Home Top News ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ପୋଷ୍ଟକୁ ନେଇ ଉଦୟପୁରରେ ନୃଶଂସ ହତ୍ୟା : ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍...

ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ପୋଷ୍ଟକୁ ନେଇ ଉଦୟପୁରରେ ନୃଶଂସ ହତ୍ୟା : ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ବନ୍ଦ – ଉଭୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

52

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୮-୬ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ରାଜସ୍ଥାନର ଉଦୟପୁରରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅତି ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଜିଲ୍ଲାରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ବିଜେପିର ବହିଷ୍କୃତ ମୁଖପାତ୍ର ନୁପୁର ଶର୍ମାଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିବାରୁ ରାଜସ୍ଥାନର ଉଦୟପୁରରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ମୃତକଙ୍କ ନାମ କହ୍ନେୟା ଲାଲ। ଯିଏ ଜଣେ ଟେଲର ଥିଲେ ଏବଂ ନିଜର ଦୋକାନ ଚଳାଉଥିଲେ। ନିଲମ୍ବିତ ବିଜେପି ନେତା ନୁପୁର ଶର୍ମାଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ସେ ଏକ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ପୋଷାକ ସିଲେଇ ହେବାର ବାହାନା କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ତାଙ୍କ ଦୋକାନକୁ ଆସିଥିଲେ। ଅଭିଯୁକ୍ତ ପୁରା ଘଟଣାର ଏକ ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଏହାକୁ ଭାଇରାଲ କରିଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡକୁ ନେଇ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ଉଦୟପୁରରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ହତ୍ୟା ଘଟଣାପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ମାଲଦାସ ଗାଲି ଅଞ୍ଚଳର ସମସ୍ତ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା।

ସାଂପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ଜିଲ୍ଲାରେ ଆଗାମୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଉଦୟପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି।
ଉଦୟପୁରରେ ୬୦୦ ଅତିରିକ୍ତ ପୋଲିସ ମୁତୟନ
ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ADG (Law & Order) ସମସ୍ତ ଏସପି ଏବଂ ଆଇଜି ମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆମେ ଆଇନ ଏବଂ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରୁଛୁ। ଉଦୟପୁରରେ ୬୦୦ ଅତିରିକ୍ତ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ପଠାଯାଇଛି। ଦୋଷୀମାନଙ୍କ ଉପରେ କଠୋର କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିବା ପରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ମୃତ ସମାନ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି। ଏହା ଏକ ଘଟଣା ଯାହା ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିପାରେ। ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ମାମଲା ଅଧିକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ପେଟ୍ରୋଲିଂ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଯଥାସମ୍ଭବ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଯିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ରାତି ସୁଦ୍ଧା ଅଧିକ ଫୋର୍ସ ପଠାଯିବ।

ରାଜସ୍ଥାନ ରାଜ ଭବନରୁ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି ଯେ ଉଦୟପୁର ଘଟଣା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ। ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟପାଳ କାଲରାଜ ମିଶ୍ର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ରାଜସ୍ଥାନର ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ଗୁଲାବ ଚାନ୍ଦ କାଟାରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସିଏମଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଛୁ। ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ କରାଯିବା ସହ ପୀଡିତଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରାଯିବ। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଏହି ଘଟଣା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ଯେକୌଣସି ସଂସ୍ଥା ଏଥିରେ ସଂସ୍ଲିଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ। ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନର ବିଫଳତା।

ରାଜସ୍ଥାନର ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା। ଏହା କୌଣସି ଛୋଟ ଘଟଣା ନୁହେଁ, ଯାହା ଘଟିଛି ତାହା କାହାର କଳ୍ପନା ବାହାରେ। ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ଛଡ଼ାଯିବ ନାହିଁ। ଆଜି ଦେଶରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଅମିତ ଶାହା କାହିଁକି ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରୁନାହାଁନ୍ତି? ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟେନସନ ଅଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ କହିବା ଉଚିତ ଯେ ଏଭଳି ହିଂସାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରାଯିବ।

AIMIM ମୁଖ୍ୟ ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓୱାଇସି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଉଦୟପୁରରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦୟ ହତ୍ୟାକୁ ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଛି। ଏପରି ହତ୍ୟାକୁ କେହି ବରଦାସ୍ତ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଆମେ ସବୁବେଳେ ହିଂସାକୁ ବିରୋଧ କରିଛୁ। ଆମ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଏକ ଦାବି ରହିଛି ଯେ, ସେମାନେ ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ। ଆଇନର ନିୟମ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ହେବ।

ଉଦୟପୁର ଘଟଣା ପରେ ୟୁପିର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ପୋଲିସକୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ବିଜେପି ସାଂସଦ ରାଜ୍ୟବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂ ରାଠୋର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାଜସ୍ଥାନ କଂଗ୍ରେସ ଶାସନ ଅଧୀନରେ ତାଲିବାନ ରାଜ୍ୟ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସର ମୁସଲମାନ ଆପତ୍ତିଜନକ ଭାବରେ ଜିହାଦୀମାନଙ୍କର ଅଦମ୍ୟତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସେମାନେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧମକ ଦେଉଛନ୍ତି। ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଧର୍ମର ଦୁଷ୍କର୍ମକାରୀଙ୍କୁ ଗେହଲୋତ୍ ସରକାର ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିବାର ଏହା ହେଉଛି ଫଳାଫଳ। ଏହି ଭୟଙ୍କର ଘଟଣା ପାଇଁ ଗେହଲୋତ୍ ସରକାର ଦାୟୀ।

ମୃତକ କହ୍ନେୟା ନୁପୁର ଶର୍ମାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଲେଖିଥିଲେ। ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପୂର୍ବତନ ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ନୁପୁର ଶର୍ମା ଦେଇଥିବା ବିବାଦୀୟ ବିବୃତ୍ତି ଉପରେ ସାରା ଦେଶରେ ବିବାଦ ଚାଲିଛି। ମୃତ ଯୁବକ ତାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ତାଙ୍କୁ ଧମକ ଦିଆଯାଉଥିଲା।

ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓ ମୁକ୍ତିଲାଭ କଲା।

ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ତିନୋଟି ଭିଡିଓ ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଘଟଣାର ପ୍ରାୟ ୧୫ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମ ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା। ଦ୍ୱିତୀୟ ଭିଡିଓଟି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଲାଇଭ୍ ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ କିପରି ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଅସ୍ତ୍ରରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଛି। ଏଥି ସହିତ, ତୃତୀୟ ଭିଡିଓ ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ସେମାନେ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରିଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଏହି ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ନିୟୋଜିତ – ଏସପି

ଉଦୟପୁରରେ ଘଟିଥିବା ଏହି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲ୍ଲା ଏସପି ମନୋଜ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦୟ ହତ୍ୟା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇବା ମାତ୍ରେ ପୋଲିସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି। ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। କିଛି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି, ଆମେ ଦଳ ପଠାଇଛୁ। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଭିଡିଓକୁ ଆମେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିଛୁ।

ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ରାଜସମାନନ୍ଦ ଭୀମ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଉଭୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.