Home Top News ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ମର୍ଣ୍ଣିଂ ୱାକ୍ (ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ)ର ୨୧ଟି ଜବରଦସ୍ତ ଲାଭ: ଆଜି ହିଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି...

ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ମର୍ଣ୍ଣିଂ ୱାକ୍ (ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ)ର ୨୧ଟି ଜବରଦସ୍ତ ଲାଭ: ଆଜି ହିଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତୁ; କାଲିଠୁ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ..

112

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆପଣ ସକାଳେ ମର୍ଣ୍ଣିଂ ୱାକ୍ (ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ)ରେ ଯାଆନ୍ତି କି? ଯଦି ନୁହେଁ, ଯିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦିଅନ୍ତୁ। ମର୍ଣ୍ଣିଂ ୱାକ୍ କାହିଁକି ଆବଶ୍ୟକ ତାହା ପ୍ରଥମେ ଜାଣିନେବା ଉଚିତ୍। ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସକାଳର ଚାଲିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଦିନର ପ୍ରଥମ ଘଣ୍ଟା ସୁଖଦ ଏବଂ କମ୍ ପ୍ରଦୂଷିତ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ଶାନ୍ତ ଏବଂ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଚାଲିବା ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଶାରୀରିକ ବ୍ୟାୟାମ ଦେଇଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଦିନସାରା ସୁସ୍ଥ, ସତେଜ ରହିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ସକାଳ ଚାଲିବାର ଅଭ୍ୟାସ ସକାଳୁ ଉଠିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତିକୁ ଦୃଢ଼ୀଭୂତ କରିଥାଏ। ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେହ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ସକାଳର ଚାଲିବା (ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ) ଆପଣଙ୍କ ସତେଜତା ପୂରଣ କରେ। ମଧୁମେହ ଏବଂ ହୃଦରୋଗ ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏଡ଼ାଯାଇ ପାରେ। ନିୟମିତ ସକାଳର ଚାଲିବା କାହିଁକି ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଏହାଦ୍ୱାରା ଆମକୁ କଣ ସବୁ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ, ତାହା ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ –

୧- ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ଏବଂ ଅଷ୍ଟିଓପୋରୋସିସ୍ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା –
ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ଗୋଟିଏ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ହେଉଛି ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ଏବଂ ଅଷ୍ଟିଓପୋରୋସିସ୍। ଅଷ୍ଟିଓପୋରୋସିସ୍ ହେଉଛି ଏକ ରୋଗ ଯେଉଁଥିରେ ହାଡ଼ର ଗୁଣ ଏବଂ ଘନତା ହ୍ରାସ ହେବାକୁ ଲାଗେ। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଚାଲିବାରେ ବହୁତ ଅସୁବିଧା ହୁଏ। ଏଥି ସହିତ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସରେ ପୀଡ଼ିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗଣ୍ଠିରେ ଅସହ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ନିୟମିତ ସକାଳର ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ କଠିନତା ଦୂର ହୋଇପାରେ। ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ମାଂସପେଶୀ ଭଳି ହାଡ଼ର କ୍ଷମତା ବଢ଼ିଥାଏ। ଅଷ୍ଟିଓପୋରୋସିସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସକାଳର ଚାଲିବା ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିସହ, କେତେକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ମେନୋପାଜ୍ ପରେ ଦିନକୁ ଏକ ମାଇଲ୍ ଚାଲନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ଦୈନିକ କମ୍ ଚାଲୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ହାଡ଼ର ଘନତା ଅଧିକ ରହିଥାଏ।
୨- ଡିପ୍ରେସନ୍ (ଉଦାସୀନତା)ରୁ ମୁକ୍ତି –
ଡିପ୍ରେସନ୍ (ଉଦାସୀନତା) ଆଜିକା ସମୟର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ରୋଗ ମଧ୍ୟରେ ଗଣାଯାଏ। ଏହା ଅନେକ ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ସାଂଘାତିକ ପରିଣାମ ସ୍ୱରୂପ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଏହା ଏକ ଘାତକ ବ୍ୟାଧି। କିନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଚାପମୁକ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ସକାଳେ ଏକ ସତେଜଭରା ଭ୍ରମଣ ମନକୁ ଶାନ୍ତ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯଦି ଚାପରେ ପୀଡ଼ିତ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରତିଦିନ ୨୦ ରୁ ୪୦ ମିନିଟ୍ ଚାଲନ୍ତି, ତେବେ ସେ ତାଙ୍କର ଚାପ ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ। ତେଣୁ, ଉଦାସୀନତାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ନିୟମିତ ସକାଳର ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ କରନ୍ତୁ।
୩. ହୃଦ୍‌ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି –
ସକାଳର ଚାଲିବାର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଲାଭ ହେଉଛି ହୃଦୟର ଯତ୍ନ ନେବା। ନିୟମିତ ସକାଳ ଚାଲିବା ଆପଣଙ୍କୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ହୃଦ୍ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସକାଳର ଚାଲିବା ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ ହୋଇପାରେ। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ କେବଳ ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦ୍‌ରୋଗର ବିପଦ ୩୧ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ୩୨ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମି ଯାଇପାରେ। ଏହା ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥାଏ। ହୃଦୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ, ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ କରିବା ଲାଭ ଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।
୪. ମଧୁମେହ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ –
ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଜୀବନଶୈଳୀ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ସାଧାରଣ ରୋଗ ମଧ୍ୟରୁ ମଧୁମେହ ଅନ୍ୟତମ। ତେବେ, ଯଦି ଆପଣ ସକାଳୁ ଉଠି ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣରେ ଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ କିଛି ପରିମାଣରେ ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ। ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ସକାଳେ ୩୦ ମିନିଟର ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ସହିତ ଟାଇପ୍- ୨ ମଧୁମେହ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ।
୫. କ୍ୟାନ୍ସର ପ୍ରତିରୋଧ –
ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଅଳସୁଆ ଏବଂ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନଶୈଳୀ ହେତୁ କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ରହିପାରେ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସକାଳର ଚାଲିବା ଅନେକ ପ୍ରକାରର କର୍କଟ ରୋଗକୁ ଦୂରରେ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ସକାଳେ ଏକ ସତେଜ ପଦଯାତ୍ରା ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ କାମ କରିଥାଏ, ଯାହା କର୍କଟ ରୋଗ ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ତେବେ, ଏଠାରେ ଆମେ କହି ରଖୁଛୁ ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ କର୍କଟ ରୋଗର ପ୍ରକୃତ ଉପଶମ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା କର୍କଟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିପାରେ। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ସକାଳର ଚାଲିବା ସ୍ତନ, କିଡନୀ, ଓଭାରିଆନ୍ ଏବଂ ଗର୍ଭାଶୟ ସହିତ ଜଡ଼ିତ କର୍କଟ ରୋଗ ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।
୬. ମସ୍ତିଷ୍କର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରେ –
ମସ୍ତିଷ୍କର କାର୍ଯ୍ୟପ୍ରଣାଳୀ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ ଆବଶ୍ୟକ। ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ ଯେପରିକି ସକାଳ ଚାଲିବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇ ପାରେ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିପାରେ। ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ମସ୍ତିଷ୍କ ଯଥେଷ୍ଟ ପରିମାଣରେ ଅମ୍ଳଜାନ ପାଇଥାଏ ଏବଂ ରକ୍ତ ଯୋଗାଣ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୁଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ଦୃଢ଼ ହୋଇଥାଏ।
୭. ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ –
ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଏବଂ ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ମୋଟାପଣର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କାରଣ ହୋଇଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଶାରୀରିକ ପରିଶ୍ରମ ବିନା ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବା, ସେତେବେଳେ ଶରୀରର ଓଜନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥାଏ। ପରେ ଏହି ମେଦବହୁଳତା ଅନେକ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ନିୟମିତ ଚାଲିବା ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ଉଚିତ୍। ଦୈନିକ ୩୦-୪୦ ମିନିଟ୍ ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଅତିରିକ୍ତ କ୍ୟାଲୋରୀ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖାଦ୍ୟପେୟରେ କୌଣସି ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନକରି କେବଳ ସକାଳର ଚାଲିବା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ମେଦବହୁଳ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରେ, ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଚର୍ବି କମିଯାଏ, ଶରୀରର ଇଲାସ୍ଟିସିଟି ବଢ଼ିଥାଏ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ମଜଭୁତ ହୋଇଥାଏ।
୮. ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ହୋଇଥାଏ ଶକ୍ତିଶାଳୀ –
ଦୈନନ୍ଦିନ ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ଭଲ ରହିଥାଏ। ଯାହା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ସଠିକ୍ ରହିବା ଦ୍ୱାରା ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣରେ ଉନ୍ନତି ହୁଏ। ଦୈନିକ ୩୦ ମିନିଟର ଚାଲିବା ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଦୃଢ଼ କରିଥାଏ ଏବଂ ରୋଗ ସହ ଲଢ଼ିବାର ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।
୯. ଥକାପଣରୁ ମୁକ୍ତି –
ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ ଥକ୍କାପଣରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଦିନସାରା ସତେଜତାର ଅନୁଭବ ଦେଇଥାଏ। ସକାଳର ସତେଜ ବାୟୁ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ।
୧୦. ଫୁସଫୁସ କାର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରେ –
ପ୍ରତିଦିନ ୨୦ ମିନିଟ୍ ସକାଳ ଚାଲିବା ଆପଣଙ୍କ ଫୁସଫୁସ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ। ପ୍ରଭାତ ଚାଲିବା ଆପଣଙ୍କ ଫୁସଫୁସକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ, ଯାହା ଫୁସଫୁସକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ ଏବଂ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାକୁ ସହଜ କରିଥାଏ। ଫୁସଫୁସ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସକାଳର ଚାଲିବା ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବିକଳ୍ପ |
୧୧. ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରେ –
ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସକାଳର ଚାଲିବା ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ ହୋଇଥାଏ। ଚାପ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ସକାଳର ଚାଲିବା ମସ୍ତିଷ୍କରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ ଏବଂ ମନୋବଳକୁ ସଠିକ୍ ରଖେ। ସକାଳର ଚାଲିବା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ସତେଜ କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ।
୧୨. ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଏ ଶରୀର –
ସକାଳ ଚାଲିବାର ଲାଭ ଅନେକ। ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ସକାଳର ଚାଲିବା ଏକ ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ ହୋଇଥାଏ। ଥକାପଣ ଏବଂ ଚାପକୁ ଦୂର କରିବା ସହିତ ଦୈନିକ ସକାଳ ଚାଲିବା ଶରୀରରେ ଶକ୍ତି ପ୍ରବାହକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଇଥାଏ। ଶରୀରରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ କରେ। ଶରୀରରେ ଶକ୍ତି ସ୍ତର ଠିକ୍ ରଖିବା ପାଇଁ, ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ।
୧୩. କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ରହିଥାଏ –
ସୁସ୍ଥ ରହିବା ଏବଂ କୋଷ ଗଠନ ପାଇଁ ଶରୀରକୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିମାଣର କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଆବଶ୍ୟକ କରେ। ଏଥି ସହିତ, ରକ୍ତ ଲିପିଡ (ଚର୍ବି)ର ପରିମାଣ ଅଧିକ ହେଲେ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ LDLର ପରିମାଣ ଯଥା ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ବଢ଼ିଥାଏ ଏବଂ HDL ଯଥା ଭଲ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲର ପରିମାଣ କମିଯାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ନିୟମିତ ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ବଢ଼ୁଥିବା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇପାରିବ।
୧୪. ସୁସ୍ଥ ଶରୀର –
ଯଦି ଆପଣ କଠିନ ବ୍ୟାୟାମ ନକରି ଶରୀରକୁ ଟୋନ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଚାଲିବା ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ। ଚାଲିବା ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଗୋଡ଼, ପେଟ ଏବଂ ଶରୀରର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଂଶକୁ ଟୋନ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଜିମ୍ ନଯାଇ ମଧ୍ୟ ଫିଟ୍ ରହିପାରିବେ।
୧୫. ଚମକିବ ତ୍ୱଚା –
ଚର୍ମ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦିଅନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟାୟାମ ଯାହା ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ, ତାହା ମଧ୍ୟ ମୁଖର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ। ସକାଳର ଚାଲିବା ଏଠାରେ ସବୁଠାରୁ ସଠିକ୍ ବିକଳ୍ପ ହୋଇପାରେ, କାରଣ ସକାଳର ଚାଲିବା ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ସୁରୁଖୁରୁରେ ଚଳାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଚେହେରା ଚକଚକିଆ ରହିଥାଏ ଏବଂ କୌଣସି ପିମ୍ପଲ୍ ହୁଏ ନାହିଁ। ନିୟମିତ ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ ସ୍ୱଭାବିକ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ବଜାୟ ରଖେ।
୧୬. ସୁସ୍ଥ କେଶ –
ସୁସ୍ଥ କେଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସକାଳର ଚାଲିବାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଲାଭ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ସୁସ୍ଥ କେଶ ପାଇଁ ସଠିକ୍ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ସକାଳ ଚାଲିବା ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ ନିଜ କେଶକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ନିୟମିତ ସକାଳର ପଦଯାତ୍ରା କରନ୍ତୁ।
୧୭. ରୋଗମୁକ୍ତ –
ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଏବଂ ବାହ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରଭାତ ଚାଲିବା ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ। ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୨୦ ରୁ ୩୦ ମିନିଟର ଦ୍ରୁତ ଗତି ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ସୁରୁଖୁରୁରେ ଚଳାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଶରୀରର ରୋଗ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଦୃଢ଼ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ। ସକାଳ ଚାଲିବା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ସକାଳର ଚାଲିବା ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ହୃଦୟ ଏବଂ ଫୁସଫୁସକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ।
୧୮. ଭଲ ନିଦ ହୋଇଥାଏ –
ଦିନସାରାର ଚାପ ଆପଣଙ୍କ ନିଦକୁ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଥାଏ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବିଶ୍ରାମ ମିଳେ ନାହିଁ। ତେବେ, ଯଦି ଆପଣ ସକାଳର ଚାଲିବାରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ରାତିରେ ଭଲ ନିଦ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ। ଚାପମୁକ୍ତ ରହିବା ଏବଂ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ସକାଳର ଚାଲିବା ଏକ ଭଲ ଉପାୟ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ରାତିରେ ଭଲ ନିଦ ହେଉ ନାହିଁ, ତେବେ କାଲିଠାରୁ ହିଁ ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ କରିଦିଅନ୍ତୁ।
୧୯. ଉତ୍ତମ ଜ୍ଞାନ ଦକ୍ଷତା –
ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ସହିତ ସ୍ମୃତିଶକ୍ତି କମିବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଏହି ସମସ୍ୟା ଦୈନିକ ଚାଲୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ତୁଳନାରେ କମ୍ ଚାଲୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରେ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ। ବୟସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମାନସିକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସକାଳର ଚାଲିବା ଏକ ଭଲ ଉପାୟ। ନିୟମିତ ଚାଲିବା ଏବଂ ସକ୍ରିୟ ରହିବା ଦ୍ୱାରା ଭାସ୍କୁଲାର ଡିମେନ୍ସିଆ ଭଳି ମାନସିକ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମିଯାଏ।
୨୦. ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟରୁ ମୁକ୍ତି –
ସକାଳର ଚାଲିବା ସର୍ବୋତ୍ତମ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଚିକିତ୍ସା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ବୟସ ବଢ଼ିବା ସହିତ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଶରୀରର ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିତ ଚର୍ମ ମଧ୍ୟ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ହରାଇବାକୁ ଲାଗେ। ଏହି ଅବସ୍ଥା ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଠାରେ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ। ଯେଉଁମାନେ ଶାରୀରିକ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ଲକ୍ଷଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସକାଳର ଚାଲିବା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ। ନିୟମିତ ସକାଳ ଚାଲିବା ଆପଣଙ୍କୁ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଥକାପଣ ଇତ୍ୟାଦିରୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବ। ଏହା ସହିତ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମର ଚମକ ମଧ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବ।
୨୧. ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା –
ସକାଳର ଚାଲିବା ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଏହା ଶରୀରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାୟରେ ଲାଭ ଦିଏ। ସକାଳେ ମାତ୍ର ୨୦ -୩୦ ମିନିଟ୍ ଚାଲିବା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ କାମ କରେ। ଶାରୀରିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଉଭୟ ହାଡ଼ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ଉପକୃତ ହୁଏ। ତେଣୁ ଶରୀରକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଆଜି ହିଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ କାଲିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଦିଅନ୍ତୁ ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ।
/- ଦେବଦତ୍ତ ରଥ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.