Home Top News ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ସ୍ନାନ ଏବଂ ଦାନ ତଥା ପୂଜା କାହିଁକି କରାଯାଏ ? ଜାଣନ୍ତୁ ଶୁଭ...

ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ସ୍ନାନ ଏବଂ ଦାନ ତଥା ପୂଜା କାହିଁକି କରାଯାଏ ? ଜାଣନ୍ତୁ ଶୁଭ ମୂହୂର୍ତ୍ତ

111

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୪ -୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଆଜି ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି। ହିନ୍ଦୁ ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାନୁଆରୀ ୧୪ ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନ ଧନୁ ରାଶିରୁ ମକର ରାଶିରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି।

ଯେଉଁ ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମକର ରାଶିରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି, ସେହି ଦିନକୁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି କୁହାଯାଏ। ମାଘ ମେଳା ମଧ୍ୟ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ପ୍ରୟାଗରାଜରେ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି।

ଭାରତରେ, ବିଶେଷକରି ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ, ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଭକ୍ତମାନେ ଗାଧୋଇବା ପରେ ଦାନ କରନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ପରି, ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ନାନ ଦାନ ପାଇଁ ଶୁଭ ସମୟର ସମୟ କୁହାଯାଇଛି।

ଜାନୁଆରୀ ୧୪ ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅପରାହ୍ନ ୦୨:୪୩ ରେ ଗତି କରୁଛନ୍ତି। ସକାଳ ୦୭:୧୫ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଶୂଭ ମୂହୂର୍ତ୍ତ, ଯାହା ସନ୍ଧ୍ୟା ୦୫:୪୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଏଥିରେ କୌଣସି ଭକ୍ତ ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ଦାନ କରିପାରିବେ।

ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ କ’ଣ

କାଶୀର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ଏହି ଦିନ ଶନିରୁ ମକର ରାଶିର ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ, ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପର୍ବରେ ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ଦାନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ଏହି ଦିନ ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ଗାଧୋଇବା ଏବଂ ଦାନ କରିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କର ଉତ୍ତରାୟଣକୁ ମକର ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତିକୁ କୁହାଯାଏ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଋତୁର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏହି ଦିନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ। ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଠାରୁ, ଶୀତ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଯଥା ଶରତର ବିଦାୟ ସମୟ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଏବଂ ବସନ୍ତ ଋତୁର ଆଗମନ ହୁଏ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.