Home Top News ରିଲାଏନ୍ସ ନ୍ୟୁ ଏନର୍ଜି ସୋଲାର ୫୭୯୨ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ REC ସୋଲାର ହୋଲଡିଂ କୁ କିଣିବ

ରିଲାଏନ୍ସ ନ୍ୟୁ ଏନର୍ଜି ସୋଲାର ୫୭୯୨ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ REC ସୋଲାର ହୋଲଡିଂ କୁ କିଣିବ

44

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୦ -୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (RIL) ର ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ ରିଲାଏନ୍ସ ନ୍ୟୁ ଏନର୍ଜି ସୋଲାର ଲିମିଟେଡ୍ (ଆରଏନ୍ଏସ୍ଏଲ୍) ଚାଇନା ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ଲୁଷ୍ଟାର (ଗ୍ରୁପ୍) ରୁ REC ସୋଲାର ହୋଲ୍ଡିଂ ଏସ୍ (REC ଗ୍ରୁପ୍) ର ୧୦୦% ଅଂଶଧନ କ୍ରୟ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏହି ଚୁକ୍ତି ୭୭୧ ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର (୫, ୭୯୨ କୋଟି) ମୂଲ୍ୟର ଏକ ଉଦ୍ୟୋଗ ମୂଲ୍ୟରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି।

ଅଧିଗ୍ରହଣ ସମ୍ପର୍କରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଲିମିଟେଡ୍‌ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ କହିଛନ୍ତି, “REC ଅଧିଗ୍ରହଣରେ ମୁଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ, କାରଣ ଏହା ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କ ଅସୀମିତ ତଥା ବର୍ଷସାରା ସୌର ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ। ଏହି ଅଧିଗ୍ରହଣ ଆମର ରଣନୀତି ସହିତ ନୂତନ ଏବଂ ଉନ୍ନତ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ସାମର୍ଥ୍ୟରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ସହିତ ଦଶନ୍ଧି ଶେଷ ପୂର୍ବରୁ ୧୦୦ GW ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏବଂ ସବୁଜ ଶକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ରିଲାଏନ୍ସ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ୪୫୦ GW ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଏକକ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅବଦାନ ହେବ। ଏହା ଭାରତକୁ ଜଳବାୟୁ ସଙ୍କଟକୁ ଦୂର କରିବାରେ ଏବଂ ସବୁଜ ଶକ୍ତିରେ ବିଶ୍ୱ ଅଗ୍ରଣୀ ହେବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ପ୍ରତି ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ସହିତ ରିଲାଏନ୍ସ ବର୍ତ୍ତମାନ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏକୀକୃତ ଫୋଟୋଭୋଲ୍ଟିକ୍ ଗିଗା କାରଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବ ଏବଂ ଭାରତକୁ ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟରେ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ଦକ୍ଷତା ବିଶିଷ୍ଟ ସୌର ପ୍ୟାନେଲ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ପାଦନ ହବ୍ କରିବ। ଭାରତର ବଜାର ତଥା ବିଶ୍ୱର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚ ଗୁଣବତ୍ତା ଏବଂ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଉତ୍ପାଦ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ବିଶ୍ୱର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହିତ ବିନିଯୋଗ, ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ସହଯୋଗ ଜାରି ରଖିବୁ। ଏହି ସୁଯୋଗଗୁଡିକ ପାଇଁ ମୁଁ ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ସାହିତ, ଯାହା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ପଦ୍ଧତିରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସବୁଜ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ”REC ହେଉଛି ଏକ ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୌର ଶକ୍ତି କମ୍ପାନୀ। କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ନରୱେରେ ଏବଂ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ଅଛି। କମ୍ପାନୀର ଉତ୍ତର ଆମେରିକା, ୟୁରୋପ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଏସିଆ-ପାସିଫିକ୍ ରେ ଆଞ୍ଚଳିକ କେନ୍ଦ୍ର ଅଛି। ନରୱେରେ ଦୁଇଟି ଏବଂ ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ଦୁଇଟି ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍ ଅଛି।

କମ୍ପାନୀ ଏହାର ବୈଷୟିକ ଉଦ୍ଭାବନ, ଉଚ୍ଚ ଦକ୍ଷତା ସହିତ ସୁଲଭ ସୌର ଶକ୍ତି ପ୍ୟାନେଲ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା। ୨୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଅଭିଜ୍ଞତା ସହିତ ଏହା ବିଶ୍ୱର ଅଗ୍ରଣୀ ସୌର ସେଲ୍ / ପ୍ୟାନେଲ୍ ଏବଂ ପଲିସିଲିକନ୍ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ବହୁତ କମ୍ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ପାଦଚିହ୍ନ ସହିତ, REC ୬୦୦ ରୁ ଅଧିକ ୟୁଟିଲିଟି ଏବଂ ଡିଜାଇନ୍ ପେଟେଣ୍ଟ ଧାରଣ କରେ, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୪୪୬ ଟି ଅନୁମୋଦିତ ଏବଂ ବାକିଗୁଡିକ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଅନ୍ତର୍ଗତ। REC ହେଉଛି ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଯାହା ଏହାର ଉଦ୍ଭାବନ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା। ଆଜି, ଉତ୍ପାଦନ ସମସ୍ତ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା REC ର ଅଧା କଟ୍ ପାସିଭ୍ ଏମିଟର ଏବଂ ରିଅର୍ ସେଲ୍ (PERC) ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଯେହେତୁ REC ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢ଼ି HJT ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। REC ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୧, ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ। କାରବାର ପରେ, ସେମାନେ ରିଲାଏନ୍ସ ପରିବାରର ଏକ ଅଂଶ ହେବେ। ରିଲାଏନ୍ସର ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ସବୁଜ ଶକ୍ତି ମିଶନକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେବ। ଫ୍ରାନ୍ସ, ଆମେରିକା ଏବଂ ସିଙ୍ଗାପୁରରେ REC ର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଯୋଜନାକୁ ରିଲାଏନ୍ସ ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ପ୍ରଦାନ କରିବ।

ଜାମନଗରରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ଧୀରୁଭାଇ ଅମ୍ବାନୀ ଗ୍ରୀନ୍ ଏନର୍ଜି ଗିଗା କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ରିଲାଏନ୍ସ REC ର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରିବ। ଯାହାର କ୍ଷମତା ବାର୍ଷିକ ୪ GW ରୁ ୧୦ GW କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି। REC ର ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସୌର ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଥିବାବେଳେ, ରିଲାଏନ୍ସରେ ବଡ଼ ଆକାରର ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥାପନ ଏବଂ ଉତ୍କର୍ଷତା ସହିତ ଚଳାଇବାରେ ଦଶନ୍ଧି ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି। ମିଳିତ ଭାବେ, ଧୁରୁଭାଇ ଅମ୍ବାନୀ ଗ୍ରୀନ୍ ଏନର୍ଜି ଗିଗା କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢ଼ି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକୀକୃତ PV ଉତ୍ପାଦନ ସୁବିଧା ଏବଂ ପରେ ବିଶ୍ୱର ସମାନ ବୃହତ ଉତ୍ପାଦନ ସୁବିଧା ସ୍ଥାପନ କରିବେ। REC ଅଧିଗ୍ରହଣ ଆମେରିକା, ୟୁରୋପ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଏସିଆ ସମେତ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ସୌର ଶକ୍ତି ବଜାରରେ ରିଲାଏନ୍ସ ପ୍ରବେଶ କରିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.