Home Top News ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ଗୁଲାବର ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍‌ ପ୍ରକ୍ରୀୟା ଆରମ୍ଭ : କଳିଙ୍ଗ ପାଟନମ୍‌ ଏବଂ ଗୋପାଳପୁର ମଧ୍ୟରେ...

ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ଗୁଲାବର ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍‌ ପ୍ରକ୍ରୀୟା ଆରମ୍ଭ : କଳିଙ୍ଗ ପାଟନମ୍‌ ଏବଂ ଗୋପାଳପୁର ମଧ୍ୟରେ କରିବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍‌

133

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବର (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ଗୁଲାବର ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍‌ ପ୍ରକ୍ରୀୟା। ଗୁଲାବ ପ୍ରାୟ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଗତି କରି କଳିଙ୍ଗପାଟନମ୍‌ ଏବଂ ଗୋପାଳପୁର ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ-ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶା ଉପକୂଳ ଦେଇ ପାର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହାର ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍‌ ପ୍ରକ୍ରୀୟା ସଂଧ୍ୟା ୬ ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

ତେବେ ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାର ଜିଲ୍ଲା ଉପରେ ଜଳସ୍ତର ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି।

ତେବେ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ-କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ‘ଗୁଲାବ’ (ଗୁଲ୍-ଆବ୍ ଭାବରେ ଉଚ୍ଚାରଣ କରାଯାଏ) ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍‌ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ରେଡ୍ ମେସେଜ୍ ଦିଆଯାଇଛି।

ଗତ ୦୬ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ପ୍ରାୟ ୧୯ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପ୍ରାୟ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଗତି କରିଥିଲା ଏବଂ ୨୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ର ୧୪୩୦ ଘଣ୍ଟା IST ରେ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଗୋପାଳପୁର (ଓଡିଶା) ର ୧୧୦ କିଲୋମିଟର ପୂର୍ବ-ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏବଂ କଳିଙ୍ଗପାଟନମ୍ (ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ) ର ୧୩୦ କିଲୋମିଟର ପୂର୍ବ-ଉତ୍ତର ପୂର୍ବରେ ଅବସ୍ଥିତ ଥିଲା

ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ର ପ୍ରଭାବରେ ଆଜିର ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ୭୫-୮୫ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନର ବହିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବା ବେଳେ ଢଟକା ପବନ ୯୫ କିମି ବୋଗରେ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ସମ୍ପ୍ରତି ବିଶାଖାପାଟନମ୍ ଠାରେ ଡୋପ୍ଲର୍ ପାଣିପାଗ RADAR ଦ୍ୱାରା ସାଇକ୍ଲୋନନ୍ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଉଛି।

ରେଡ୍‌ ଆଲର୍ଟ (ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ)

ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି, କନ୍ଧମାଳ, ରାୟଗଡା, ନବରଙ୍ଗପୁର, କୋରାପୁଟ, ଏବଂ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସହିତ ଅଳ୍ପ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ।

ଅରେଞ୍ଜ ଆଲର୍ଟ (ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହନ୍ତୁ)

ପୁରୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ନୟାଗଡ଼, ଏବଂ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।

ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ (ଅଦ୍ୟତନ ହେବ)

ବାଲେଶ୍ୱର, ଭଦ୍ରକ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଜଗତସିଂହପୁର, ଯାଜପୁର, କଟକ, ବୌଦ୍ଧ, ସୋନପୁର, ବଲାଙ୍ଗୀର, ଏବଂ ନୁଆପଡା ଜିଲ୍ଲାରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ଆସନ୍ତା କାଲି ପାଇଁ ଚେତାବନୀ

ଅରେଞ୍ଜ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ

ନବରଙ୍ଗପୁର, କୋରାପୁଟ, ଏବଂ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ।

ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
ନୁଆପଡା, ବଲାଙ୍ଗୀର, ରାୟଗଡାଣ୍ଡ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.