Home Top News ମାଡ଼ିଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ଗୁଲାବ – ସଦ୍ୟତମ ସୂଚନା

ମାଡ଼ିଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ଗୁଲାବ – ସଦ୍ୟତମ ସୂଚନା

133

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବର (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଥିବା ଗଭୀର ଅବପାତ ଗତ ୬ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୭ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଗତି କରି ୨୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ର ୧୧୩୦ ରେ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ଲାଟ ନିକଟ ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହା ଗୋପାଳପୁର (ଓଡିଶା) ର ପ୍ରାୟ ୪୧୦ କିଲୋମିଟର ପୂର୍ବ-ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏବଂ କଳିଙ୍ଗପାଟନାମ୍‌ (ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ) ର ୪୮୦ କିଲୋମିଟର ପୂର୍ବ-ଉତ୍ତର ପୂର୍ବରେ ଅବସ୍ଥିତ ଅଛି ସଦ୍ୟତମ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ। ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଏହା ପ୍ରାୟ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଗତିକରି ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ – ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳ ଦେଇ କଳିଙ୍ଗପାଟନାମ୍‌ ଏବଂ ଗୋପାଳପୁର ମଧ୍ୟରେ ୨୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍‌ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।
ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଆଜି
ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାର ଜିଲ୍ଲା ତଥା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡିଶାର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ହାଲୁକା ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା କିମ୍ବା ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।

ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, କଟକ, ଜଗତସିଂହପୁର, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ପୁରୀ, ନୟାଗଡ଼, ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି, କୋରାପୁଟ ଏବଂ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ତେଣୁ ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକୁ ୱେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ୨ (୨୬.୦୯ ୦୮୩୦ ରୁ ୨୭.୦୯ ୦୮୩୦ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ)

ଓଡିଶାର ଜିଲ୍ଲାର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ହାଲୁକା ରୁ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା କିମ୍ବା ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ।

ରେଡ୍‌ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ (ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ)

ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି, କନ୍ଧମାଳ, ରାୟଗଡା, ନବରଙ୍ଗପୁର, କୋରାପୁଟ, ଏବଂ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସହିତ ଅଳ୍ପ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ।

ଅରେଞ୍ଜ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ (ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହନ୍ତୁ, ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ)

ପୁରୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ନୟାଗଡ଼, ଏବଂ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।

ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ (ଅଦ୍ୟତନ ହେବ ପରେ)

ବାଲେଶ୍ୱର, ଭଦ୍ରକ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଜଗତସିଂହପୁର, ଯାଜପୁର, କଟକ, ବୌଦ୍ଧ, ସୋନପୁର, ବଲାଙ୍ଗୀର, ଏବଂ ନୁଆପଡା ଜିଲ୍ଲାର ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ତୃତୀୟ ଦିନ (୨୭.୦୯ ୦୮୩୦ ରୁ ୨୮.୦୯ ୦୮୩୦ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ)

ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର ଜିଲ୍ଲା ତଥା ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ହାଲୁକା ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା କିମ୍ବା ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ।

ଅରେଞ୍ଜ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ (ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହନ୍ତୁ)

ନବରଙ୍ଗପୁର, କୋରାପୁଟ, ଏବଂ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ।

ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ (ଅଦ୍ୟତନ ହେବ)

ନୁଆପଡା, ବଲାଙ୍ଗୀର ଏବଂ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

୪ର୍ଥ ଦିନ (୨୮.୦୯ ର ୦୮୩୦ ଘଣ୍ଟା ରୁ ୨୯.୦୯ ର ୦୮୩୦ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ)

ଓଡ଼ିଶାର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ହାଲୁକା ରୁ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା କିମ୍ବା ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ।

ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ (ଅଦ୍ୟତନ ହେବ)
ବାଲେଶ୍ୱର, ମୟୁରଭଞ୍ଜ, କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।

୫ମ ଦିନ (୨୯.୦୯ ର ୦୮୩୦ ରୁ ୩୦.୦୯ ର ୦୮୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ)

ରାଜ୍ୟରେ ହାଲୁକା ରୁ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା କିମ୍ବା ବଜ୍ରପାତର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ।

ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ (ଅଦ୍ୟତନ ହେବ)

ଦେଓଗଡର ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ପବନ ସତର୍କ ସୂଚନା ୨୬ ତାରିଖ ସକାଳ ଠାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୯୫ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ବହିବାର ସମ୍ଭାବନା

ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ଏବଂ ବାହାରେ ୪୦-୫୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନର ବେଗ ରହିପାରେ ଏବଂ ଝଟକା ପବନ ୬୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବା ସମ୍ଭାବନା। ଧୀରେ ଧୀରେ ପବନର ବେଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୭୫-୮୫ କିଲୋମିଟର ହୋଇପାରେ। ୨୬ ମଧ୍ୟରାତ୍ର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶା ଉପକୂଳ (ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା), ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ପୁରୀରେ ପବନର ବେଗ ୫୫ -୬୫ କିଲୋମିଟର ରହିପାରେ ଏବଂ ଝଟକା ପବନ ୭୫ କିଲୋମିଟର ବେଗକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

ରାୟଗଡ଼ା ଏବଂ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା, ନବରଙ୍ଗପୁର ଏବଂ ମାଲକାନଗିରିରେ ପବନର ବେଗ ୫୦ -୬୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ଝଟକା ପବନ ୭୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ।

୨୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଓଡିଶାର ଅବଶିଷ୍ଟ ଅଂଶଗୁଡିକ ସହିତ ୪୦ -୫୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଏବଂ ଝଟକା ପବନ ୬୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ହୋଇପାରେ।

ଜୁଆର

ଜୁଆରଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୦.୫ ମିଟର ଉଚ୍ଚର ଜୁଆର ଉଠିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହା ଫଳରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ ସମୟରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ନିମ୍ନମାନର ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଳପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ।

କେଉଁ କେଉଁ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ

ପ୍ରଭାବ
୧- ଗଛର ଡାଳ ଭାଙ୍ଗିବା, ଗଛ ଉପୁଡ଼ିବାର ତଥା ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଚ ଉପୁଡ଼ିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଏହା ସହିତ ମୋବାଇଲ୍‌ ଟାୱାର ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିବାରୁ ଯୋଗାଯୋଗ ଲାଇନର ସାମାନ୍ୟ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ।
କଚ୍ଚା ରାସ୍ତା ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ଏବଂ ପକ୍କା ରାସ୍ତାରେ ସାମାନ୍ୟ କ୍ଷତି, ଦୁର୍ବଳ କଚ୍ଚା ଘରଗୁଡ଼ିକର କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।
ଧାନ ଫସଲ, ବନ୍ଧାକୋବି, ଏବଂ ପନିପରିବା କ୍ଷେତର କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ
ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ କଚ୍ଚା ବନ୍ଧର ଭାଙ୍ଗିବା ଫଳରେ ନିମ୍ନସ୍ଥାନମାନଙ୍କରେ ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇପାରେ।
ପାହା଼ଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୂସ୍ଖଳନ ହୋଇପାରେ ବିଶେଷ କରି ଗଜପତି ଏବଂ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ

ପରାମର୍ଶ
ମାଛ ଧରିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧାଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ, ଉପକୂଳ ଏବଂ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରଖବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।
ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ଅସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଛାଡ଼ି ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ଆବଶ୍ୟକ।
ଟ୍ରାଫିକ୍ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ।
ପାହାଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୁସ୍ଖଳନରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.