Home Top News କର୍ଣ୍ଣାଟକକୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ: ବସଭାରାଜ ବୋମ୍ମାଇ ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ

କର୍ଣ୍ଣାଟକକୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ: ବସଭାରାଜ ବୋମ୍ମାଇ ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ

32

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୭ ଜୁଲାଇ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କର୍ଣ୍ଣାଟକକୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ। ବସଭାରାଜ ବୋମ୍ମାଇ ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ। ସୋମବାର ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ବିଜେପି ବିଧାୟକଦଳ ବେଠକରେ ବସଭାରାଜ ବୋମ୍ମାଇ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବିଏସ ୟେଦୁୟୁରପ୍ପା ସୋମବାର ତାଙ୍କ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ। ବୈଠକ ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ।

ହୋଟେଲରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜି କିଶନ ରେଡ୍ଡୀ ଏବଂ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସହ କାର୍ଯ୍ୟବାହୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୟେଦିୟୁରପ୍ପା ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେଠାରେ ବିଧାୟକଦଳ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସଭାରେ ବସଭାରାଜଙ୍କ ନାମରେ ମୋହର ବାଜିଥିଲା। ଏହାପରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କର ନାମ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ବସଭରାଜ ବୋମ୍ମାଇଙ୍କର ପିତା ତାଙ୍କ ଏସଆର ବୋମ୍ମାଇ ମଧ୍ୟ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।
ଜନତା ଦଳ ସହିତ ନିଜର ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବସଭରାଜ ବୋମ୍ମାଇ ୟେଦୁରପ୍ପା ସରକାରରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ୟେଦିୟୁରପ୍ପାଙ୍କର ଅତି ନିକଟତର ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ବସଭରାଜ ଏସ ବୋମ୍ମାଇ ଲିଙ୍ଗାୟତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରୁ ଆସିଛନ୍ତି। ସେ ୨୮ ଜାନୁଆରୀ ୧୯୬୦ ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବି.ଏସ୍ ୟେଦିୟୁରପ୍ପାଙ୍କ ନିକଟତର ଭାବେ ବିବେଚିତ ଦୁଅନ୍ତି।

ବାସଭାରାଜ ବୋମ୍ମାଇ ୨୦୦୮ ରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସେବେଠାରୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଉପରକୁ ଉଠିଛନ୍ତି। ସେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରରେ ଜଳ ସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଥିଲେ।

ବସଭରାଜ ବୋମ୍ମାଇ ବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଇଞ୍ଜିନିୟର

ବୋମ୍ମାଇ ବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏବଂ ଟାଟା ଗ୍ରୁପ୍ ସହିତ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ଦୁଇଥର ଏମଏଲସି ଏବଂ ତିନିଥର ବିଧାୟକ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ୧୯୯୮ ଏବଂ ୨୦୦୪ ରେ ଧରୱାଡ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରାଧିକରଣ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିଧାନ ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ବୋମ୍ମାଇ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଏଚଡି ଦେବ ଗୌଡା ଏବଂ ରାମକୃଷ୍ଣ ହେଗଡେଙ୍କ ସହ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ସହ କାମ କରିଛନ୍ତି।

ଜନତା ଦଳ (ୟୁନାଇଟେଡ୍) ଛାଡିବା ପରେ ବୋମ୍ମାଇ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୦୮ ରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ୨୦୦୮ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହାଭେରୀ ଜିଲ୍ଲାର ଶିଗଗାଓଁ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିଧାନସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.