Home Coronavirus Outbreak କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ୩ ନୂଆ ଲକ୍ଷଣ – ପଢ଼ନ୍ତୁ, ଏପରି ହେଲେ ତୁରନ୍ତ କରନ୍ତୁ ଟେଷ୍ଟ

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ୩ ନୂଆ ଲକ୍ଷଣ – ପଢ଼ନ୍ତୁ, ଏପରି ହେଲେ ତୁରନ୍ତ କରନ୍ତୁ ଟେଷ୍ଟ

3715

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯-୬ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଦେଶରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। କୋଭିଡ -୧୯ ର ନୂଆ ମାମଲା ପ୍ରତିଦିନ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ ୫ ଲକ୍ଷ ୨୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, କରୋନାର ନୂତନ ଲକ୍ଷଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅସୁବିଧାକୁ ଆହୁରି ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଜ୍ୱର, ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ଅସୁବିଧା, ଶୁଖିଲା କାଶ ଏବଂ ଥକ୍କା ଭଳି ଶାରୀରିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ। ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ କରୋନା ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆମେରିକାର ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ନିରାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ତିନୋଟି ନୂତନ କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯାହା ମୌସୁମୀ ସମୟରେ ଭାରତ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଥାଏ।

ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରର ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ଏକ ମେଡିକାଲ୍ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଅନୁଯାୟୀ, ନାକ ବୋହିବା, ବାନ୍ତି ଏବଂ ଝାଡ଼ା ହେବା ପରି କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ। ଏହିପରି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବା ପରେ ଏହାକୁ ଏକ ସାଧାରଣ ରୋଗ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ତୁରନ୍ତ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରାନ୍ତୁ।

ନାକ ବୋହିବା ସହିତ ଅସ୍ଥିରତା ହୋଇପାରେ କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ

ସିଡିସି ଅନୁଯାୟୀ, ପୂର୍ବରୁ ନାକ ବୋହିବା କରୋନାର ଅନ୍ୟତମ ଲକ୍ଷଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉ ନଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ, ନିକଟରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଲକ୍ଷଣ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଯଦିଓ ତାଙ୍କର ଜ୍ୱର ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ନାକ ବୋହିବା, ଅସ୍ଥିରତା ଅନୁଭବ କରିବା ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେହି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରେ।

ଅସ୍ୱାଭାବିକ ବାନ୍ତି

ବର୍ତ୍ତମାନ ବାନ୍ତିକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସିଡିସି କହିଛି। ଆମେରିକୀୟ ସିଡିସି ସଂଗଠନ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବାରମ୍ବାର ବାନ୍ତି କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ। ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଅଲଗା କରାଯିବା ଉଚିତ। ମୌସୁମୀର ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବାନ୍ତି ଲାଗିବା ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀର ଏହି ଯୁଗରେ ଏହାକୁ ସାଧାରଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତୁରନ୍ତ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବା ଉଚିତ।

ଡାଇରିଆ ଅନ୍ୟତମ ଲକ୍ଷଣ

କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଡାଇରିଆ କିମ୍ବା ବାରମ୍ବାର ଝାଡ଼ା ହେବା ଏକ ନୂତନ ଲକ୍ଷଣ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଡାଇରିଆ ଭଳି କିମ୍ବା ସମାନ ଲକ୍ଷଣ ଅଛି। ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଡାଇରିଆ ରୋଗର ଅଭିଯୋଗ କରନ୍ତି ତେବେ ସେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଏହିପରି ବ୍ୟକ୍ତି ତୁରନ୍ତ କରୋନା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ।

ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରର ଏକ ଆମେରିକୀୟ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ବ୍ୟତୀତ ତୁମର ଥଣ୍ଡା, କାଶ, ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା, ଥକ୍କା ଅନୁଭବ କରିବା, ଶରୀରର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିବା, ସ୍ୱାଦ ବାରି ନପାରିବା ଏବଂ ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ କରୋନା ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବା ଉଚିତ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.