Home Top News ମଣିଷ କାହିଁକି ମଦ୍ୟପାନର ଶିକାର ହୁଏ? ମାଙ୍କଡ଼ମାନେ ବି ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତି, ତେବେ କିଏ କାହାଠାରୁ...

ମଣିଷ କାହିଁକି ମଦ୍ୟପାନର ଶିକାର ହୁଏ? ମାଙ୍କଡ଼ମାନେ ବି ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତି, ତେବେ କିଏ କାହାଠାରୁ ଶିଖିଛି, ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରମାଣ

107

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨-୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ମଣିଷ କାହିଁକି ମଦ୍ୟପାନର ଶିକାର ହୁଏ? ମାଙ୍କଡ଼ମାନେ ବି ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତି, ତେବେ କିଏ କାହାଠାରୁ ଶିଖିଛି, ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରମାଣ ଖୋଜିବାକୁ ଅନେକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଚାଲିଲା। ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ମିଳିଲା ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ
ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମାଙ୍କଡମାନେ ଏପରି ଫଳ ଖୋଜିବାରେ ଲାଗନ୍ତି, ଯାହା ପାଚିବା ପରେ ସଢ଼ି ଯାଇଯାଏ। ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଯେ, ମାଙ୍କଡ଼ ଖାଇଥିବା ଫଳଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରାୟ ୨ ପ୍ରତିଶତ ମଦ୍ୟପାନର ମାତ୍ରା ଥାଏ।

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ରୟାଲ ସୋସାଇଟି ଓପନ୍ ସାଇନ୍ସର ଜର୍ନାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି। ବାସ୍ତବରେ, କାଲିଫର୍ନିଆ ୟୁନିଭରସିଟିର ଜୈବ ବିଜ୍ଞାନୀ ରବର୍ଟ ଡଡଲି ୨୫ ବର୍ଷ ଧରି ମଣିଷରେ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିଥିଲେ। ୨୦୧୪ ମସିହାରେ, ସେ ଏହା ଉପରେ ଏକ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଥିଲେ (ମଦ୍ୟପ ମାଙ୍କଡ଼ : ଆମେ କାହିଁକି ମଦ୍ୟପାନ କରୁ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନ କରୁନାହୁଁ)। ଏଥିରେ ସେ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ମଦ୍ୟପାନ ପ୍ରତି ମଣିଷର ପ୍ରେମ ହେଉଛି ମାଙ୍କଡ ଏବଂ ଲାଙ୍ଗୁର ଫଳାଫଳ।

ସୁରା ସୁଗନ୍ଧ ହେତୁ ମାଙ୍କଡ ଏବଂ ହନୁ ଫଳ ପାଚିବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତି। ଫଳଗୁଡିକରେ ସେମାନେ ମଦ୍ୟପାନର ଚିହ୍ନ ପାଇଛନ୍ତି।

ମାଙ୍କଡ଼ମାନେ ଖାଉଥିବା ଫଳ ଏବଂ ପରିସ୍ରା ନମୁନାରୁ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ମିଳିଲା ଏହି ଫଳ

ମଣିଷ କାହିଁକି ମଦ୍ୟପାନ ପ୍ରତି ଆକୃଷ୍ଟ ହୁଏ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଛି। ଯାହା ‘ମଦ୍ୟପ ମାଙ୍କଡ଼’ ଅନୁମାନକୁ ସମର୍ଥନ କରେ। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କାଲିଫର୍ନିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଜୀବବିଜ୍ଞାନୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଛି। ସେମାନେ ପାନାମାରେ ମିଳୁଥିବା କଳା ହାତର ସ୍ପାଇଡର ମାଙ୍କଡ଼ମାନେ ଖାଇଥିବା ଫଳ ଏବଂ ପରିସ୍ରାର ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ।

ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ମାଙ୍କଡମାନେ ଟିକେ ସଢ଼ା ଫଳ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଏଥିରେ ୧ ରୁ ୨ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଆଲକହଲ ତାଏ। ଯାହା କେବଳ ପ୍ରାକୃତିକ ଫଳରୁ ଆସିଥାଏ। ଏଥିରେ ପରିମାଣ କମ୍ ଆଲକୋହଲ୍ ତାଏ ଯାହାକି ବିୟର ସହିତ ସମାନ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମାଙ୍କଡର ମୂତ୍ରରେ ମଦ୍ୟପାନର ଚିହ୍ନ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଥିରୁ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନିଆଗଲା ଯେ, ସେମାନେ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତି।

ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଜଡିତ ଥିବା ଖ୍ରୀଷ୍ଟିନା କ୍ୟାମ୍ପବେଲ କହିଛନ୍ତି – ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆମେ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ଯେ ମଣିଷ ପରି ମାଙ୍କଡ଼ମାନେ ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତି। ଏହା କେବଳ ପ୍ରଥମ ଅଧ୍ୟୟନ। ଏହା ଉପରେ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ ଆବଶ୍ୟକ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ପରେ ଲାଗୁଛି ଯେ ‘ମଦ୍ୟପ ମାଙ୍କଡ଼’ ଅନୁମାନରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କିଛି ସତ୍ୟତା ଅଛି।

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ମଣିଷରେ ମଦ୍ୟପାନ କରିବାର ଇଚ୍ଛା ମାଙ୍କଡ଼ର ଫଳ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆସିଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବା। ଏବଂ ତାହା ସେମାନଙ୍କର ଆଚରଣକୁ କିପରି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.