Home Top News ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଏ କିପରି ଝଗଡ଼ା ? ୪୧ ବର୍ଷରେ କୋର୍ଟରେ ୬୦ ମାମଲା! ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ...

ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଏ କିପରି ଝଗଡ଼ା ? ୪୧ ବର୍ଷରେ କୋର୍ଟରେ ୬୦ ମାମଲା! ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ, ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି କହିଲେ

63

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୭-୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ଗତ ୪୧ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୧୧ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଛି ଛାଡ଼ପତ୍ର। କିନ୍ତୁ ଗତ ୪୧ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପରସ୍ପର ବିରୁଦ୍ଧରେ ୬୦ ଟି ମାମଲା ଦାୟର ହୋଇଥିବା ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ। ବୁଧବାର ଦିନ ଏହି ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଓକିଲମାନଙ୍କର ଚତୁରତା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।”

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏନ.ଭି ରମନାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ “କଣ କରିବା ଉଚିତ୍। କିଛି ଲୋକ ଝଗଡା କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ସେମାନେ ସର୍ବଦା କୋର୍ଟରେ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ଯଦି ସେମାନେ କୋର୍ଟକୁ ନ ଦେଖନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ଶୋଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ।”

ଜଷ୍ଟିସ କୃଷ୍ଣ ମୁରାରୀ ଏବଂ ହିମା କୋହଲିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନେଇ ଗଠିତ ଏହି ବେଞ୍ଚ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଲେ ଯେ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିବାହର ୩୦ ବର୍ଷ ଏବଂ ଅଲଗା ହେବାର ୧୧ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମୋଟ ୬୦ ଟି ମାମଲା ଦାୟର କରାଯାଇଛି।

ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ପାଇଁ ପକ୍ଷମାନଙ୍କୁ ରେଫର୍ କରିବାବେଳେ, ବେଞ୍ଚ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ଏକ ସମୟ ସୀମା ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପକ୍ଷମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ବିଚାରାଧୀନ ମାମଲା ଦାୟର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ବୁଧବାର ଦିନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏନ.ଭି. ରାମନା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୈବାହିକ ବିବାଦ ମାମଲାରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ କାରଣ ଅଲଗା ହୋଇଥିବା ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪୧ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପରସ୍ପର ବିରୁଦ୍ଧରେ ୬୦ ଟି ମାମଲା ରହିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ୧୧ ବର୍ଷ ଅଲଗା ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ମାମଲା ରହିଛି।

ଲାଇଭ୍ ଲ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମାମଲା ଟ୍ରାଏଲ୍ କୋର୍ଟ ଏବଂ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଚ୍ଛିନ୍ନ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି। ପତ୍ନୀ ଶ୍ୱଶୁରଙ୍କ ଉପରେ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା କରିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ପାଇଁ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପତ୍ନୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶକୁ ପଚାରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କି? ତାଙ୍କ ଓକିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ କିନ୍ତୁ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ସ୍ଥଗିତ ରହିବ ନାହିଁ। ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି। ” ଏହା ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ତୁମେ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଘନିଭୂତ କରିବାକୁ ବହୁତ ଆଗ୍ରହୀ। ତୁମର ଉଭୟ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ମଧ୍ୟସ୍ଥତାର ସମୟ ସୀମା ଅଛି।”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.