Home Top News ସୁନାମି ଆଲର୍ଟ : ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଫିଜି, ଟୋଙ୍ଗାରେ ସୁନାମି ଆଲର୍ଟ – ବଡ଼ ଧରଣର ଆଗ୍ନେୟଗିରି...

ସୁନାମି ଆଲର୍ଟ : ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଫିଜି, ଟୋଙ୍ଗାରେ ସୁନାମି ଆଲର୍ଟ – ବଡ଼ ଧରଣର ଆଗ୍ନେୟଗିରି ବିସ୍ଫୋରଣ

44

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୫-୧(ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସୁନାମି ଆଲର୍ଟ : ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଫିଜି, ଟୋଙ୍ଗାରେ ସୁନାମି ଆଲର୍ଟ। ବଡ଼ ଧରଣର ଆଗ୍ନେୟଗିରି ବିସ୍ଫୋରଣ କାରଣରୁ ଏହି ଆଲର୍ଟ।

ଶନିବାର ଦିନ ଟୋଙ୍ଗା ଦ୍ୱୀପର ପଲିନେସିଆ ଦେଶରେ ଏକ ଅଣ୍ଡର ୱାଟର ଆଗ୍ନେୟଗିରି ବିସ୍ପୋରଣ ହୋଇଛି। ବିସ୍ଫୋରଣ ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲା ଯେ ଏହାର ପାଉଁଶ ୨୦ କିଲୋମିଟର ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା। ଦୂରରୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇଥିଲା। ଟୋଙ୍ଗାରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ପାଉଁଶ ଏବଂ ପଥର ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ଆଗ୍ନେୟଗିରି ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ଫିଜି ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ସୁନାମି ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ଟୋଙ୍ଗାରେ ସୁନାମି ମାଡ ହୋଇଥିଲା। ସମୁଦ୍ରଠାରୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଦୂରକୁ ଯିବାକୁ ଟୋଙ୍ଗା ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ଫଟୋଗୁଡ଼ିକ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟରେ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତୋଳନ ହୋଇଛି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ଥାନୀୟ ସମୟ ଶନିବାର ଦିନ ୫.୧୦ ସମୟରେ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିଲା। ୨୦ ମିନିଟ୍ ପରେ, ସୁନାମି ପରେ ସମୁଦ୍ର ଲହର ରାସ୍ତା, ଘର ଏବଂ କୋଠାକୁ ମାଡ଼ିଯାଇଥିଲା।

ଲୋକମାନେ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେପରି କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ହେଲା।

ଟୋଙ୍ଗାର ଜଣେ ବାସିନ୍ଦା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଖାଇବାକୁ ଯାଉଥିଲେ, ଆଗ୍ନେୟଗିରି ବିସ୍ଫୋରଣ ହେତୁ ତାଙ୍କ ଘର ଭୟଙ୍କର ଭାବରେ ଥରିବାକୁ ଲାଗିଲା। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଭୂମିକମ୍ପ କାରଣୁ ଘର ସବୁ ହଲୁଛି। ଏହା ଅନେକ ଥର ହେଲା। ତାଙ୍କ ସାନଭାଇ ଅନୁଭବ କଲା ଯେପରି ଚାରିଆଡେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ହେଉଛି।

ଟୋଙ୍ଗାରେ ବିମାନ ସେବା ସ୍ଥଗିତ

ପାଉଁଶ ବର୍ଷା ଏବଂ ସୁନାମି ଆସିବା ପରେ ଟୋଙ୍ଗାରେ ବିମାନ ସେବା ତୁରନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ଟୋଙ୍ଗା ଜିଓଲୋଜିକାଲ ସର୍ଭିସେସ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ବିସ୍ଫୋରଣର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧ ପ୍ରାୟ ୨୬୦ କିଲୋମିଟର ଅଟେ। ଦ୍ୱୀପ ନିକଟ ସମୁଦ୍ରରେ, ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରୁ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ବିସ୍ପୋରଣ ସମୟସମୟରେ ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏଥର ଆଗ୍ନେୟଗିରିରେ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଛି।

ଲୋକମାନେ ନିଜ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଛାତ ଉପକୁ ଦୌଡିଥିଲେ।

ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଘରେ ସମୁଦ୍ରପାଣି ମାଡ଼ି ଆସିବା ପରେ କେତେକ ଘର ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ି ଥିଲା। ଲୋକମାନେ ନିଜ ପରିବାର ସହିତ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ କରିବାକୁ ବସିଥିଲେ। ଅନ୍ୟ ଜଣେ କହିଥିଲେ ଯେ ଲହଡ଼ି କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବଢ଼ିବା କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଘରର ଛାତ ଉପରକୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା।

ଟୋଙ୍ଗା ହେଉଛି ୧୬୯ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ

ଟୋଙ୍ଗା ଦକ୍ଷିଣ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ପଲିନେସିଆ ଦେଶ। ଏହା ୧୬୯ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ, ଯେଉଁଥିରୁ ୩୬ ଟି ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି। ଏହି ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟା ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ଏହି ଦେଶ ଟୋଙ୍ଗାର ରାଜ୍ୟ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। ଟୋଙ୍ଗାର ଏକ ସାମ୍ବିଧାନିକ ରାଜତନ୍ତ୍ର ଅଛି। ଏଠାରେ ସମ୍ରାଟଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କିଛି କହିବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.