Home Top News ଧାର୍ମିକ ପର୍ବ, ଉତ୍ସବ ରୀତିନୀତି ପାଳନ ଉପରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରୀ କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ଧାର୍ମିକ ପର୍ବ, ଉତ୍ସବ ରୀତିନୀତି ପାଳନ ଉପରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରୀ କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

60

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୨-୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଧାର୍ମିକ ପର୍ବ, ଉତ୍ସବ ରୀତିନୀତି ପାଳନ ଉପରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରୀ କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର। ଏ ନେଇ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର ପକ୍ଷରୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାନାମା ଜାରୀ କରାଯାଇଛି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାନାମାରେ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା COVID-୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍କୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବା ଉପରେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ଭୁବନେଶ୍ୱର-କଟକ, କଲେକ୍ଟର, ସମସ୍ତ ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ ସମସ୍ତ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନରଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ନିର୍ଦ୍ଦେଶାନାମାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ପାଳନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରୀ କରାଯାଇଛି। ତେବେ

– ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଧାର୍ମିକ ପର୍ବ / ଉତ୍ସବ / କାର୍ଯ୍ୟ / ରୀତିନୀତି ପାଳନ କରିବା ସମୟରେ COVID-୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍କୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବା ଏବଂ ଏହିପରି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ବଡ଼ ସମାବେଶକୁ ନିଷେଧ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ନିର୍ଦେ୍ଦେଶାନାମା ଅନୁଯାୟୀ, ଜିଲ୍ଲାର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ପର୍ବ / ଉତ୍ସବ / କାର୍ଯ୍ୟ / ରୀତିନୀତି ପାଳନ କରନ୍ତି। ଯେଉଁ ସମୟରେ ସାମାଜିକ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ମଣ୍ଡଳୀ ସାଧାରଣତଃ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ଫଳରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ବ୍ୟାପକ ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ।

ଏହି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ, ନିମ୍ନଲିଖିତ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ/ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

(୧) ନଦୀ କୂଳ / ଘାଟ / ପୋଖରୀ / ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ମଣ୍ଡଳୀକୁ ନିଷେଧ।

(୨) ନଦୀରେ ଗାଧୋଇବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଜଳ ଉତ୍ସ ସ୍ଥାନରେ ସଂଗଠନ / ଉତ୍ସବ ମେଳାକୁ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି।

(୩) ସର୍ବନିମ୍ନ ପୁରୋହିତ / ପୂଜାରୀ/ ସେବାୟତ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହିତ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ / ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନରେ ଧାର୍ମିକ ରୀତିନୀତିକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

(୪) ଲୋକଙ୍କୁ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହିତ ରୀତିନୀତି / ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ କେତେକ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଯେପରିକି ଜନସମାଗମରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଏବଂ COVID-୧୯ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା, ଫେସ୍ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର / ହାତ ଧୋଇବା ଇତ୍ୟାଦି।

(୫) ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ଚର୍ଚ୍ଚ / ମନ୍ଦିର / ମସଜିଦ / ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ / ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ବିଚାର କରାଯାଇପାରେ।

(୬) ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନରମାନେ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସ୍ଥିର କରିପାରନ୍ତି।

(୭) କୋଭିଡ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ଏବଂ ଆଦର୍ଶକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରି ନିଜ ନିଜ ଅଧିକାରରେ ଏହିପରି କୌଣସି ଧାର୍ମିକ ରୀତିନୀତି / ପର୍ବ / ପୂଜାକୁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିବା ସମୟରେ ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ଭକ୍ତମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ Covid-୧୯ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ମାନୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ। ଯେପରିକି ଫେସ୍ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ଏବଂ ହାତ ଧୋଇବା ଅତ୍ୟାଦି।

(୮) COVID-୧୯ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକର ଉଲ୍ଲଂଘନ ମାମଲାରେ, ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଆଇନ, ୨୦୦୫ ସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଅନୁଯାୟୀ ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ।

(୯) ଏହିପରି ଉଲ୍ଲଂଘନ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.