Home Top News ଭାରତରେ ୨୦୨୨ : ୧୭ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ୍ ଆୟୋଜନ ଲାଗି ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଫୁଟବଲ...

ଭାରତରେ ୨୦୨୨ : ୧୭ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ୍ ଆୟୋଜନ ଲାଗି ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଫୁଟବଲ ମହାସଂଘ ସହ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ସ୍ୱାକ୍ଷର ପାଇଁ କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ

16

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୭-୭ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ଭାରତରେ ୧୭ବର୍ଷରୁ କମ୍ ମହିଳା ବିଶ୍ୱ କପ୍ ଫୁଟବଲ ୨୦୨୨ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜନ ନିମନ୍ତେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଫୁଟବଲ ମହାସଂଘ (ଏଫଆଇଏଫଏ) ସହ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିନାମା (ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟିପତ୍ର) ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି।

ଫିଫା ୧୭ବର୍ଷରୁ କମ୍ ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ୍-୨୦୨୨ ଭାରତରେ ଅକ୍ଟୋବର ୧୧ରୁ ୩୦ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ହେବ। ଦ୍ୱିବାର୍ଷିକ ଯୁବ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ସପ୍ତମ ସଂସ୍କରଣ ଫିଫା ମହିଳା ଫୁଟବଲ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପ୍ରଥମ ଥର ନିମନ୍ତେ ଭାରତରେ ଆୟୋଜିତ ହେବ। ଫିଫା ୧୭ବର୍ଷରୁ କମ୍ ମହିଳା ଫୁଟବଲ ବିଶ୍ୱକପ୍-୨୦୧୭ର ସକାରତ୍ମକ ଅଭିକ୍ଷତାକୁ ପାଥେୟ କରି ଦେଶ ୧୭ବର୍ଷରୁ କମ୍ ମହିଳା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ଏହି ଆକର୍ଷଣୀୟ ଟ୍ରଫିକୁ ହାତେଇବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ଯୁବା ମହିଳା ଫୁଟବଲ ଖେଳାଳୀମାନେ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ କରିବେ।

ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟୟ

ସର୍ବଭାରତୀୟ ଫୁଟବଲ ମହାସଂଘକୁ ଏଥିପାଇଁ ଦଶକୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଖେଳପଡିଆ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ, ଷ୍ଟାଡିୟମ ସୁବିଧା ଓ ତାଲିମ କ୍ଷେତ୍ର ଇତ୍ୟାଦି ବାବଦକୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ।

ଯୋଜନାର ଲକ୍ଷ୍ୟ-

– ଫିଫା ୧୭ବର୍ଷରୁ କମ୍ ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ୍ ଭାରତ-୨୦୨୨ ଦେଶରେ ମହିଳା ଫୁଟବଲକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ରଖିଛି।

– ଫିଫା ୧୭ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଫୁଟବଲ ବିଶ୍ୱ କପ୍ -୨୦୧୭ରୁ ମିଳିଥିବା ସରକାରତ୍ମକ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଉପଜିବ୍ୟ କରି ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାପୀ ମହିଳା ଯୁବା ଖେଳାଳିଗଣ ଏହି ଆକର୍ଷଣୀୟ ଟ୍ରଫି ହାସଲ ନିମନ୍ତେ ସବୁ ମତେ ପ୍ରୟାସ କରିବେ। ଏହା ଭବିଷ୍ୟତ ନିମନ୍ତେ ଏକ ସକାରାତ୍ମକ ଅଭିଜ୍ଞତା ପତ୍ର ଜାହିର କରିବ।

– ଏହା ଦ୍ୱାରା ଫୁଟବଲ ନେତୃତ୍ୱ ଓ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦିଗରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ଅଧିକ ହେବ।

– ଯୁବ ପ୍ରତିଭାର ଉଭୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ଲିଙ୍ଗଗତ ଅନ୍ତୁର୍ଭୁକ୍ତୀକରଣ ଦିଗରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବ।

– ଭାରତର ମହିଳା ଫୁଟବଲ ଖେଳ ମାନବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ।

– ମହିଳା କ୍ରୀଡାରେ ବାଣିଜ୍ୟିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଉନ୍ନତି।

ଯଥାର୍ଥତା

ଫିଫା ୧୭ବର୍ଷରୁ କମ୍ ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ୍ ଏକ ସମ୍ମାଜନକ ଘଟଣା ଏହା ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଥର ନିମନ୍ତେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଯୁବାଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ କ୍ରୀଡାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ ଫୁଟବଲକୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଭାରତରେ କରାଇବାରେ ସହାୟକ ହେବ। ଏହା କେବଳ ଫୁଟବଲକୁ ଦେଶରେ ଏକ କ୍ରୀଡାଭାବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଦେଶରେ ବାଳିକା ଓ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଫୁଟବଲ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତି ଉତ୍ସାହିତ କରିବ।

ପୃଷ୍ଠଭୂମି

ଫିଫା: ୧୭ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ୍ ଚାମ୍ପିୟନସିପ୍ ୧୭ବର୍ଷ ବା ତା’ଠାରୁ କମ୍ ମହିଳାମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଫିଫା ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଆସୁଛି। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାୟ ଯୁଗ୍ମ ବର୍ଷରେ ପାରମ୍ପରିକ ଭାବେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ। ୨୦୧୮ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ୧୩ରୁ ଡିସେମ୍ବର ପହିଲା ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଷଷ୍ଠ ସଂସ୍କରଣ ଉରୁଗୁଏରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଫିଫା ୧୭ବର୍ଷରୁ କମ୍ ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାମ୍ପିୟନ ଆଖ୍ୟା ସ୍ପେନ ବଜାୟ ରଖିଛି। ଫିଫା ୧୭ବର୍ଷରୁ କମ୍ ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ୍ର ସପ୍ତମ ସଂସ୍କରଣ ୨୦୨୨ରେ ଭାରତରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବାବେଳେ, ଏଥିରେ ଭାରତ ସମେତ ୧୫ଟି ଦେଶ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନବି ମୁମ୍ବାଇ ଓ ଗୋଆରେ ଅଖିଳ ଭାରତ ଫୁଟବଲ ମହାସଂଘ ଏହାର ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛି। ଫିଫା ୧୭ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପୁରୁଷ ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୧୭ ଭାରତ ସଫଳତାର ସହ ଛଅଟି ସ୍ଥାନ ଯଥା ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ, ଗୌହାଟୀ, ମୁମ୍ବାଇ, ଗୋଆ, କୋଚି ଓ କୋଲକାତାରେ ୨୦୧୭ ଅକ୍ଟୋବର ୬ରୁ ୮ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.