ad
Coronavirus Outbreak

ସାବଧାନ ! COVID-19 ରୋଗୀମାନେ ସୁସ୍ଥ ହେବାପରେ ୯୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିପାରନ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୪-୧୦ (ଓଡିଆ ପୁଅ) ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ବନ୍ଧୁ, ସମ୍ପର୍କୀୟ କିମ୍ବା ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଆଇସୋଲେସନ କିମ୍ବା କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତିକି, ଯଦି ହୋଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ବିଭିନ୍ନ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ମିଳିଥିବା କ୍ଲିନିକାଲ୍ ତଥ୍ୟର ବିଶ୍ଳେଷଣ ଅନୁଯାୟୀ, COVID-19 ରୋଗରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ଭୂତାଣୁ SARS CoV-2 ସୁସ୍ଥ ଥିବା ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ୯୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ।

ବିଶ୍ଳେଷଣରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛିଯେ, ସାମାନ୍ୟ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ରୋଗୀ କେବଳ ୧୦ ଦିନ ପାଇଁ ସଂକ୍ରମିତ ଅଟନ୍ତି। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଇମ୍ୟୁନିଟି ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ସେମାନେ ୨୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂକ୍ରମଣ କରିପାରନ୍ତି। COVID-19 ରୋଗୀ, ଯିଏ ଗୁରୁତର ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ବହୁତ କମ୍, ସେମାନେ ୯୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂକ୍ରମଣ କରିପାରନ୍ତି। ଆମେରିକାର ଆଟଲାଣ୍ଟା ସ୍ଥିତ ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ନିରାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଆକଳନରୁ ଜଣାପଡିଛି।

ଆମେରିକାର ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଆକଳନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଏହିପରି ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମାତ୍ର ୧୫ ମିନିଟରେ ସଂକ୍ରମଣ କରିପାରିବେ। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୯୦ ଦିନ ପରେ ଯଦି କୌଣସି ରୋଗ ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରେ, ତାହା COVID-୧୯ ନୁହେଁ।

ଭାରତରେ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ୮୦, ୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଆଜି ଦେଶରେ COVID-୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ୬୫ ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିବା ବେଳେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୭୫, ୮୨୯ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୯୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ମୋଟ ମାମଲା ୬୫, ୪୯, ୩୭୪ ରେ ପହଁଚିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ୯, ୩୭, ୬୨୫ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା, ୫୫, ୦୯, ୯୬୭ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧, ୦୧, ୭୮୨ ହୋଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top