Home Top News ମହା ଶିବରାତ୍ରି ପାଇଁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଶୁଭ ସଂକେତ, ଉପାସନା ଶୁଭ ସମୟ ଜାଣନ୍ତୁ

ମହା ଶିବରାତ୍ରି ପାଇଁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଶୁଭ ସଂକେତ, ଉପାସନା ଶୁଭ ସମୟ ଜାଣନ୍ତୁ

112

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ): ଆଜି ହେଉଛି ମହା ଶିବରାତ୍ରି। ଏହି ବର୍ଷ, ମହା ଶିବରାତ୍ରି ଅନେକ ଶୁଭ ସମକକ୍ଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି୍। ଏହି ଦିନ, ସମାନ ମକର ରାଶିରେ ୪ ଟି ବଡ ଗ୍ରହ – ଶନି, ଗୁରୁ, ବୁଧ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ଧନୀଶା ନକ୍ଷତ୍ରରେ ରହିବେ ଏବଂ ଆଂଶିକ କାଳସର୍ପ ଯୋଗ ମଧ୍ୟ ରହିବ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ରାଶିରେ କାଳସର୍ପ ଯୋଗ ଅଛି, ସେମାନେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଏହା କରିପାରିବେ।

ଏହି ଯୋଗରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଉପାସନା ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ଏବଂ ଯଦି ନିଜ ରାଶି ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଉପାସନା କରନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କର ଅନେକ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ। ଏହି ଦିନ ରୁଦ୍ରାଭିଷେକ ଶୁଭ ହେବ। ଏହି ବିରଳ ଯୋଗରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଆପଣ ତ୍ରୁଟିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ।

ହିନ୍ଦୁ ପଞ୍ଜିକା ଅନୁଯାୟୀ, ମହାଶିବରାତ୍ରି ପର୍ବ ମାଘ ମାସର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷର ଚତୁର୍ଥୀ ତିଥିରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ମହା ଶିବରାତ୍ରି ଦିନ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ରୀତିନୀତି ସହିତ ପୂଜା କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଶୁଭ, ସମୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତି।

ମହା ଶିବରାତ୍ରୀ ପୂଜା ପାଇଁ ଶୁଭ ସମୟ

ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ତାରିଖ – ୧୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ (ଗୁରୁବାର)
ତିଥି ଆରମ୍ଭ: ୧୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ ଅପରାହ୍ନ ୨.୩୯ ରେ।

ଚତୁର୍ଥୀ ସମାପ୍ତ: ୧୨ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ ଅପରାହ୍ନ ୩:୦୦ ରେ

ଶିବରାତ୍ରୀ ପାରଣ ସମୟ: ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୨ ସକାଳ ୦୬:୩୪ ରୁ ଅପରାହ୍ନ ୩:୦୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ।

ଶିବଲିଙ୍ଗ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ପ୍ରତୀକ। ଶିବ ଅର୍ଥ କଲ୍ୟାଣକାରୀ ଏବଂ ଲିଙ୍ଗ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସୃଷ୍ଟି। ଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା ଭାବରେ ପୂଜା କରାଯାଏ। ସଂସ୍କୃତରେ ଲିଙ୍ଗ ଅର୍ଥ ପ୍ରତୀକ। ଭଗବାନ ଶିବ ଅନନ୍ତକାଳର ପ୍ରତୀକ। ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଲିଙ୍ଗ ହେଉଛି ଏକ ବିଶାଳ ମହାଜାଗତିକ ଅଣ୍ଡାଶୟ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ। ଏହା ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଶିବ ମହାଦେବ, ଭୋଳାନାଥ, ଆଦିନାଥଙ୍କ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା। ପୌରାଣିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଶିବ ପ୍ରଥମେ ପୃଥିବୀରେ ଜୀବନ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, ତେଣୁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଆଦିଦେବ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.