Home ଓଡ଼ିଶା ୟୁପି-ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ – ଅନେକ ବଡ ଚେହେରାଙ୍କୁ...

ୟୁପି-ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ – ଅନେକ ବଡ ଚେହେରାଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ

47

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ବିଜେପି ଆଜି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ୯ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଅନେକ ବଡ ଚେହେରା ଏହି ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ବିଜେପି ତାଲିକାରେ ଅନେକ ବଡ ନାମ ଅଛି। ଦେଶର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ର ଶେଖରଙ୍କ ପୁଅ ନୀରଜ ଶେଖରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ହରଦୀପ ସିଂ ପୁରୀ ଏବଂ ବିଜେପି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଅରୁଣ ସିଂଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। ଏହି ତାଲିକାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ଡିଜିପି (EX-DGP) ବ୍ରିଜ ଲାଲଙ୍କର ମଧ୍ୟ ନାମ ଅଛି। ଏହା ସହ ବିଜେପି ନରେଶ ବଂସାଲଙ୍କୁ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଗୋଟିଏ ଆସନ ପାଇଁ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି।

୨୫ ନଭେମ୍ବରରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ରାଜ୍ୟସଭାର ୧୦ ଟି ଆସନ ଖାଲି ହେଉଛି ବୋଲି ବିଜେପି ଏହି ବଡ ଚେହେରା ଉପରେ ବାଜି ମାରିଛି। ଏହି ତାଲିକାରେ ବିଜେପି ନୀରଜ ଶେଖର, ହରଦୀପ ସିଂ ପୁରୀ, ବ୍ରିଜଲାଲ, ଗୀତା ଶାକ୍ୟ, ବିଏଲ୍ ବର୍ମା, ଅରୁଣ ସିଂ, ହରିଦ୍ୱାର ଦୁବେ ଏବଂ ସୀମା ଦ୍ୱିବେଦୀଙ୍କୁ ଏହି ତାଲିକାରେ ମନୋନୀତ କରିଛି।

ଦଳର ସଭାପତି ଜେପି ନଡ୍ଡାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବିଜେପିର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଟିର ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ, ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା, ସଡକ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଏହି କମିଟିର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

୧୧ ନଭେମ୍ବରରେ ଫଳାଫଳ

ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୭ ରେ ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ଟି ଆସନ ଏବଂ ନଭେମ୍ବର ୯ ରେ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ୧୧ ନଭେମ୍ବରରେ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ସଂଖ୍ୟାକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ୯ ଟି ଆସନର ଗଣିତ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଦଶମ ସିଟରେ ବିଜେପି ଏବଂ ବିରୋଧୀ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ସଂଘର୍ଷ ହେବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.