ad
ଓଡ଼ିଶା

ଆଇସିଟି ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ: ଜଳ ଜୀବନ ମିଶନ୍ ଅଧୀନରେ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜିତିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଉଛି କେନ୍ଦ୍ର – ପଢ଼ନ୍ତୁ କ’ଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୨-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜିତିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପୁରସ୍କାର ରାଶି ଜିତିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ଆଇସିଟି ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହା ଜିତିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାର୍ଟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ମାପ ଏବଂ ମନିଟରିଂ ସିଷ୍ଟମ ପାଇଁ ଏକ ଅଭିନବ ତଥା ବ୍ୟୟବହୁଳ ସମାଧାନର ବିକାଶ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ସିଷ୍ଟମଗୁଡିକ ଗ୍ରାମରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ।

ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (MeitY) ସହଯୋଗରେ ଜଳ ଜୀବନ ମିଶନ୍ (JJM) ଏହି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍, ମାଇକ୍ରୋ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ (ଏମ୍ଏସ୍ଏମ୍ଇ) ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ସ୍ମାର୍ଟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ମାପ ଏବଂ ମନିଟରିଂ ସିଷ୍ଟମର ପରିକଳ୍ପନାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ।

ଆଇସିଟି ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ଦଳ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତା ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ। ସଫଳ ବିକାଶକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ MeitY- ପ୍ରାୟୋଜିତ ଇନକ୍ୟୁବେଟର / CI ରେ ଯୋଗଦେବାର ଏକ ସୁଯୋଗ ପାଇବେ। ଏହା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ, ଡିଜିଟାଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଦୂରଦୃଷ୍ଟିକୁ ଆହୁରି ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ।

ଆଇସିଟି ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ବିବରଣୀ ୱେବସାଇଟରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି – https://jjm.gov.in/

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top