Home Top News ନବମ ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାଟର୍ଣ୍ଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କଲା CBSE : ଏବେ ଏପରି ପ୍ରଶ୍ନ...

ନବମ ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାଟର୍ଣ୍ଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କଲା CBSE : ଏବେ ଏପରି ପ୍ରଶ୍ନ ଆସିବ

176

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୪ ଏପ୍ରିଲ୍ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ସେକେଣ୍ଡାରୀ ଏଜୁକେସନ୍ (ସିବିଏସ୍ଇ) ୨୦୨୧-୨୨ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରୁ ୯ମ ରୁ ୧୨ଶ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଢ଼ାଞ୍ଚାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି। ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏହି ଚଳିତ ୨୧-୨୨ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରୁ ଲାଗୁ ହେବ। ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ବୋର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ, ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ଲମ୍ବା ଉତ୍ତର ପ୍ରଶ୍ନ ୧୦% କମ୍ ପଚରାଯିବ। ଅଦ୍ୟାବଧି, କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ଲମ୍ବା ଉତ୍ତର ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକ ଦଶମରେ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ, ୬୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ଲମ୍ବା ଉତ୍ତର (ସବଜେକ୍ଟିଭ୍) ପ୍ରଶ୍ନ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବୋର୍ଡ ଏହାକୁ ଦଶ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ, ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ଦକ୍ଷତା ଭିତ୍ତିକ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ଯୋଗ କରାଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ୨୦୨୦ ଅନୁଯାୟୀ ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ଚିନ୍ତା କରିବାର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କରିବାକୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଦକ୍ଷତା ଭିତ୍ତିକ ପ୍ରଶ୍ନ ୯ମ ଓ ୧୧ଶ ବାର୍ଷିକ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ପଡିବ। ନବମ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଦଶମ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଦକ୍ଷତା ଭିତ୍ତିକ ପ୍ରଶ୍ନ ରହିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଦକ୍ଷତା ଭିତ୍ତିକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଉ ନଥିଲା।

– ସାମ୍ପଲ ପେପର୍ସ ନୂଆ ପାଟର୍ଣ୍ଣରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ

ବୋର୍ଡର ଏକାଡେମିକ୍ ଡାଇରେକ୍ଟର ଡଃ ଜୋସେଫ୍ ଇମାନୁଏଲ୍ କହିଛନ୍ତିଯେ, ସାମ୍ପୁଲ ପେପର୍ସ ନୂଆ ଢ଼ାଞ୍ଚାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ସମାନ ଢ଼ାଞ୍ଚାରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିବାକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ଏହା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ନବମ ଏବଂ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ

– ଦକ୍ଷତା ଭିତ୍ତିକ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ୩୦% ହେବ (ସେଠାରେ ମଲ୍ଟିପୁଲ୍‌ ଚଏସ୍‌, କେସ୍ ଷ୍ଟଡି, ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ରହିବ)।
– ୨୦ ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ପ୍ରଶ୍ନ ରହିବ।
– କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ଉତ୍ତର ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ୬୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ହ୍ରାସ ପାଇ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଚରାଯିବ।

ଏକାଦଶ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ

– ୨୦% ପ୍ରଶ୍ନ ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ଆଧାରିତ ହେବ (ଏଥିରେ କେସ୍ ଷ୍ଟଡି, ମଲ୍ଟିପୁଲ୍‌ ଚଏସ୍‌, ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ପ୍ରଶ୍ନ ରହିବ)।
– ୨୦ ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ପ୍ରଶ୍ନ।
– ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ଉତ୍ତର ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ୭୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ୬୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.