ad
Coronavirus Outbreak

Covid-19 କାରଣରୁ ପୁରୁଷଙ୍କ ସେକ୍ସ ହରମୋନ୍ କମୁଛି, ତେଣୁ ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି – ଅଧ୍ୟୟନ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୩୦-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ହେଉଛି ପୁରୁଷ ସେକ୍ସ ହରମୋନ୍। ୪୦ ବର୍ଷ ପରେ ବର୍ଷକୁ ହାରାହାରି ୦.୮ ରୁ ୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇଥାଏ।

ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କୋଭିଡ -୧୯ ରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ ସ୍ତର ହ୍ରାସ ହେବା କାରଣରୁ SARS-CoV-୨ ଭାଇରସ୍ ସହ ଲଢ଼ିବା କ୍ଷମତା କମ ହେଉଥିବାର ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ପ୍ରାରମ୍ଭରେ କୋଭିଡ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ନିମ୍ନ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ ସ୍ତର ହ୍ରାସ ହେବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା। ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଭାଇରାଲ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ସେକ୍ସ ହରମୋନର ସ୍ତର ହ୍ରାସ ହୋଇଥାଏ।

“ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ, ଆମର ତଥ୍ୟ ସୂଚାଇ ଦେଉଛି ଯେ, SARS-CoV-୨ ସଂକ୍ରମିତ ପୁରୁଷ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୋଭିଡ୍ -୧୯, ସେରମ୍ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ। ବେସ୍ ଲାଇନ୍ ରେ ନିମ୍ନ ସେରମ୍ ମୋଟ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତରର କୋଭିଡ୍ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁହାରରେ ଯଥେଷ୍ଟ ବିପଦ ରହିଛି” ବୋଲି ମର୍ସିନ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ତୁର୍କୀର ମର୍ସିନ୍ ସିଟି ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ହସପିଟାଲ୍ ର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନଙ୍କର ଏକ ଷ୍ଟଡ଼ି “ଦି ଏଜିଙ୍ଗ୍” ପୁରୁଷ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ହେଉଛି ପୁରୁଷ ସେକ୍ସ ହରମୋନ୍। ୪୦ ବର୍ଷ ପରେ ବର୍ଷକୁ ହାରାହାରି ୦.୮ ରୁ ୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୁଏ।

ଚଳିତମାସ ଆରମ୍ଭରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅଧ୍ୟୟନରେ ୪୩୮ ରୋଗୀଙ୍କ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୩୨ ଜଣ ପୁରୁଷ ଥିଲେ।

ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, SARS-CoV-୨ ସଂକ୍ରମିତ ହାଇପୋଗୋନାଡାଲ୍ ପୁରୁଷ ରୋଗୀଙ୍କ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ଚିକିତ୍ସା ସହିତ ଭବିଷ୍ୟତ ଅଧ୍ୟୟନର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଫଳାଫଳ ସାମ୍ଭାବ୍ୟ ଉନ୍ନତି ଆଣିବ।

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ସହଯୋଗ କରିଥିବା ୟୁରୋଲୋଜି ପ୍ରଫେସର ସେଲାହିଟିନ୍ ଚାୟାନ୍ କୁହନ୍ତି, ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଅଙ୍ଗର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ସହିତ ଜଡିତ ଏବଂ ନିମ୍ନ ସ୍ତରର ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇପାରେ।

କମ୍ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସଂକ୍ରମଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ଏବଂ ଆଇସିୟୁ ରୋଗୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁହାର ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ। ତେଣୁ କୋଭିଡ -୧୯ ଚିକିତ୍ସା ଫଳାଫଳକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରୋନ ଚିକିତ୍ସାର ଲାଭ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ପ୍ରଫେସର କହିଛନ୍ତି।

ଭାରତରେ, କୋଭିଡ୍ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରାୟତଃ ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଏବଂ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ୬୯% ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇଛି ଯେ, ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ହ୍ରାସ ହେବା କାରଣରୁ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ର ଗମ୍ଭୀରତା ଅଧିକ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଆଇସିୟୁ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତର କମ୍ ରହିବାରୁ କେତେକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top