Home Top News ରେପୋ ରେଟ୍‌ ୦.୫୦% ବୃଦ୍ଧି : ମହଁଗା ହେବ ଋଣ, ବଢ଼ିବ ଆପଣଙ୍କ EMI

ରେପୋ ରେଟ୍‌ ୦.୫୦% ବୃଦ୍ଧି : ମହଁଗା ହେବ ଋଣ, ବଢ଼ିବ ଆପଣଙ୍କ EMI

36

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୫-୮ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଆଜି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଦ୍ୱି-ମାସିକ ମୁଦ୍ରା ନୀତି (ଆରବିଆଇ MPC) ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରୁଛନ୍ତି। ବଢ଼ୁଥିବା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଅଧିକ ଗତିଶୀଳ କରିବା ସହିତ ଆରବିଆଇ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଛି। ଆରବିଆଇର ଏମପିସି ବୈଠକରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ସହିତ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ରେପୋ ରେଟ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ବେଞ୍ଚମାର୍କ ସୁଧ ହାରକୁ ୫୦ ବିପିଏସ୍ ବୃଦ୍ଧି କରି ୫.୪୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

ତେବେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ର ନୀତି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ରେପୋ ରେଟ୍‌ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଏକ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ। ଏହି କାରଣରୁ, ଏମପିସିର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ରେପୋ ହାରକୁ ୫୦ ଆଧାର ପଏଣ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଆରବିଆଇର ରେପୋ ରେଟ୍‌ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ସମସ୍ତ ଋଣ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି। ଏହା ଗୃହଋଣ, କାର ଲୋନ୍‌ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣର EMI କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ। ଅର୍ଥାତ୍ ଋଣ ପରିଶୋଧ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ମାସିକ କିସ୍ତି ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ବର୍ତ୍ତମାନ, କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ, ଅନେକ ଦେଶ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ଆମେରିକା ସମେତ ଅନେକ ଦେଶର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୁଧ ହାରରେ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ। ଆରବିଆଇର ତିନି ଦିନିଆ ବୈଠକ ୩ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୨ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.