Home Top News ଫେସବୁକ୍ ଡାଟା ଚୋରି ମାମଲାରେ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ଆନାଲିଟିକା ଉପରେ ସିବିଆଇ ରୁଜୁ କଲା ମାମଲା

ଫେସବୁକ୍ ଡାଟା ଚୋରି ମାମଲାରେ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ଆନାଲିଟିକା ଉପରେ ସିବିଆଇ ରୁଜୁ କଲା ମାମଲା

47

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨-୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ୍ (ସିବିଆଇ) ୫.୬୨ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ଫେସବୁକ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ବ୍ରିଟେନର ରାଜନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା କମ୍ପାନୀ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ଆନାଲିଟିକା ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ଏହି ମାମଲାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ ଦେଶ ବାହାରେ ଅନ୍ୟ ଏକ କମ୍ପାନୀ ଗ୍ଲୋବାଲ ସାଇନ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଜିଏସଆରଏଲ) ନାମକରଣ କରିଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ପୂର୍ବରୁ ସଂସଦକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଫେସବୁକ-କେମ୍ବ୍ରିଜ ଆନାଲିଟିକା ତଥ୍ୟ ଚୋରି ମାମଲାରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ହେବ। ଏଥି ସହିତ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀ ସିବିଆଇକୁ ଦେଇଥିବା ଉତ୍ତରରେ କହିଛି ଯେ ଜିଏସଆରଏଲ ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୫.୬୨ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରି କେମ୍ବ୍ରିଜ ଆନାଲିଟିକା ସହ ସେୟାର କରିଛି। ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ପରେ ପରାମର୍ଶଦାତା ସଂସ୍ଥା ଏହି ତଥ୍ୟକୁ ଭାରତରେ ନିର୍ବାଚନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୮ ରେ, ଅନେକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ଆନାଲିଟିକାର ପୂର୍ବତନ କର୍ମଚାରୀ, ସହଯୋଗୀ ଏବଂ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକୁ ଦର୍ଶାଇଥିଲା କି ଏହି ସଂସ୍ଥା ସେମାନଙ୍କ ଅନୁମତି ବିନା ୫୦ ମିଲିୟନ୍ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କର ଫେସବୁକ୍ ପ୍ରୋଫାଇଲରୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ଚୋରି କରିଛି। ଏହା ପରେ ସିବିଆଇ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ କେମ୍ବ୍ରିଜ ଆନାଲିଟିକା ଏବଂ ଜିଏସଆରଏଲ ବିରୋଧରେ ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.