ad
ଓଡ଼ିଶା

ବାତ୍ୟା ଫନି ପ୍ରଭାବିତ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା

ଭୁବନେଶ୍ଵର ୫-୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ): ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଜି ବାତ୍ୟା ଫନି ପ୍ରଭାବରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସହାୟତା ରାଶି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ, ପୁରୀର ଗମ୍ଭୀର ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଖୋର୍ଦ୍ଧାର କିଛି ଅଂଶ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିନିୟମ (ଏନଏଫଏସଏ) ଅନୁଯାୟୀ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ପରିବାରକୁ ୫୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଚାଉଳ ଏବଂ ୨,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ପଲିଥିନ ମିଳିବ। ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାର ଆଂଶିକ ରୂପରେ ପ୍ରଭାବିତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏନଏଫଏସଏ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପରିବାରକୁ ଏକ ମାସର ଅତିରିକ୍ତ ଚାଉଳ, ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ପଲିଥିନ ମିଳିବ। ଏହିପରି, କଟକ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଏବଂ ଜଗତସିଂହପୁର ପରି ମଧ୍ୟମ ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲ୍ଲାରେ, ପ୍ରଭାବିତ ପରିବାରକୁ ଏକ ମାସର ଅତିରିକ୍ତ ଚାଉଳ ଏବଂ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳିବ। ସମସ୍ତ ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲ୍ଲାର, ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି କୋଡ ଅନୁସାରେ ଏକ ମାସର ଅତିରିକ୍ତ ପେନ୍ସନ ଏବଂ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ସହାୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ। ଅର୍ଥାତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଗୃହ ପାଇଁ ୯୫,୧୦୦ ଟଙ୍କା, ଆଂଶିକ ରୂପରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଘର ପାଇଁ ୫,୨୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ସାମାନ୍ୟ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଗୃହ ପାଇଁ ୩,୨୦୦ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତିଯେ, ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଆବାସକୁ ଆବାସ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ପୁନର୍ଗଠିତ କରାଯିବ ଏବଂ କୃଷି ଏବଂ ଫସଲ, ପଶୁ ସମ୍ପଦ, ମତ୍ସ୍ୟ ପାଳନର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଲୋକମାନଙ୍କର କ୍ଷତି ଆକଲନ କରାଯିବ ଏବଂ ସେହି ଅନୁସାର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top