୍ଡମ୍ୟାନ୍ ସାକ୍ସ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୨, ୩୦୦ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ। ଯେଉଁଠାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଆମେରିକା କହିଛି ଯେ ଏହି ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୩୦୦୦ ଡଲାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିପାରେ। ତେବେ ସୁନା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ସୁନାମୂଲ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ ହେବ ହେବ ବୋଲି ଜେପି ମୋର୍ଗାନ ଚେଜ୍ ଆଣ୍ଡ କୋ ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top