Home Top News “ଭୋକ” ଓ ପୁଅର କାନ୍ଦ ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କୁ କରିଦେଲା ଅପରାଧୀ – ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ର କାହାଣୀ

“ଭୋକ” ଓ ପୁଅର କାନ୍ଦ ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କୁ କରିଦେଲା ଅପରାଧୀ – ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ର କାହାଣୀ

35

ଜଗଦଲପୁର ୨୩-୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସମୟ ଖରାପ ପଡ଼ିବାକୁ ଥିଲେ କେହି ରୋକିପାରିବେ ନାହିଁ। କପାଳ ଲିଖନ କେ’ କରିବ ଆନ। ଏହିପରି ଏକ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଛତିଶଗଡ଼ରେ। ଯେଉଁଠାରେ ଅପରାଧିର କଥା ଶୁଣି ମାନବିକତାର ସହିତ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଥାନା ପ୍ରଭାରୀଙ୍କୁ ଛୁଟି ନେଇ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା। ଏହା ଏକ ଗପ ନୁହେଁ ସତ କାହାଣୀ।

ଆପଣ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଅନେକ ଘଟଣା ପଢ଼ିଥିବେ ଏବଂ ଶୁଣିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଶୁଭମ୍‌ଙ୍କ କାହାଣୀ ଏକ ଦୁଃଖଦ ଗପରୁ କମ୍‌ ନୁହେଁ। ପ୍ରେମ ବିବାହ ପରେ ତାଙ୍କୁ ପରିବାର ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲା। ପରିବାର ଛାଡିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ପରେ ସିଭିଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବରେ ଚାକିରି କରିଥିଲେ। ସେଥିରେ ଚଳିଯାଉଥିଲା ତାଙ୍କର ତେଲ ଲୁଣ ସଂସାର।

ନାଗପୁରର ବାସିନ୍ଦା ଶୁଭମ୍ ଜଣେ ସିଭିଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର। ପିତା ଜଣେ ବହୁତ ଭଲ ବ୍ୟବସାୟୀ। ତାଙ୍କର ପାଞ୍ଚଟି ଟ୍ରକ୍ ମଧ୍ୟ ଚଳାଚଳ କରୁଛି। ବାସ୍ତବରେ, ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ନାଗପୁରର ଜଣେ ଯୁବତୀ ପାୟଲଙ୍କୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ। ଆଜୀବନ ଏକାଠି ରହିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରି ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଝିଅଟି ଅନ୍ୟ ସମାଜର ଥିଲା। ଏହା ଶୁଭମ୍‌ଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ କ୍ରୋଧିତ କରିଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଘରୁ ବାହାର ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ହେଲା ଶୁଭମ୍‌ଙ୍କର ଚାକିରି ଚାଲିଗଲା। ପ୍ରାୟ ଦୁଇମାସ ପୂର୍ବେ ତାଙ୍କର ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଖୁସି ତ ଆସିଥିଲା କିନ୍ତୁ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତି ତାଙ୍କୁ ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଚାକିରି ତ ଚାଲିଯାଇଛି ତେବେ ଜୀବିକା ସନ୍ଧାନରେ ଶୁଭମ୍ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ପୁଅଙ୍କ ସହ ଜାନୁଆରୀ ୨୮ ରେ ବସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେ ଶାନ୍ତିନଗରରେ ଏକ ଭଡା ଘରେ ରହିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ।

ପୁଣେର ଜଣେ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ସେ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ ବିକ୍ରୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ, ବ୍ୟବସାୟ ଚାଲି ପାରିଲା ନାହିଁ। ଅବସ୍ଥା ଏପରି ହେଲା ଯେ ଘରର ଭଡା ଦେଇପାରିଲେ ନାହିଁ। ମାଲିକ ବାରମ୍ବାର ଭଡା ମାଗିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଚୁଲି ଜାଳିବା ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହେଲା। ଯେତେବେଳେ ନିରୀହ ପୁଅ କ୍ଷୀର କାନ୍ଦେ, ଶୁଭମ୍ ଚିନ୍ତାଶୀଳ ହୋଇପଡ଼ନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ, ସେ ଶୀଘ୍ର ଡିପ୍ରେସନ୍‌କୁ ଚାଲିଗଲେ। ଏହିପରି ଭାବରେ, ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଅପରାଧ କରିଥିଲେ। କାମ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଇଥିବା ଶୁଭମ୍ ସଞ୍ଜୟ ବଜାରରେ ଜଣେ ଓଡିଶା ମହିଳାଙ୍କୁ ଲୁଟି ନେଇଥିଲେ। ସେ ସୁନା ଏବଂ ଦୁଇ ହଜାର ଟଙ୍କା ଛଡ଼ାଇ ନେଇଥିଲେ। ରବିବାର ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଜେଲ ପଠାଯାଇଛି।

ତାଙ୍କ କାହାଣୀ ଶୁଣି ଇମୋସନାଲ୍ ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା କୋତୱାଲି ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍-ଇନ୍-ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ପୀୟୁଷ ବାଗେଲ ଶୁଭମ୍‌ଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପାୟଲ ଏବଂ ବର୍ଷକର ପୁଅ କାନ୍ଦୁଥିବା ଦେଖି ତାଙ୍କ ହୃଦୟ ତରଳିଯାଇଥିଲା। ଶାନ୍ତିନଗରସ୍ଥିତ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ପହଞ୍ଚି ପୁଅ ଭୋକିଲା ଅଛି ବୋଲି ପାୟଲ କହିଥିଲେ। ସ୍ୱାମୀ ବିନା ଏଠାରେ ନିଜକୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ମନେ କରୁଥିବାରୁ ପାୟଲଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ମା’ ଘର ନାଗପୁରରେ, ବିଭାଗୀୟ ଛୁଟି ନେଇ ଛାଡ଼ିଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.