Home Top News ଭାରତର ପାରା ଟେବୁଲ୍ ଟେନିସ୍ ଖେଳାଳି ଭବୀନା ପଟେଲ ସୃଷ୍ଟି କଲେ ଇତିହାସ : ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ...

ଭାରତର ପାରା ଟେବୁଲ୍ ଟେନିସ୍ ଖେଳାଳି ଭବୀନା ପଟେଲ ସୃଷ୍ଟି କଲେ ଇତିହାସ : ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ପାଇଁ ଦାହିଦାର

53

ଟୋକିଓ/ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୮ ଅଗଷ୍ଟ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଟୋକିଓ ପାରାଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତର ପଦକ ଜିତିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଭାରତର ଭାଭିନା ପଟେଲ ପ୍ରଥମ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଟେବୁଲ୍ ଟେନିସ୍ ଖେଳାଳି ହୋଇ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ମହିଳା ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଟେବୁଲ୍ ଟେନିସ୍ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଭାରତର ଭବୀନା ପଟେଲ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ବର୍ଗରେ ସର୍ଭିୟା ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ୪ ର ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଚାଇନାର ଜିଆଙ୍ଗ ମିଆଓଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। । ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଭାଭିନା ବୋରିସ୍ଲାଭା ରାଙ୍କୋଭିକ୍ ପେରିକଙ୍କୁ ୩-୦ ଗୋଲରେ ପରାସ୍ତ କରି ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ଭବିନା ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଟେବୁଲ୍ ଟେନିସ୍ ଖେଳାଳି। ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଭବିନା ଭାରତ ପାଇଁ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଚାଇନାର ଜିଆଙ୍ଗ ମିଆଓଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କର ରୌପ୍ୟ ପଦକ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଭବୀନା ପଟେଲଙ୍କ ପିତା ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ

ଟୋକିଓ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତ ପାଇଁ ପଦକ ଜିତି ଆଜି ଭବିନା ଏକ ନୂତନ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଭାଭିନାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା ପ୍ରକ୍ରିୟା ସାରା ଦେଶରେ ଜାରି ରହିଛି। ଏହି ଖୁସି ଉପରେ ଭବୀନା ପଟେଲଙ୍କ ପିତା ହସମୁଖଭାଇ ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଆଜି ବହୁତ ଖୁସି। ଭବୀନା ପଟେଲ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ”ଯେତେବେଳେ ଭବୀନା ପଟେଲ ତାଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ, ମୁଁ ମୋର ଶତପ୍ରତିଶତ ଦେଉଛି। ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଫାଇନାଲ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ”

ଭାଭିନା ୧୮ ମିନିଟରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ

ଭାରତର ଭାଭିନା ପଟେଲ ମାତ୍ର ୧୮ ମିନିଟରେ ସିଧା ସେଟରେ ଡିଫେଣ୍ଡିଂ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ବୋରିସ୍ଲାଭା ପେରିକ୍-ରାଙ୍କୋଭିକଙ୍କୁ ୧୧-୫, ୧୧-୬, ୧୧-୭ ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଭାଭିନା ଟୋକିଓ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସର କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ବ୍ରାଜିଲର ଜୋଏସ୍ ଡି ଅଲିଭାଇରାଙ୍କୁ ୩-୦-ଗୋଲରେ ଜିତିବା ପରେ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭବୀନା ତିନିଟି ସିଧାସଳଖ ସେଟରେ ଜୋଏସ୍‌ଙ୍କୁ ୩-୦ରେ ପରାସ୍ତ କରି ଖେଳକୁ ନିଜ ପକ୍ଷରେ ପରିଣତ କରିଥିଲେ।

ଭବିନାର ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ କାହା ସହିତ?

ଭାଭିନା ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଭାରତ ପାଇଁ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। ଏବେ ସେ ଏଠାରେ ଚାଇନାର ଜିଆଙ୍ଗ ମିଆନଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କିରି ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ଫାଇନାଲରେ ପହଁଚିବା ପରେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଭବୀନା ଖାଲି ହାତରେ ଭାରତକୁ ଫେରିବେ ନାହିଁ। ଭାରତୀୟ ପାରାଲିମ୍ପିକ କମିଟିର ସଭାପତି ଦୀପା ମଲିକ ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଭିଡିଓରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଆମେ ତାଙ୍କୁ ପଦକ ଜିତିବା ଦେଖିବା। ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳର ମ୍ୟାଚ୍ ସେ କେଉଁ ରଙ୍ଗ ପଦକ ଜିତିବେ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବ। “ଏହା ସହ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଜଣା ପଡିବ ଯେ ଭବିନା ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ କିମ୍ବା ରୌପ୍ୟ କେଉଁ ପଦକ ଜିତିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.