Home Top News ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ଉପରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନିଷେଧାଦେଶକୁ ବିଡେନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କଲେ, H-1B ଭିସା ଉପରେ ଭାରତୀୟ...

ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ଉପରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନିଷେଧାଦେଶକୁ ବିଡେନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କଲେ, H-1B ଭିସା ଉପରେ ଭାରତୀୟ ହେବେ ଉପକୃତ

52

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୫-୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ନୀତିକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେଇଛନ୍ତି। ଯାହାକି ଅନେକ ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ବାଧା ଦେଉଥିଲା। ଏହା ଫଳରେ H-1B ଭିସା ଉପରେ ଆମେରିକାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଅନେକ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବ।

ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ, ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ରେସିଡେଣ୍ଟ୍ କାର୍ଡ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, ଏହା ହେଉଛି ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଯାହା ଆମେରିକାରେ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ ଯାହା ପ୍ରମାଣ କରେ ଯେ ଧାରକଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ ରହିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଭାରତୀୟ ଆଇଟି ପ୍ରଫେସନାଲ, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟତଃ H-1B କାର୍ଯ୍ୟ ଭିସାରେ ଆମେରିକାରେ ରହୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଇମିଗ୍ରେସନ ସିଷ୍ଟମର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପୀଡ଼ିତ। କାରଣ ଏହା ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ ଉପରେ ଦେଶର ସାତ ପ୍ରତିଶତ କୋଟା ଉପରେ ସୀମିତ କରିଥାଏ।

ଭାରତୀୟ ଆଇଟି ପ୍ରଫେସନାଲମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ H-1B ଭିସା ହେଉଛି ଏକ ଅଣ-ଇମିଗ୍ରେଟ୍ ଭିସା ଯାହା ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ବିଦେଶୀ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବିଶେଷ ବୃତ୍ତିରେ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ। ତତ୍ତ୍ୱଗତ ହେଉ କିମ୍ବା ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ଯେଉଁ ଆମେରୀକୀୟ କମ୍ପାନୀରେ ଆବଶ୍ୟକ ରହିଥାଏ ସେହି କମ୍ପାନୀ ଗୁଡ଼ିକ ବିଦେଶୀ ବିଦ୍ୱାନମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଥାନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ପରି ଦେଶରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହଜାର ହଜାର କର୍ମଚାରୀ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି।

ଗ୍ରୀନ କାର୍ଡ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ, ବିଡେନ ବୁଧବାର ଘୋଷଣା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନୀତି ଆମେରିକାର ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଏ ନାହିଁ। ଅପରପକ୍ଷେ, ଏହା ଆମେରିକାକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ଆମେରିକାର ନାଗରିକଙ୍କ ପରିବାରର କିଛି ସଦସ୍ୟ ତଥା ଆଇନଗତ ସ୍ଥାୟୀ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଥାଏ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଏହା ଆମେରିକାର ଶିଳ୍ପଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ ଯାହା ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ପ୍ରତିଭା ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଆଶା କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଆବେଦନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୦ ବିବିଧ ଭିସା ମାଧ୍ୟମରେ ଇମିଗ୍ରେଟ୍ ଭିସା ପାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଗତ ବର୍ଷ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରି କହିଥିଲେ। କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଆମେରିକାରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଥିଲା ଏ ନେଇ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହି ଆଦେଶ ଜାରି କରିଥିଲେ।

ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ବିଡେନ୍ ଗତ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନାହାନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ କେତେକ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅସ୍ଥାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଭିସା ସହିତ ଆମେରିକାକୁ ଆସିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଘୋଷଣା, ଯଦି ନବୀକରଣ ନହୁଏ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ରେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ସମାପ୍ତ ହେବ।

ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ ୪୭୩, ୦୦୦ ଯୋଗ୍ୟ ପରିବାର-ଆଧାରିତ ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ଅନୁରୋଧର ଏକ ବ୍ୟାକ୍‌ଲଗ୍ ସାମ୍ନା କରୁଛି।

ହଜାର ହଜାର ଭାରତୀୟ ଆଇଟି ପ୍ରଫେସନାଲ ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡକୁ କଷ୍ଟର ସହ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ, ଟ୍ରମ୍ପ୍ ପ୍ରଶାସନର ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କର ଆଇନଗତ ସ୍ଥାୟୀ ଆବାସ ପାଇପାରିବେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.