Home Top News ମହଁଗା ବେକାବୁ ! ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଦର ୨, ୬୫୭ ଟଙ୍କା, ମିଲ୍କ ପାଉଡର...

ମହଁଗା ବେକାବୁ ! ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଦର ୨, ୬୫୭ ଟଙ୍କା, ମିଲ୍କ ପାଉଡର ୧୧୯୫ ଟଙ୍କା କିଲୋ

78

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୧ -୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସରକାର ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ସୀମାକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ସୋମବାର ଦିନ, ଏଲପିଜି ମୂଲ୍ୟ ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୨୬୫୭ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ କ୍ଷୀର ପାଉଡର କିଲୋଗ୍ରାମ ୧୧୯୫ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ, ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୧, ୪୦୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୧, ୨୫୭ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପରେ ୨, ୬୫୭ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସେହିଭଳି ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଗ୍ଧ ପାଉଡର ୨୫୦ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟବହୁଳ ହୋଇଛି। ମଇଦା, ଚିନି, ସିମେଣ୍ଟ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦେଶରେ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗୋତାବାୟା ରାଜପକ୍ସାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ ପରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସରକାର କ୍ଷୀର ପାଉଡର, ଗ୍ୟାସ, ମଇଦା ଏବଂ ସିମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ହଟାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଆମଦାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବାରୁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଦେଶରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି। ଡଲାରର ସ୍ଥିରତା ହେତୁ ଆମଦାନୀକାରୀମାନେ ବାହାରୁ ଆଣିଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଁ ଦେୟ ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି। ଏହା ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.