Home Top News ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ଭାଷଣକୁ ଉପରେ ଉଚିତ୍‌ ଜବାବ୍‌ ଦେଇଥିବା ସ୍ନେହା ଦୁବେ...

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ଭାଷଣକୁ ଉପରେ ଉଚିତ୍‌ ଜବାବ୍‌ ଦେଇଥିବା ସ୍ନେହା ଦୁବେ କିଏ ଜାଣନ୍ତିକି?

115

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବର (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସାଧାରଣ ସଭାରେ (ୟୁଏନଜିଏ) ପାକିସ୍ତାନ ପୁଣି ଥରେ କାଶ୍ମୀରର ଗୀତ ଉଠାଇଥିଲା ବେଳେ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ପରି ଏଥର ମଧ୍ୟ ଭାରତ ତରଫରୁ କଡ଼ା ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଥିଲା। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସଚିବ ସ୍ନେହା ଦୁବେ ଏକ ଦୃଢ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆତଙ୍କବାଦର ପୃଷ୍ଠପୋଷକ ତଥା ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦମନକାରୀ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ସଭାର ୭୬ ତମ ଅଧିବେଶନର ଅଭିଭାଷଣରେ ଇମ୍ରାନ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତକୁ ଘେରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସ୍ନେହା ଦୁବେ ତାଙ୍କୁ ଦର୍ପଣ ଦେଖାଇ ଦେଇ ତାଙ୍କର ମୁହଁକୁ ବନ୍ଦ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ। ସ୍ନେହା କହିଥିଲେ ଯେ, ପାକିସ୍ତାନରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେବା, ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ସକ୍ରିୟ ସମର୍ଥନ କରିବାର ଇତିହାସ ରହିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ଭୟଙ୍କର ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କୁ ଏହାର ପ୍ରଚ୍ଛଦପଟରେ ପୋଷଣ କରେ ଯେପରି ସେମାନେ କେବଳ ଏହାର ପଡ଼ୋଶୀମାନଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବେ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ ଯେ, ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ମୋ ଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମିଥ୍ୟା ତଥା କୁତ୍ସିତ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ନେତା ପ୍ରଥମ ଥର ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦେଶରଦୁଃଖଦ ସ୍ଥିତିରୁ ବିଶ୍ୱରେ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଯେଉଁଠାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଫ୍ରୀ ପାସ୍ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି।

ଭାରତର ଯୁବ ଅଧିକାରୀ ସ୍ନେହା ଦୁବେ କିଏ?

ସ୍ନେହା ଦୁବେ ଜଣେ ୨୦୧୨ ବ୍ୟାଚ୍ ମହିଳା ଅଧିକାରୀ ଯିଏ ୟୁଏନଜିଏରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଦୁଇଟି ଶବ୍ଦରେ ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ UPSC ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ। IFS ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୪ ରେ ମାଡ୍ରିଡରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଗୋଆରେ ସ୍ନେହା ପୁଣେର ଫର୍ଗୁସନ୍ କଲେଜରୁ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଜବାହରଲାଲ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଭୂଗୋଳରେ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ କରିଥିଲେ।

ସ୍ନେହା ଦୁବେ ସର୍ବଦା ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ସେବାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ହେତୁ ସେ ନିଜେ ଜେଏନୟୁରେ ଥିବା ସ୍କୁଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଷ୍ଟଡିଜ୍ ରେ ତାଙ୍କର ଏମ୍‌ଫିଲ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ। ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଭଲପାଉଥିବା ସ୍ନେହା ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଆଇଏଫଏସ୍ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସୁଯୋଗ ମିଳିଛି।

ସ୍ନେହା ଦୁବେ ୧୯୭୧ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ସମୟରେ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶରେ ହୋଇଥିବା ଦମନକୁ ମନେ ପକାଇଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ୩, ୦୦, ୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ଏବଂ ହଜାର ହଜାର ମହିଳା ପାକିସ୍ତାନୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦୁଷ୍କର୍ମ କରାଯାଇଥିଲା।

ଦୁବେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ୯/୧୧ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ୨୦ ତମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ ଅବସରରେ ଦୁଃଖ ପ୍ରକଟ କରିଥିଲୁ। ବିଶ୍ୱ ଭୁଲି ନାହିଁ ଯେ ସେହି ଭୟଙ୍କର ଘଟଣାର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଓସାମା ବିନ୍ ଲାଦେନ ପାକିସ୍ତାନରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନ ନେତୃତ୍ୱ ତାକୁ ‘ସହିଦ’ ଭାବରେ ଗର୍ଵାନିତ୍ବ କରିଛି। ଦୁଃଖର ବିଷୟ, ଆଜି ମଧ୍ୟ ଆମେ ପାକିସ୍ତାନର ନେତା ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଶୁଣିବାକୁ ପାଇଛୁ। ଆତଙ୍କବାଦର ଏଭଳି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଆଧୁନିକ ଦୁନିଆରେ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.