Home Top News ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍ ପାଇଁ ବେଙ୍ଗଲ ଏବଂ ଆସାମରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ –...

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍ ପାଇଁ ବେଙ୍ଗଲ ଏବଂ ଆସାମରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ – କଡା ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ୭୭ ଟି ଆସନରେ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ ହେଉଛି

39

– ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଆସାମରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଆଜି ମତଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି।
– ଉଭୟ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଭୋଟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧.୫୪ କୋଟିରୁ ଅଧିକ।
– ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟର ୭୭ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି

କୋଲକାତା / ଗୌହାଟୀ ୨୭-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଆସାମ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଶନିବାର ଦିନ ଭୋଟ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହେବ। ଉଭୟ ରାଜ୍ୟରେ, ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ପଞ୍ଜୀକୃତ ଭୋଟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧.୫୪ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମତଦାତା, ନିଜ ନିଜର ମତାଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବେ।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୦ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ, ଯେଉଁଥିରୁ ଅଧିକାଂଶ ଆସନ ନକ୍ସଲମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଜଙ୍ଗଲମହଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଛି।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଭୋଟ୍ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟର ୭୭ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି। ଜଙ୍ଗଲମହଲ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବିଜେପି ଭଲ ଆଶା କରିଛି। ୨୦୧୯ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଅଧିକାଂଶ ଆସନ ଜିତିଥିଲା।

କଠୋର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା

ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭୋଟ୍ ଦେବା ପାଇଁ କଡା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ ୬୮୪ ଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀର କମ୍ପାନୀ ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ୧୦, ୨୮୮ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଉତ୍ତରଦାୟୀ ରହିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନରେ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

କୋଭିଡ -୧୯ ନିୟମ ପାଳନ କରାଯିବ

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପୁରୂଲିଆର ୯ ଟି ଆସନ, ବାଙ୍କୁରାରେ ୪ ଟି ଝାରଗ୍ରାମରେ ୪ ଟି, ପଶ୍ଚିମ ମେଦିନୀପୁରର ୬ ଟି ଆସନ ଏବଂ ପୂର୍ବ ମେଦିନୀପୁରର ୭ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆସନରେ ଭୋଟଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ବିଜେପି ନେତା ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଗଡ଼ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଭୋଟ୍ ସମୟରେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ନିୟମକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି ପାଳନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ୩୦ ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଟିଏମସି ଏବଂ ବିଜେପି ୨୯-୨୯ ଟି ସିଟ୍ ରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇଥିବାବେଳେ ବାମ-କଂଗ୍ରେସ-ଆଇଏସ୍ଏଫ୍ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ସମସ୍ତ ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପୁରୂଲିଆ ଏବଂ ଝାରଗ୍ରାମ ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ଆସନରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ତ୍ରୁଟି କାରଣରୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଟିଏମ୍‌ସି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କୁମାରଙ୍କ ନାମାଙ୍କନ ବାତିଲ କରିଥିବାରୁ ପୁରୂଲିଆର ଜୟପୁର ଆସନରେ ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି। ବିଜେପି ବାଗମାଣ୍ଡି ଆସନ ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ସହଯୋଗୀ ଏଜିଏସୟୁ ପାଇଁ ଛାଡିଛି।

ଝାରଗ୍ରାମରେ ବ୍ୟାପକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା

ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଝାରଗ୍ରାମର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ୧୧ ଜଣ ସାମରିକ କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ ହେବେ। ରାଜ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କୌଣସି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କୁ ଏକ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ହାରାହାରି ୬ ଜଣ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ନିୟୋଜିତ ହେବେ। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ପିଟିଆଇ ଭାଷାକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଝାରଗ୍ରାମର ସମସ୍ତ ୧, ୩୦୭ ମତଦାନ ବୁଥକୁ ବାମପନ୍ଥୀ ଉଗ୍ରବାଦୀ ପ୍ରଭାବିତ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। କେବଳ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ଆମେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବାହିନୀର ୧୨୭ କମ୍ପାନୀ ନିୟୋଜନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ।

ମେଣ୍ଟର ଆସନ ବଣ୍ଟନ ଅନୁଯାୟୀ, ବାମ-କଂଗ୍ରେସ-ଆଇଏସ୍ଏଫ୍ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୦ ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୧୮ ଟି, ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ ୧୦ ରେ କଂଗ୍ରେସ, ୨ ରେ ଦୁଇଟିରେ ଆଇଏସ୍ଏଫ୍ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି।

ଆମାସରେ ମତଦାନ
ଏଥି ସହିତ ଆସାମରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ବାନନ୍ଦ ସୋନୋୱାଲ, ବିଧାନସଭା ବାଚସ୍ପତି ହିରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ଆସାମ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ୟୁନିଟ୍ ସଭାପତି ରିପୁନ୍ ଭୋରାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ଧାରିତ ହେବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶାସକ ବିଜେପି ଏବଂ ଆସାମ ଗଣ ପରିଷଦର ବହୁ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍ ସହିତ ଇଭିଏଏମ୍‌ ରେ ବନ୍ଦ ହେବ।

ତ୍ରିକୋଣୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ସମ୍ଭାବନା
ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍ ଆସାମର ୧୨୬ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ବିଧାନସଭାର ୪୭ ଟି ଆସନରେ ହେବ। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଆସନରେ ଶାସକ ବିଜେପି-ଏଜିପି ମିଳିତ ମଞ୍ଚ, କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ବିରୋଧୀ ମହାଗଠବନ୍ଧନ ଏବଂ ନବ ଗଠିତ ଆସାମ ଜାତୀୟ ପରିଷଦ (ଏଜେପି) ମଧ୍ୟରେ ତ୍ରିକୋଣୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଏକ ଘଣ୍ଟା ବର୍ଦ୍ଧିତ ଭୋଟ୍ ସମୟ

ରାଜ୍ୟରେ ତିନିଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନକୁ ହେବ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨୭ ମାର୍ଚ୍ଚରେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧ ଏପ୍ରିଲରେ ଏବଂ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୬ ଏପ୍ରିଲରେ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମତଦାନ ସକାଳ ସାତଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ ଟାରେ ଶେଷ ହେବ। କୋଭିଡ -୧୯ ନିୟମର ଅନୁପାଳନ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଭୋଟ୍ ସମୟ ଏକ ଘଣ୍ଟା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.