Home Top News CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ୨୦୨୧ ବାତିଲ: CBSE ଦଶମ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ, ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ

CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ୨୦୨୧ ବାତିଲ: CBSE ଦଶମ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ, ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ

69

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୪-୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ୨୦୨୧ ବାତିଲ: CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, ଦଶମ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ, ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୈଠକ ଶେଷ ହୋଇଛି। କରୋନା ବଢ଼ୁଥିବା ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ଆଗାମୀ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ହେବ କି ନାହିଁ ତାହା ଉପରେ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ହୋଇଛି, ଶ୍ରେଣୀ ୧୨ ପରୀକ୍ଷାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି।

ସିବିଏସ୍ଇ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବାର ଚାହିଦା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଦେଶରେ କରୋନାଙ୍କ ଅବସ୍ଥାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ, ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ, କଂଗ୍ରେସ ନେତା ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ବଡ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ କିମ୍ବା ବାତିଲ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ଆଗାମୀ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ପାଇଁ ଚାହିଦା ବଢ଼ୁଥିଲା। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଶିଶୁ ଅଧିକାର ବିଭାଗର ସଭାପତି ଅନୁରାଗ କୁଣ୍ଡୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ସିବିଏସ୍ଇ ବୋର୍ଡକୁ ଲେଖିଥିବା ଚିଠିରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବା ଉଚିତ୍।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ମାମଲାରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସିବିଏସ୍ଇ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ୍ ଦାବିରେ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛି।
ବୈଠକରେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ, କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ତଥା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ସଚିବ ତଥା ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ବୈଠକ ପରେ ଜାରି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି, “ମହାମାରୀ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ତଥା ସୁସ୍ଥତାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିମ୍ନଲିଖିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ବୋର୍ଡ ମଇ ୪ ରୁ ଜୁନ୍, ୧୪, ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବାକୁ ଥିବା ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ଏଠାରେ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ଏହି ପରୀକ୍ଷାଗୁଡ଼ିକ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ୧ ଜୁନ୍ ୨୦୨୧ ରେ ପରିସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ସେୟାର କରାଯିବ। ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ଅତି କମରେ ୧୫ ଦିନର ନୋଟିସ ଦିଆଯିବ।”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.