Home Top News ଆସନ୍ତା ୧୧ ତାରିଖରୁ ଖୋଲିବ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ, ଜାଣନ୍ତୁ କେବେ ପରୀକ୍ଷା ଓ କ’ଣ...

ଆସନ୍ତା ୧୧ ତାରିଖରୁ ଖୋଲିବ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ, ଜାଣନ୍ତୁ କେବେ ପରୀକ୍ଷା ଓ କ’ଣ ରହିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ

66

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୩-୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ): ଆସନ୍ତା ୧୧ ତାରିଖରୁ ଖୋଲିବ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ। ଆଜି ଏନେଇ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ତରଫରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହୋଇଛି। ଶେଷ ସେମିଷ୍ଟାର ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ କଲେଜ ଓ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ନଜରରେ ରଖି ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ଠାରୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା। ତେବେ ଆଜି କଲେଜ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଓଡ଼ିଶା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ। ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଅନ୍ତିମ ବର୍ଷ UG / PG ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ କଲେଜ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହ ଶିକ୍ଷାର ଆରମ୍ଭ ହେବ। ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ -୧୯ ସ୍ଥିତି କାରଣରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ଠାରୁ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଶିକ୍ଷାଦାନ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା ଏହି କାରଣରୁ ଛାତ୍ରଛତ୍ରୀମାନେ ପାଠପଢ଼ାରେ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ତେବେ ରାଜ୍ୟର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ସରକାରୀ ତଥା ଅଣ-ସରକାରୀ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜଗୁଡିକ (ଯେଉଁଗୁଡ଼ିକ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଆସୁଛି) ସେଗୁଡ଼ିକରେ ଆସନ୍ତା ୧୧-୦୧-୨୦୨୧ (ସୋମବାର) ଠାରୁ ୨୦୨୦-୨୧ ଫାଇନାଲ୍ ଇୟର UG / PG ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶାରୀରିକ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଶିକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ସେମିଷ୍ଟାର ସିଷ୍ଟମରେ (Penultimate Semester) ୧୧-୦୧-୨୦୨୧ ରୁ ୧୫-୦୩-୨୦୨୧ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ୧୬-୦୩-୨୦୨୧ ରୁ ୩୧-୦୩-୨୦୨୧ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ଏବଂ ୩୦-୦୪-୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଫଳାଫଳର ପ୍ରକାଶନ ହେବ।

ଫାଇନାଲ୍ ସେମିଷ୍ଟାର ୦୨-୦୪-୨୦୨୧ ରୁ ୧୫-୦୬-୨୦୨୧ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ୧୬-୦୬-୨୦୨୧ ରୁ ୩୦-୦୬-୨୦୨୧ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ୧୫-୦୭-୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଫଳାଫଳର ପ୍ରକାଶନ ହେବ।

ବାର୍ଷିକ ପରୀକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା (Annual Examination System) ପାଇଁ ୧୧-୦୧-୨୦୨୧ ରୁ ୧୦-୦୬-୨୦୨୧ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଶିକ୍ଷା ୧୧-୦୬-୨୦୨୧ ରୁ ୩୦-୦୬-୨୦୨୧ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ୧୫-୦୭-୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଫଳାଫଳର ପ୍ରକାଶନ ହେବ।

ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଶିକ୍ଷାଦାନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ।

୧- ଶାରୀରିକ କ୍ଲାସ୍ ନିୟମିତ ଢଙ୍ଗରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଅନ୍ ଲାଇନ୍ ମୋଡ୍ ଦ୍ୱାରା କିଛି ଅଧ୍ୟାୟର କଭରେଜ୍ ନିର୍ବିଶେଷରେ ସିଲାବସ୍ ଯେତେ ସମ୍ଭବ, ଶାରୀରିକ ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଦିଆଯିବ।

୨- ଯଦି ସମ୍ଭବ ହୁଏ ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ ରେକର୍ଡିଂ ହେବ ଏବଂ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର ହେବ।

୩- Covid-୧୯ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରାଯିବ। ସକ୍ରିୟ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନରେ ରହୁଥିବା ଶିକ୍ଷକ / କର୍ମଚାରୀ / ଛାତ୍ରମାନେ ଯୋଗଦାନ କରିବେ ନାହିଁ।

– ଫେସ୍ ମାସ୍କ / ଫେସ୍ କଭର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ।

ଗ – ବାରମ୍ବାର ହାତ ଧୋଇବା / ହାତ ପରିମଳ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ଘ – ସାମାଜିକ ଦୂରତା (୬ ଫୁଟ ଦୂରତା) ବ୍ୟବସ୍ଥା ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ଅନୁସରଣ କରାଯିବ। ଲାଇବ୍ରେରୀ, ଲାବୋରେଟୋରୀ ଇତ୍ୟାଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ଶ୍ରେଣୀଗୁଡିକ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଚରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ। ଶିକ୍ଷାଦାନ ସମୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରେ।

ଙ- ଛେପ ପକାଇଲେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ।

ଚ – କାଶିବା / ଛିଙ୍କିବା ସମୟରେ ରୁମାଲ ଦ୍ୱାରା ପାଟି ଏବଂ ନାକ କୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଛ – କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଗଲେ ଏହାକୁ ଆତ୍ମ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯିବ।

୪ -ହଷ୍ଟେଲଗୁଡିକ ୧୦-୦୧-୨୦୨୧ ରୁ କେବଳ ୨୦୨୦-୨୧ ଅନ୍ତିମ ବର୍ଷ UG / ପିଜି ଛାତ୍ର ତଥା ପିଏଚଡି, ଏମ୍ ଫିଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରିସର୍ଚ୍ଚରଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲାଯିବ। ସମସ୍ତ ହଷ୍ଟେଲଗୁଡିକରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ Covid-୧୯ ପ୍ରତିରୋଧ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁସରଣ କରାଯିବ।

୫. ସିଲାବସ୍ ର ୨୫% ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ୍ ସେଲ୍ଫ୍ ଷ୍ଟଡି ଦ୍ୱାରା ହେବ।

୬. କ୍ଷତି ପୂଣ ପାଇଁ ଶାରୀରିକ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଶିକ୍ଷାଦାନ ହେବ ପରୀକ୍ଷା ଅବଧି ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ଦିନ, ରବିବାର, ୨୬ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ (ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ), ୧୬ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ (ସରସ୍ୱତୀ ପୂଜା) ଏବଂ ୧ “ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୧ (ଉତ୍କଳ ଦିବସ) ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ଦିନ ହେବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.