Home Coronavirus Outbreak କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟିକା : ଭାରତର ବାୟୋଟେକର ପ୍ରଥମ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ...

କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟିକା : ଭାରତର ବାୟୋଟେକର ପ୍ରଥମ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ମିଳିଲା ମଞ୍ଜୁରୀ

53

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍ ଏହାର ପ୍ରଥମ କୋଭିଡ୍ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ ପାଇଁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ସହ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ଔଷଧ ନିୟାମକ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଛି। ଭାରତୀୟ ବାୟୋଟେକ୍ କମ୍ପାନୀ ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ଇକୋନୋମିକ୍ ଟାଇମ୍ସରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତରେ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨୮, ୫୦୦ ଲୋକ ନାମ ଲେଖାଇବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କୁ ୨୮ ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଟିକାର ଦୁଇଟି ଡୋଜ ଦିଆଯିବ। ଦେଶର କମ୍ପାନୀ ପୂର୍ବରୁ ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମାଗିବା ସହିତ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ଲେଖି ସାରିଛି। ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ୧୦ ଟି ରାଜ୍ୟ ସମେତ ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ, ପାଟନା ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ୧୯ ଟି ସ୍ଥାନରେ କରାଯିବ।

ଜୁଲାଇରେ ମାନବ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣର ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ BBIL ସରକାରଙ୍କ ନୋଡ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଭାରତରେ କୋଭିଡ୍ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ୭.୫ ମିଲିୟନକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶ ଭାବେ ପରିଣତ ହୋଇଛି।

ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଏବଂ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏକ ଇଣ୍ଟ୍ରାନୋଜାଲ୍ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟିକା ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡଃ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ କହିଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଭିତ୍ତିକ ଔଷଧ ଏବଂ ଟିକା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ୱାଶିଂଟନ୍ ୟୁନିଭରସିଟି ଏବଂ ସେଣ୍ଟ୍ ଲୁଇସ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସହିତ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.