Home Coronavirus Outbreak ସାମାଜିକ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ସଙ୍ଗଠନ ଗୁଡ଼ିକୁ ଆହ୍ୱାନ; ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ତତ୍ପରତା ଏବଂ ସେବାଭାବ...

ସାମାଜିକ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ସଙ୍ଗଠନ ଗୁଡ଼ିକୁ ଆହ୍ୱାନ; ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ତତ୍ପରତା ଏବଂ ସେବାଭାବ ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହ: ଆରଏସ୍ଏସ୍

38

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ମହାମାରୀର ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ବୟଂ ସେବକ ସଂଘ (ଆରଏସ୍ଏସ୍) ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ତତ୍ପରତା ଏବଂ ସେବାଭାବ ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ସାମାଜିକ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ସଂଗଠନ ଗୁଡ଼ିକୁ ଆହ୍ୱାନ କରିଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ବୟଂ ସେବକ ସଂଘର ସର- କାର୍ଯ୍ୟବାହ ଦତ୍ତାତ୍ରେୟ ହୋସବଲେ ଜୀ’ କହିଛନ୍ତି, କରୋନା ମହାମାରୀର ସଂକ୍ରମଣ ପୁଣି ଥରେ ଦେଶ ସମ୍ମୁଖରେ ଠିଆ ହୋଇଛି। ମହାମାରୀର ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଗମ୍ଭୀରତା ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଏଥର ଅଧିକ ଗୁରୁତର ଅଟେ। ଆଜି ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳ ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦୟ ମାଡ଼ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି। ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି। ଶହ ଶହ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ନିଜର ପ୍ରିୟଜନଙ୍କୁ ହରାଉଛନ୍ତି। ଏହି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ବୟଂ ସେବକ ସଂଘ ସମସ୍ତ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇଛି। ପରିସ୍ଥିତି ଭୟଙ୍କର, ତଥାପି ସମାଜର ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ ନାହିଁ। ଚରମ ସଙ୍କଟ ସହ ମୁକାବିଲା କରିବାର ଆମର କ୍ଷମତା ରହିଛି। ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ ଧର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ମନୋବଳ ବଜାୟ ରଖି ଆମେ ସଂଯମତା, ଶୃଙ୍ଖଳା ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ ସହଯୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଜୟୀ ହେବୁ। ମହାମାରୀର ହଠାତ୍ ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ଶଯ୍ୟା, ଅମ୍ଳଜାନ କିମ୍ବା ଔଷଧ ଭଳି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସମ୍ବଳ ଅଭାବରୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ଗୁଡ଼ିକ ସମସ୍ୟା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି। ଭାରତ ପରି ଏକ ବିଶାଳ ଦେଶରେ ସମସ୍ୟାର ପ୍ରକୃତି ମଧ୍ୟ ରୂପ ନେଇଥାଏ। ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପକ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି। ଡାକ୍ତରୀ କ୍ଷେତ୍ରର ସମସ୍ତ ଭାଇଭଉଣୀ, ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା କର୍ମୀମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ପୂର୍ବପରି ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ବୟଂ ସେବକ ସଂଘର ସ୍ୱୟଂ ସେବକମାନେ ସମାଜର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସେବା କାର୍ଯ୍ୟରେ ସର୍ବଦା ସକ୍ରିୟ ଥାଆନ୍ତି। ଅନେକ ଧାର୍ମିକ-ସାମାଜିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ ସାଧାରଣ ସମାଜ ମଧ୍ୟ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ବୁଝି ପାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପ୍ରୟାସରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ଯେ ସାମାଜିକ ବିରୋଧୀ ତଥା ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଶକ୍ତି ଏହି ଗୁରୁତର ପରିସ୍ଥିତିର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଦେଶରେ ନକାରାତ୍ମକତା ଏବଂ ଅବିଶ୍ୱାସର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରନ୍ତି। ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରୟାସ ସହିତ ଏହି ଶକ୍ତିର ଷଡଯନ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ସଚେତନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସ୍ୱୟଂ ସେବକ ସଂଘ ନମ୍ରତାର ସହ ସମାଜର ସମସ୍ତ ସାମାଜିକ ତଥା ଧାର୍ମିକ ସଂଗଠନ, ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ତଥା ସେବା ସଂଗଠନ, ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଇତ୍ୟାଦି ଭାଇମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରି ସମାଧାନର ତତ୍ପରତା ଏବଂ ସେବା ସହିତ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ –
● ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଅନୁଶାସନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ। ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଯତ୍ନ ରଖନ୍ତୁ।
● ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥା ସାର୍ବଜନୀନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସଂଖ୍ୟା ସୀମା ରଖିବା, କର୍ଫ୍ୟୁ ଏବଂ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଡିକୋସନ୍, ବାଷ୍ପ ଗ୍ରହଣ, ଟୀକାକରଣ ପରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟ ଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ବ୍ୟାପକ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉ।
● ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ। ନିଜେ ସାମୂହିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ତରରେ ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ।
● ସମସ୍ତ ସ୍ତରରେ ଶାସନ, ପ୍ରଶାସନ, ଡାକ୍ତର, ଡାକ୍ତରୀ କର୍ମଚାରୀ, ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ପରିମଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗ କରନ୍ତୁ।
● ଗଣମାଧ୍ୟମ ସମେତ ସମାଜର ସମସ୍ତ ବିଭାଗ ସମାଜରେ ସକରାତ୍ମକତା, ଆଶା ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସର ବାତାବରଣ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସହଯୋଗ କରନ୍ତୁ।
● ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ବିଶେଷ ସଂଯମତା ଏବଂ ସତର୍କତା ସହିତ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍।
/-ଦେବଦତ୍ତ ରଥ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.