Home Coronavirus Outbreak ଭୟଙ୍କର ଖୁଲାସା : ଚୀନ୍ ୬ ବର୍ଷ ଧରି ‘କରୋନା’ ପରି ବାୟୋ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ...

ଭୟଙ୍କର ଖୁଲାସା : ଚୀନ୍ ୬ ବର୍ଷ ଧରି ‘କରୋନା’ ପରି ବାୟୋ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି

329

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୯-୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ଚୀନ୍ ଠାରୁ ୨୦୧୯ ଶେଷରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ବ୍ୟାପିଯାଇଥିଲା। ଏହା ଏକ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବିତିଗଲାଣି କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱ ଏହି ସଙ୍କଟରେ ଏବେ ବି ଅଟକି ରହିଛି। ଚୀନ୍ ବିଷୟରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲ ପରି ଦେଶ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି କରୋନା ଜୀବାଣୁକୁ ଜୈବିକ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଏଥିସହ ଅନେକ ଦେଶ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍‌ର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କିଛି ବଡ ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ବାୟୋ ଅସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିବାର ବିଷୟ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

ଆମେରିକାର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ରଖିଛନ୍ତି ଯାହା ଆଧାରରେ ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ଗତ ୬ ବର୍ଷ ହେବ ଚାଇନାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି, ଯାହା କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପରି ଜୈବିକ ଏବଂ ଜେନେଟିକ ଅସ୍ତ୍ର ସହିତ ଲଢେଇ ହେବ।

ଏହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଯୁଦ୍ଧରେ ‘ବିଜୟ ପାଇଁ ଏହା ମୁଖ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ର ହେବ’। ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ବାୟୋ ଅସ୍ତ୍ରକୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପରେ କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ଭଲ ହେବ ଏବଂ ‘ଶତ୍ରୁଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା’ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ କ’ଣ ହେବ?

୨୦୧୫ରୁ ଚୀନ୍ SARS କରୋନା ଜୀବାଣୁକୁ ସାମରିକ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲା। ଅନେକ ଅଧିକାରୀ ତଥାପି ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଜୀବାଣୁ ଚାଇନାର ଲ୍ୟାବରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି।

ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଦେଶ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ

ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମିର ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଡୋସିଅର୍ ଏକ ଅସ୍ତ୍ର ତିଆରି ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଏହି ରୋଗରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଥିଲେ ଯାହା ‘ପୂର୍ବରୁ କେବେ ଦେଖାଯାଇ ନଥିଲା’। ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ନିକଟତର ଲୋକଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ନେଇ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ସେ ଦେଶକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି କାରଣ ଲ୍ୟାବରେ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ। ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଲେଖିଛନ୍ତି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ‘ଜୈବିକ’ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ହେବ। ଏଥିରେ ଏହି ଦୁଇଟି ଯୁଦ୍ଧକୁ ରାସାୟନିକ ଏବଂ ଆଣବିକ ଯୁଦ୍ଧ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି।

ଜାପାନ ଉପରେ ଆଣବିକ ଆକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ

ଜାପାନ ଉପରେ ପଡ଼ିଥିବା ଦୁଇଟି ପରମାଣୁ ବୋମା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ପରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବା ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ସମାପ୍ତି, ଏବଂ ତାପରେ ଦାବି କରେ ଯେ ବାୟୋ-ଅସ୍ତ୍ର ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧରେ ବିଜୟ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅସ୍ତ୍ର ଅଟେ। କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏପରି ଅସ୍ତ୍ର ମୁକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସର୍ବାଧିକ କ୍ଷତି ହୋଇପାରିବ।

ଚାଇନାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିର୍ମଳ ଦିନରେ ଏପରି ଆକ୍ରମଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ କାରଣ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ପାଥୋଜେନକୁ ମାରିପାରେ, ବର୍ଷା କିମ୍ବା ବରଫ ଏରୋସୋଲ କଣିକା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏହାକୁ ରାତିରେ କିମ୍ବା ସକାଳେ, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କିମ୍ବା ମେଘୁଆ ସମୟରେ ମୁକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍, ‘ତା’ପରେ ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳରେ ସ୍ଥିର ପବନ ଦିଗରେ, ଯାହାଫଳରେ ଏହା ପବନ ଦ୍ୱାରା ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନଷ୍ଠ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ

ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏଭଳି ଆକ୍ରମଣ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଆସୁଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ ସେହି ଦେଶର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ (ୱୁହାନ୍ କୋଭିଡ୍ ଅରିଜିନ୍)। ଚୀନ୍‌ର ସାଂଘାତିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ନେଇ ଆମେରିକା ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛି। ଏଥି ସହିତ ବ୍ରିଟେନର ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର କମିଟିର ସଭାପତି ସାଂସଦ ଟମ ଟୁଗେଡାଣ୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଶୀର୍ଷ ନେତୃତ୍ୱ ବିଷୟରେ କହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବିଷୟରେ ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଚିନ୍ତାଜନକ ଅଟେ। ଯେତେ କଠୋର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନିଆଯାଉନା କାହିଁକି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଅସ୍ତ୍ରଗୁଡିକ ବିପଜ୍ଜନକ ରହିବ।

ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟର ୧୮ ଜଣ ଲେଖକ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଏକ ‘ଉଚ୍ଚ ବିପଦ’ ଲ୍ୟାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ପଲିସି ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପିଟର ଜେନିଙ୍ଗସ୍ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ନେଇ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ବୋଲସନାରୋ ମଧ୍ୟ ସମାନ କଥା କହିଥିଲେ

ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଏଜେନ୍ସିମାନେ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ଯେ, କୋଭିଡ -19 ଚାଇନାର ୱୁହାନ ଲ୍ୟାବରୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଛି, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ମିଳିପାରି ନାହିଁ ଯାହା ପ୍ରମାଣ କରିପାରିବ ଯେ, ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବେ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି। ସେହି ସପ୍ତାହରେ ବ୍ରାଜିଲର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜାୟର ବୋଲସନାରୋ ଚୀନ୍‌କୁ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା କୋଭିଡକୁ ରାସାୟନିକ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି।

ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ସେ ନିରନ୍ତର ସମାଲୋଚନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି।

ବୋଲସନାରୋ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଏକ ନୂତନ ଜୀବାଣୁ, ଏହା କେଉଁଠାରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି ତାହା କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, ଲ୍ୟାବରେ କିମ୍ବା ମଣିଷ କିଛି ପଶୁ ଖାଇଲା ପରେ ତାହା ମଧ୍ୟ କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ରାସାୟନିକ, ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ରେଡିଓଲୋଜିକାଲ୍ ଯୁଦ୍ଧ କ’ଣ ସେନା ଜାଣେ। ଆମେ ଏକ ନୂତନ ଯୁଦ୍ଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉ ନାହୁଁ କି? କେଉଁ ଦେଶ ଜିଡିପି ସର୍ବାଧିକ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି? ମୁଁ ତୁମକୁ କହିବି ନାହିଁ।’

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.