Home Top News ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଖୁଲାସା: ମାନବ ଲାଳ ମଧ୍ୟ ସାପ ପରି ବିଷାକ୍ତ ହୋଇପାରେ

ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଖୁଲାସା: ମାନବ ଲାଳ ମଧ୍ୟ ସାପ ପରି ବିଷାକ୍ତ ହୋଇପାରେ

125

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଆପଣ ଜାଣିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ହୁଏତ ବିଶ୍ଵାସ କରିବେ ନାହିଁ ଯେ ମଣିଷ (ମାନବ) ମଧ୍ୟ ସାପ ପରି ବିଷ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରନ୍ତି। ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଜଣେ ମଣିଷ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଲାଳ କୁ ସାପ ପରି ବିଷାକ୍ତ କରିପାରେ। ବାସ୍ତବରେ, ଜାପାନର ଓକିନାୱା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍ ୟୁନିଭରସିଟି (ଜାପାନ) ର ରିସର୍ଚ୍ଚରମାନେ ମଣିଷମାନଙ୍କଠାରେ ଏପରି ଜିନ୍ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ସାପର ବିଷ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ, ପାଟିରେ ବିଷର ବିକାଶ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଆଧାର ସରୀସୃପ ସହିତ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଜୀବ (ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ପ୍ରାଣୀ) ରେ ଅଛି, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଏହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ମଣିଷମାନେ ବିଷ ତିଆରି କରିବାର କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ବିକାଶ କରିପାରନ୍ତି। ଏହି ଅନୁଯାୟୀ, କେବଳ ମଣିଷ ନୁହେଁ ଅନେକ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ପ୍ରାଣୀ ବିଷ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରନ୍ତି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ବିଷାକ୍ତ ସାପ ତଥା ସବୁଠାରୁ ବିଷାକ୍ତ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଡକ୍ବିଲ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ଲାଟାଇପସ୍ ଭଳି ମଣିଷ ମଧ୍ୟ ବିଷ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ। ଅଧ୍ୟୟନର ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଠୋସ୍ ପ୍ରମାଣ ଯାହା ସୂଚିତ କରେ ଯେ ସାପର ବିଷାକ୍ତ ଗ୍ରନ୍ଥି ଏବଂ ମାନବ ଗ୍ରନ୍ଥି ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଲିଙ୍କ୍ (ସମାନତା) ମିଳିଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହା ମନୁଷ୍ୟର ନମନୀୟ ଜିନ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ।ଏହି ଜିନ୍ ଗୁଡିକ ଲାଳ ଗ୍ରନ୍ଥିକୁ ବିଷାକ୍ତ କରିଥାଏ।

ଓକିନାୱା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଅଗ୍ନିଶ ବାରୁଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପଶୁରାଜ୍ୟରେ ଜିନ୍ ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ଲାଳ ଗ୍ରନ୍ଥିଗୁଡ଼ିକ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ବିକଶିତ ହୁଏ କିମ୍ବା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ। ମଣିଷମାନେ ସମାନ ସ୍ତରର ବିଷ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରନ୍ତି, କେବଳ ଜିନ୍ ହେତୁ ସେମାନଙ୍କର ଲାଳ ଗ୍ରନ୍ଥି ସେହି ଉପାୟରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥାନ୍ତା। ରାପ୍ଟାଇଲରେ ଓରାଲ୍ ଭେନମ୍ ଅତି ସାଧାରଣ ଅଟେ।ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଜୀବଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ପାଇଡର୍, ସାପ, ଶାବକ ଇତ୍ୟାଦି ବିକାଶ କରନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନର ବିଷୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଗ୍ନିସ୍ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ମାଙ୍କଡ଼ ହେଉଛି ଏକ ଜୀବ ଯାହା ପାଟିରେ ବିଷାକ୍ତ ଗ୍ରନ୍ଥି ଥାଏ। ଜୀବବିଜ୍ଞାନୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲାଳ ଗ୍ରନ୍ଥିର ବିକାଶ ଦ୍ୱାରା ଏହି ବିଷ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ପଛରେ ମଲିକୁଲାର ମେକାନିକ୍ସ କାମ କରେ। ଅଗ୍ନି ବାରୁଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ କାହାର ଶରୀରରେ ବିକଶିତ ହୋଇପାରେ।

ମଣିଷ ସାପ ପରି ବିଷ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରିବ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ତାଇୱାନ ହାବୁ ନାମକ ଏକ ଗର୍ତ୍ତ ସାପର ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସାପଟି ସହଜରେ ଓକିନାୱାରେ ମିଳିଥାଏ। ଅଧ୍ୟୟନଟି ଥିଲା ଯେ ବିଷ ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ପାଇଁ କେଉଁ ଜିନ୍ ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ସେଥିରେ କେତେ ଜୀବ ଦେଖାଯାଏ। ଦଳ ଏପରି ଅନେକ ଜିନ୍ ପାଇଲେ ଯାହା ବିଷ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଏହି ବିଷ ଶରୀର ଭିତରେ ଥିବା ଟିସୁରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ। ଏହି ଜିନ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ହେଉଛି ଫୋଲ୍ଡିଂ ପ୍ରୋଟିନ୍ ତିଆରି କରୁଥିବା। ଏହି ଫୋଲ୍ଡିଂ ପ୍ରୋଟିନ୍ ବିଷାକ୍ତ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଉତ୍ପାଦନ କରେ। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଏହିପରି ଅନେକ ଜିନ୍ ମାନବଙ୍କ ଲାଳ ଗ୍ରନ୍ଥିରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ। ଯାହା ବିଷ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଏହି ପ୍ରୋଟିନର ଜେନେଟିକ ନିର୍ମାଣରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଦୁନିଆର ଅନେକ ଜୀବ ବିଷ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ବିଷାକ୍ତତା ନଥାଏ। ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯାହା ହଜମ ଭଳି କାମ କରେ। କାଲିକ୍ରାନ୍ସ ଏକ ସ୍ଥିର ପ୍ରୋଟିନ୍। ଏହା ସହଜରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ ନାହିଁ (ଜେନେଟିକ୍ ପଦାର୍ଥର ପରିବର୍ତ୍ତନ)। ସାପ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଷାକ୍ତ ଜୀବମାନଙ୍କରେ, ଏହି ପ୍ରୋଟିନ୍ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହୁଏ। ଯାହାକି ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ବିଷ ତିଆରି ପ୍ରଣାଳୀ ବିକାଶ କରେ।

ବୈଜ୍ଞାନିକ ବ୍ରିଆନ୍ ଫ୍ରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସମସ୍ତ ବିଷାକ୍ତ ଜୀବମାନଙ୍କର ବିଷର କୌଣସି ପ୍ରକାରରେ କ୍ୟାଲିକାନ୍ସ ମିଳିଥାଏ। ଏହା ଏକ ସକ୍ରିୟ ଏନଜାଇମ୍ ଏବଂ ଏହା ମଣିଷରେ ସାପ ପରି ବିଷ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ।ତଥାପି, ଏହା ମନୁଷ୍ୟରେ ସହଜରେ ବିକଶିତ ହେବ ନାହିଁ, କାରଣ ପ୍ରକୃତି ସେହି ଜୀବମାନଙ୍କୁ ବିଷ ଦେଇଥାଏ, ଯାହାକୁ ଶିକାର କିମ୍ବା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା କି ପ୍ରକାର ବିଷ ହେବ ତାହା ଜୀବଜଗତର ଜୀବନ ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ଭାମ୍ପାୟାର ବ୍ୟାଟ୍ସ ପରି କେତେକ ବ୍ୟାଟରେ ଲାଳ ବିଷାକ୍ତ ଅଟେ। ଏହା ଶରୀର ଭିତରେ ଏକ ରାସାୟନିକ ଔଷଧ ଭାବରେ କାମ କରେ ଯାହା କ୍ଷତକୁ ଶୀଘ୍ର ଭଲ କରିଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ମଣିଷମାନେ ବିଷ ତିଆରି କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ସେମାନେ ଏହାକୁ ହରାଇଲେ, କାରଣ ସେମାନଙ୍କର କଦାପି ବିଷର ଆବଶ୍ୟକତା ନଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆଜି ବି ମଣିଷର ବିଷ ତିଆରି କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.