ad
ଓଡ଼ିଶା

ଦଶହରା ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପୂଜା ଭେଟି – ୧୦, ୦୦୦ ଟଙ୍କାର କ୍ୟାଶ୍ ଭାଉଚର୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉତ୍ସବର ଅଗ୍ରୀମ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଆଗୁଆ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ କୋଭିଡ ୧୯ ର ପ୍ରଭାବ ଦେଖି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ମଧ୍ୟ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏଲଟିସି ନଗଦ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହାର ଲାଭ ପାଇବେ। ଏହି ଯୋଜନାରେ କର୍ମଚାରୀମାନେ LTA ବଦଳରେ କ୍ୟାସ ଭାଉଚର ପାଇବେ। କିନ୍ତୁ, ଏହାକୁ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡିବ। ତେବେ ଏହି ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ନେବାକୁ ସରକାରଙ୍କର କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ରହିଛି, ଯାହାକୁ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହାଫଳରେ ଯାତ୍ରା ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି।

ଉପଭୋକ୍ତା ଚାହିଦା ବଢ଼ାଇବାକୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି :

(୧) LTA କ୍ୟାଶ୍ ଭାଉଚର୍ ସ୍କିମ୍।

(୨) ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମହୋତ୍ସବ ଆଡଭାନ୍ସ ସ୍କିମ୍।

କିଏ ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉତ୍ସବର ଅଗ୍ରୀମ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ
– ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବଗୁଡ଼ିକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ଟଙ୍କା କିପରି ପାଇବେ। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଟଙ୍କା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରି-ପେଡ୍ କାର୍ଡ ପାଇବେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରିଚାର୍ଜ ହେବ। ଏଥିରେ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳିବ। ଏଥିସହ ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଚାର୍ଜ ମଧ୍ୟ ସରକାର ବହନ କରିବେ।

ଟଙ୍କା କିପରି ପରିଶୋଧ କରିବେ। କର୍ମଚାରୀମାନେ ୧୦ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ରାଶି ପରିଶୋଧ କରିପାରିବେ। ତାହା ହେଉଛି, ଆପଣଙ୍କୁ ମାସକୁ ହଜାରେ ଟଙ୍କାର କିସ୍ତି ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ସରକାର କେତେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ-
ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ୪୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ଏଥି ସହିତ ଯଦି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ତେବେ ମୋଟ ୮୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ।

ଏହି ଯୋଜନାରୁ ମୋଟ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କର ଚାହିଦା ୮୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ଯାହା ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିରେ ସିଧାସଳଖ ଲାଭଦାୟକ ହେବ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top