Home Top News ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି : ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏ.ଜି. ପେରାରିଭାଲାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କଲେ

ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି : ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏ.ଜି. ପେରାରିଭାଲାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କଲେ

44

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୮-୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବା ପେରିଭାଲାନଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିଛି। ପେରିଭାଲାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଏହି ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ୭ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ।

ଏହି ମାମଲାରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଥିବା ପେରିଭାଲାନଙ୍କ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଏକ ଆବେଦନ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଥିଲେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ୭ ଜଣ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସମସ୍ତ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ୨୦୧୪ ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହାକୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଥିଲେ।

୨୦୧୬ ଏବଂ ୨୦୧୮ ରେ ଜେ. ଜୟଲଳିତା ଏବଂ ପଲ୍ଲିନୀସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସରକାର ଦୋଷୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଏହାକୁ ଅନୁସରଣ କଲେ ନାହିଁ ଏବଂ ଶେଷରେ ଏହାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଥିଲେ। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଦୟା ଆବେଦନ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନ ହେବାରୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଲୋକମାନେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ୨୧ ମଇ ୧୯୯୧ ରେ ତାମିଲନାଡୁର ଶ୍ରୀପୁରୁମୁଦୁରରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ୧୧ ଜୁନ୍ ୧୯୯୧ ରେ ପେରାଇଭାଲାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଘଟଣା ସମୟରେ ପେରାରିଭାଲାନଙ୍କୁ ୧୯ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେ ଗତ ୩୧ ବର୍ଷ ଧରି ଜେଲରେ ଥିଲେ।

ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହତ୍ୟା ପଛରେ ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଥିବା ସିଭରାସନ (ଲିବରେସନ ଟାଇଗର୍ସ ଅଫ୍ ତାମିଲ ଏଲାମ LTTE) ପାଇଁ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ୯ ଭୋଲ୍ଟ ବ୍ୟାଟେରୀ କିଣିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।

୧୯୯୮ ରେ ଏଜି ପେରାରିଭାଲାନଙ୍କୁ TADA କୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଏହି ଦଣ୍ଡକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୪ ରେ, ଏହି ଦଣ୍ଡ ଏହାକୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ପରିଣତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ତାଙ୍କୁ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.