Home Coronavirus Outbreak ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଏବଂ ନିୟମାବଳୀ

ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଏବଂ ନିୟମାବଳୀ

81

ଭୁବନଶ୍ୱର ୧୨-୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଆସୁଛି ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ। ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର ଏ ନେଇ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରୀ କରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ରାଜ୍ୟର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ COVID-୧୯ ର ପୁନଃ ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟ COVID-୧୯ ମହାମାରୀର ଏକ ଜଟିଳ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରସାର ପାଇଁ COVID-୧୯ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲକୁ କଠୋର ଭାବେ ପାଳନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ କରିବା ସମୟରେ କରୋନା ନିୟମକୁ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ SOP / COVID-୧୯ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

କରୋନା କାଳରେ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ

– ବଡ଼ ସମାବେଶ, ମଣ୍ଡଳୀ ନିଷେଧ।

ରାଜନୈତିକ ମିଟିଂ

ନିମ୍ନଲିଖିତ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ୧୦୦ ଜଣଙ୍କ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ସମାବେଶକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।

– ବନ୍ଦ ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ଯେପରିକି ହଲ୍ ରେ ଥିବା ସର୍ବାଧିକ ସୀମାର ୫୦% ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।

– ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ, ସ୍ଥାନର ଆକାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉପଯୁକ୍ତ ସଂଖ୍ୟକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ନିୟମର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ନିଶ୍ଚିତ ହେବ।

– ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କାନିଂର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ହାତ ଧୋଇବା କିମ୍ବା ସାନିଟାଇଜରର ବ୍ୟବହାର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ।

– ଏହିପରି କାର୍ଯ୍ୟ / ସମାବେଶ ପାଇଁ ଅନୁମତି ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ / ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନର କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ରାଜନୈତିକ ସମାବେଶ, ବୈଠକ, ସମାବେଶ ଏବଂ ବିଶେଷ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ହୋଇଥିବା COVID ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକର ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁପାଳନ ସହିତ ୧୦୦ ରୁ କମ୍ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିବା ଉଚିତ୍।

ତେଣୁ, ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା COVID ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଥର ନିର୍ବାଚନ ହେବ।

ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ

– ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର କ୍ଷେତ୍ର ଛୋଟ, ଏହି ଅଭିଯାନ ସଂପୃକ୍ତ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ସୀମିତ। ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସମର୍ଥକଙ୍କ ସହିତ ଦ୍ୱାର କୁ ଦ୍ୱାର ବିଲି ଅଭିଯାନ କରିପାରିବେ, ଅଭିଯାନ ସମୟରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବେ ଏବଂ ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ଫେସ୍ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବେ। ଦ୍ୱାରରୁ ଦ୍ୱାର ଅଭିଯାନ ସମୟରେ ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସମେତ ୫ (ପାଞ୍ଚ) ରହିବ।

– ସାମାଜିକ / ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ଅଭିଯାନକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍।

– COVID-୧୯ କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବଡ଼ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ।

– ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାର ସୀମା ହେଉଛି ପାଞ୍ଚ (୫)।

– COVID ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ କେବଳ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯାନକୁ ସୀମିତ କରିବେ। ଅଭିଯାନରେ ଶାରୀରିକ ଉପସ୍ଥିତି କଠୋର ନିଷେଧ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ରାଜନୈତିକଦଳ ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ଶାରୀରିକ ମୋଡ୍ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଡିଜିଟାଲ୍ / ଭର୍ଚୁଆଲ୍ / ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ / ମୋବାଇଲ୍ ଆଧାରିତ ମୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଯଥାସମ୍ଭବ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

– କୌଣସି ରୋଡ୍ ସୋ, ପଦଜାତ୍ରା, ସାଇକେଲ / ବାଇକ୍ / ଯାନ ରାଲି ଏବଂ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।

– ରାଜନୈତିକଦଳ କିମ୍ବା ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ କିମ୍ବା ନିର୍ବାଚନ ସହ ଜଡିତ ଅନ୍ୟ ଗୋଷ୍ଠୀର କୌଣସି ଶାରୀରିକ ସମାବେଶକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।

– ଗଣନା ପରେ କୌଣସି ବିଜୟ ଯାତ୍ରାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଏବଂ ବିଜେତା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସହିତ ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।

– ବିଭିନ୍ନ ୱାର୍ଡରେ ସେମାନଙ୍କର ଅଫିସ୍ ଥିବା ରାଜନୈତିକଦଳ / ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଫେସ୍ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଉଛି ଏବଂ ସାନିଟାଇଜର କିମ୍ବା ସାବୁନ୍ ଏବଂ ପାଣି ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ହାତକୁ ସାନିଟାଇଜ୍ କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ।

– ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ସେମାନେ ଭୋଟରଙ୍କୁ ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବେ।

– ଅତ୍ୟଧିକ ଗହଳିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ଲକ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଏକାଧିକ ଗଣନା କେନ୍ଦ୍ର ଚିହ୍ନଟ କରିବେ। ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିବା ସମୟରେ, ପ୍ରାର୍ଥୀ କିମ୍ବା ଜଣେ ପ୍ରସ୍ତାବକ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରି ଏବଂ କୋଭିଡ ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକ ପାଳନ କରି ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ।

– ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକରେ ବଡ଼ ସମାବେଶକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଉପଯୁକ୍ତ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

– ଗଣନା କେନ୍ଦ୍ର ବାହାରେ ବଡ଼ ସମାବେଶ ନିଷେଧ। ବିଜେତା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବିଜୟଯାତ୍ରା ନିଷେଧ।

– ଗଣନା ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ ଗଣନା ସ୍ଥାନ ବାହାରେ କୌଣସି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସମାବେଶକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ।

– ଯେକେହି COVID-୧୯ ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି, ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଅଧିନିୟମ, ୨୦୦୫ ର ଧାରା ୫୧ ରୁ ୬୦ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇପିସିର ଧାରା ୧୮୮ ଅନୁଯାୟୀ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ବ୍ୟତୀତ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆଇନଗତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ନିର୍ବାଚନ ସହ ଜଡିତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିୟମକୁ କଡାକଡ଼ି ବାବରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସବ୍-କଲେକ୍ଟର / ବ୍ଲକ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଅଫିସରଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗାଇଡଲାଇନ ପାଳନ କରିବା ସହିତ ଏହାକ କପି ପ୍ରଚାର କରାଯାଇପାରେ ବୋଲି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ନିର୍ବାଚନ କମିଶନରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ

– ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ସମ୍ପୃକ୍ତ ନିର୍ବାଚନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସମୟରେ ଫେସ୍ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବେ।

– ବିସ୍ତାରିତ COVID ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ବାଚନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରାଯିବ।

– ସମସ୍ତ ପୋଲ୍ ପର୍ସନାଲ / ସିକ୍ୟୁରିଟି ପର୍ସନେଲ / କାଉଣ୍ଟିଂ ଷ୍ଟାଫ୍ ନିର୍ବାଚନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ନିୟୋଜିତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇଟି ଟୀକାକରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। କୌଣସି ପୋଲିଂ ଏଜେଣ୍ଟ / କାଉଣ୍ଟିଂ ଏଜେଣ୍ଟକୁ ଦୁଇଥର ଟୀକାକରଣ ବିନା ପୋଲିଂ ଷ୍ଟେସନ / କାଉଣ୍ଟିଂ ହଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ।

ଯେତେ ଦୂର ପ୍ରୟୋଗନୀୟ, ବୃହତ ହଲ୍ଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ।

COVID-୧୯ ଗାଇଡଲାଇନର ଅନୁପାଳନ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ମତଦାନ କର୍ମଚାରୀ, ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କ ଗତିବିଧି ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟକ ଯାନ ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବ।

ସ୍ୱ-ମନିଟରିଂ ସହିତ COVID ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ପାଇଁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ନିର୍ବାଚନ ଷ୍ଟୋର ରୁମ:

ନିର୍ବାଚନ ସାମଗ୍ରୀ ଯେପରିକି ଫର୍ମ ଏବଂ କଭର ଇତ୍ୟାଦି ଯେଉଁ ରୁମ୍ (ଗୁଡିକ) ରେ ଗଚ୍ଛିତ ହେବ। କେବଳ ନିଯୁକ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଷ୍ଟୋର ରୁମରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ଏବଂ ସେମାନେ ସମସ୍ତ COVID-୧୯ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବେ।

ମତଦାନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତାଲିମ:

– ମତଦାନ ଏବଂ ଗଣନା ପାଇଁ ତାଲିମ ପ୍ରାପ୍ତ ଅତିରିକ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ରହିବେ।

– ଗର୍ଭବତୀ ଏବଂ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଉଥିବା ମାଆମାନେ ଏଥିରୁ ବିରତ ରହିବେ।

– COVID-୧୯ ପଜିଟିଭ୍ ର ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ପୋଲ୍ ଡ୍ୟୁଟିରେ ନିୟୋଜିତ ହେବେ ନାହିଁ।

– କୌଣସି କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ କିମ୍ବା ହୋମ୍ ଆଇସୋଲେସନରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ଡ୍ୟୁଟି ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ ନାହିଁ। ଯଥାସମ୍ଭବ, କୋଭିଡ -୧୯ ରେ ସଂକ୍ରମିତ ସହ-ରୋଗରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମତଦାନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ହେବେ ନାହିଁ। ତାଲିମ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ସାମଗ୍ରୀକୁ ପରିମଳ କରାଯିବ।

ଟ୍ରେନିଂ ହଲରେ ସାବୁନ୍, ୱାଟର ବାଲ୍ଟି ଏବଂ ମଗ୍ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ। ଟ୍ରେନିଂ ହଲ୍ ର କ୍ଷମତାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି, ବଡ଼ ସମାବେଶକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଜ୍ଞାନ ଅନୁଯାୟୀ ତାଲିମ ଦିଆଯିବ। ତାଲିମ ସମୟରେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଫେସ୍ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିବ।

ନାମାଙ୍କନ ପ୍ରକ୍ରିୟା:

ନାମାଙ୍କନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସମୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀମାନେ ନିମ୍ନଲିଖିତ COVID-୧୯ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ବ୍ୟବହାର କରିବେ।

ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀମାନେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ସାବୁନ / ସାନିଟାଇଜର ସହିତ ହାତ ଧୋଇବେ ଏବଂ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବରେ ଫେସ୍ ମାସ୍କ ଏବଂ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ମଧ୍ୟ ପିନ୍ଧିବେ। ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବା ସମୟରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ କିମ୍ବା ଜଣେ ପ୍ରସ୍ତାବକ ଉପଯୁକ୍ତ ସାମାଜିକ ଦୂରତା (ଦୁଇ ମିଟର / ୬ ଫୁଟ) ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବାହାରେ ଅପେକ୍ଷା କକ୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ। ସେହିଭଳି, ପ୍ରାର୍ଥୀ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କୋଠରୀରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ପ୍ରଥମ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଫେରିବା ପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କୋଠରୀକୁ ପଠାଯିବ। ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କୋଠରୀରେ ପହଁଚିଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ସେବା ପ୍ରଦାନ ଭିତ୍ତିରେ ଟୋକନ୍ ଦିଆଯିବ।

ଜଣେ COVID ସକରାତ୍ମକ ରୋଗୀ ତାଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବେ। ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ଫେସ୍ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍। ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଯାନକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାକୁ କଠୋର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇପାରେ। ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନୀତି ଅନୁସରଣ କରି ନାମାଙ୍କନ, ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ପ୍ରତୀକ ଆବଣ୍ଟନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଚାମ୍ବରରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସ୍ଥାନ ରହିବା ଉଚିତ। ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଅଗ୍ରଗାମୀ ସମୟ ବଣ୍ଟନ କରିବା ଉଚିତ୍। ପ୍ରାର୍ଥୀ (ଙ୍କୁ) ଅପେକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ବଡ଼ ସ୍ଥାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ନାମାଙ୍କନଗୁଡିକର ଯାଞ୍ଚ:

ନାମାଙ୍କନପତ୍ରର ଯାଞ୍ଚ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ କରୋନା ନିୟମାନୁଯାୟୀ କରାଯିବ।

ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଉପରେ ଯାଞ୍ଚ ସମୟରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ କିମ୍ବା ପ୍ରସ୍ତାବକ କିମ୍ବା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ। ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ ହାତକୁ ପରିଷ୍କାର କରିବେ, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବେ ଏବଂ ଫେସ୍ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବେ। COVID ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ତରଫରୁ, ତାଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକଙ୍କୁ ହଲ୍ ଭିତରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ।

ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ପ୍ରତ୍ୟାହାର:

ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନାମାଙ୍କନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କୋଠରୀରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ନିଜ ହାତକୁ ପରିଷ୍କାର କରିବେ ଏବଂ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବରେ ଫେସ୍ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବେ। ନାମାଙ୍କନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବକ / ଏଜେଣ୍ଟ ବିଷୟରେ COVID ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ସୂଚନା ଦେବେ।

ପ୍ରତୀକ ବଣ୍ଟନ:

ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ତାଲିକା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତୀକ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ।

ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସଙ୍କେତଗୁଡିକ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ। ଯଦି ସମାନ ପ୍ରତୀକ ପାଇଁ ଏକରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ କରନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତୀକଟି ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନୀତି ଅନୁସରଣ କରି ଲଟେରୀ ଦ୍ୱାରା ଆବଣ୍ଟିତ ହେବ।

ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର:

କଣ୍ଟେନ୍‌ମେଣ୍ଟ କ୍ଷେତ୍ର:

ଯେତେବେଳେ ବୁଥ୍ ର ଅବସ୍ଥିତି ଏକ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ରେ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ଆୟୋଗର ପୂର୍ବ ଅନୁମତି କ୍ରମେ ବୁଥକୁ କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ବିଚାର କରାଯାଇପାରେ କିନ୍ତୁ କେବଳ ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ବୁଥକୁ। ବୁଥ୍ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦାଖଲ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଯେତେବେଳେ ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ରାଜନୈତିକଦଳ / ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସହ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା ହେବ। କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ରେ COVID-୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସଜାଗ ରହିବ।

ପ୍ରସ୍ତୁତି:

ଯେହେତୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ପୂର୍ବ ଦିନ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯିବ। COVID ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ପୋଲ୍ ପାର୍ଟିକୁ ନିଜ ନିଜ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ମାର୍ଗ ମାନଚିତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ।

ଅତ୍ୟଧିକ ଭିଡ଼କୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ବ୍ଲକ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଏକାଧିକ ବିଛିନ୍ନ କେନ୍ଦ୍ର ଚିହ୍ନଟ କରିବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଛିନ୍ନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଆବଣ୍ଟିତ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକର ମାର୍ଗ ମାନଚିତ୍ର ସମସ୍ତ ବିଛିନ୍ନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ। ମତଦାନ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବଣ୍ଟାଯାଇଥିବା ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ରହିବେ।

ମତଦାନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ କିଟ୍:

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବସ୍ତୁ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମତଦାନ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କୁ (ଯେଉଁଠାରେ PPE ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ତାହା ବ୍ୟତୀତ) ନିମ୍ନଲିଖିତ ବସ୍ତୁଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ:

କ) ମାସ୍କ

ଖ) ସାନିଟାଇଜର।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.