Home ଜିଲ୍ଲା ପରିକ୍ରମା ଭଦ୍ରକରେ ଠେଲା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଦୌରାତ୍ମ୍ୟ ଅଣାୟତ, ପ୍ରଶାସନ ଚୁପ୍‌, ଗରାଖକୁ ନିସ୍ତୁକ ମାରିଲେ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ...

ଭଦ୍ରକରେ ଠେଲା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଦୌରାତ୍ମ୍ୟ ଅଣାୟତ, ପ୍ରଶାସନ ଚୁପ୍‌, ଗରାଖକୁ ନିସ୍ତୁକ ମାରିଲେ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ କଟକ ରେଫର

14

ଭଦ୍ରକ, ୧୪ା୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ / ସ୍ନିଗ୍ଧା ରାୟ) – ଭଦ୍ରକ ସହରରେ ଠେଲା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଦୌରାତ୍ମ୍ୟ ଏଭଳି ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ôଚଛି ଯେ ଜଣେ ଗରାଖକୁ ବିନା କାରଣରେ ମାଡମାରି ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ କଟକ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ଏଭଳି ଏକ ନିନ୍ଦନୀୟ ଘଟଣା ସହରର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଓ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୃକୁଞ୍ଚନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଏହି ଠେଲା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପଛରେ ରାଜନୈତିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମି ଓ ପୁଲିସ୍ ପ୍ରଶାସନର ଅହେତୁକ ଅନୁକମ୍ପାକୁ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । ଭଦ୍ରକ ସହରକୁ ସ୍ମାର୍ଟସିଟ୍‌ରେ ପରିଣତ କରିବା ନେଇ ବିଧାୟକଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଏହି ଠେଲା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଅନୁକମ୍ପା ଯୋଗୁଁ ଫସର ଫାଟିଛି । ଗତ କିଛିଦିନ ତଳେ ପୌରପାଳିକାର ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ସହରକୁ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ମୁକ୍ତ ଓ ସ୍ୱଚ୍ଛ କରିବା ନେଇ ପୂର୍ବରୁ ଡାକବାଜି ଯନ୍ତ୍ର ଯୋଗେ ଘୋଷଣା କରି ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ରାଜନୈତିକ ଚାପ ଏଭଳି ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅଂକୁଶ ଲଗାଇଥିଲା । ତେବେ ଗତକାଲିର ଘଟଣାରେ ପରିସ୍ଥିତି ଏଭଳି ଅଣାୟତ ହୋଇଥିଲା ଯେ ଜିଲା ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକ ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ସହର ଉଭୟ ସଂପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ପୁଣି ଏକ ଆସନ୍ନ ଦଙ୍ଗାରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଯାଇଥିଲା । ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଏରେଇଁ ଅଂଚଳର କିଛି ଯୁବକ ଏକ ଅଟୋ ନେଇ ମାର୍କେଟିଂ ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ । ସହରରେ ବୁଲି ବୁଲି କିଣାକିଣି କରିଥିଲେ । ଅପର୍ତ୍ତିବିନ୍ଧା ଛକ ନିକଟରେ ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ଠେଲା ବେପାରୀ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଛିଡାହୋଇ ବେପାର କରୁଥିଲେ ।

ପରିବା କିଣିବା ନିମନ୍ତେ ଏହି ଛକରେ ନିଜ ଅଟୋକୁ ରାସ୍ତା ପାଶ୍ୱର୍ରେ ପାର୍କିଂ କରି ୩ ଜଣ ଯୁବକ ବିଭିନ୍ନ ଠେଲା ବେପାରୀ ଠୁ ଦରଦାମ୍ ବୁଝୁଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରଲି ବ୍ୟବସାୟୀ ସେହି ପରିବା ଦାମ୍ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଟିକେ କମ୍ କହିଥିଲା । ଏଥିରେ ଉତ୍‌କ୍ଷିପ୍ତ ହୋଇ ଅନ୍ୟ ୩/୪ ଜଣ ଠେଲା ବେପାରୀଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ୭/୮ ଜଣ ସଂପୃକ୍ତ ଗରାଖଙ୍କୁ କାହିଁକି ଏତେ ବୁଲି ବୁଲି ବୁଝୁଛ ବୋଲି କହି ନିସ୍ତୁକ ମାଡ ମାରିଥିଲେ । ଫଳରେ ଗରାଖ ସୁରେଶ ସେଠୀ ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ଏ ଘଟଣା ପରେ ଲୋକମାନେ ଭିଡ ଜମାଇବା ସହ ଠେଲା ବେପାରୀମାନେ ଯେଉଁଭଳି ଦୌରାତ୍ମ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି; ସେଥିନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ସେଠାରେ ପରିସ୍ଥିତି ଅଣାୟତ ହୋଇଥିଲା । ସହରାଞ୍ଚଳ ପୁଲିସ୍ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ôଚ ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିବାବେଳେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ କିଛି ଠେଲା ଗାଡିକୁ ଓଲଟାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଫଳରେ ଅପର୍ତ୍ତିବିନ୍ଧା ଛକରେ ପୁଲିସ୍ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । ଏଠାରେ ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି ଅମୃତ ସହର ଭଦ୍ରକ ମୁଖ୍ୟ ବଜାରର ରାସ୍ତା ଏବେ ଠେଲା ବ୍ୟବସାୟୀ ଓ ଉଠା ଦୋକାନୀଙ୍କ କବଜ୍‌ାରେ । ଏମାନଙ୍କ ଉପରେ ପୌର ପ୍ରଶାସନ କିମ୍ବା ଜିଲା ପୁଲିସ୍ ପ୍ରଶାସନର କୌଣସି ଲଗାମ ରହୁନି । କାରଣ ଏହି ବର୍ଗର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ସହରର ମୁଖ୍ୟ କଚେରୀ ବଜାର ରାସ୍ତାରେ ନାହିଁ ନଥିବା ଟ୍ରାଫିକ୍ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିପାରୁନି ପ୍ରଶାସନ । କିଛି ମାସ ପୂର୍ବେ ପୌର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବାରୁ ସମସ୍ତ ଠେଲା ବ୍ୟବସାୟୀ ପୌର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଟ୍ରଲି ରଖି ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲେ ।

ଉଭୟ ପୌର ପ୍ରଶାସନ ଓ ଠେଲା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁ ନିଷ୍କର୍ଷ ବାହାରିଥିଲା, ତାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲାନାହିଁ । ଉକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଠେଲା ବ୍ୟବସାୟୀ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ମାନିଲେ ନାହିଁ । ଅପରପକ୍ଷେ ପୌର ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ଏ ସମସ୍ତ ଠେଲା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଧିକ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ସାହସ ଜୁଟାଇ ପାରିଲା ନାହିଁ । ପୌର ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଦେବୀ ପ୍ରସାଦ ରାଉତ ଠେଲା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଇ ବେଶ୍ ହଟହଟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । ଯଦି ଭଦ୍ରକର ଜଜ୍ କୋର୍ଟକୁ ସହରର ଟ୍ରାଫିକ୍ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାକୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇପାରୁଛି, ତେବେ ଠେଲା ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟା ସଂପର୍କରେ କାହିଁକି ବୁଝାଇବାରେ ବିଫଳ ହେଉଛି ଓ କାହିଁକି ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରୁଛି ପୌର ପ୍ରଶାସନ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ବାରମ୍ବାର ଚେତାବନୀ ସତ୍ୱେ ସେମାନେ କାହା ସାହାସରେ ସହରର ମୁଖ୍ୟ ବଜାରରେ ନିୟମିତ ଭାବେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି, ତାହା ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ । ୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଭଦ୍ରକ ସହର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅମୃତ ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଅମୃତ ଯୋଜନା ସଜ୍ଞା ଆଜିପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୁଝିପାରୁନାହାଁନ୍ତି ସହରବାସୀ । ସହରକୁ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କରିବା ନାମରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି । ସମଗ୍ର ପୌରାଞ୍ଚଳର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଓ ଅନୁଷ୍ଠାନର କାନ୍ଥବାଡକୁ ବିଭିନ୍ନ କଳାକୃତିରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଚିତ୍ରିତ କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଭେଣ୍ଡିଂଜୋନ୍ ପରି ଏକ ଜରୁରୀ ଆବଶ୍ୟକତା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ । ସହର ମଧ୍ୟରେ ଜବରଦଖଲ ସମସ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ତେଣୁ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ସହରର ଟ୍ରାଫିକ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପରିମଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଫେଲ୍ ମାରିଛି । ଭେଣ୍ଡିଂଜୋନ୍ ନଥିବାରୁ କିଛି ନାମମାତ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀ ଠେଲାଗାଡି ଓ ଟ୍ରଲି ରିକ୍ସା ଧରି ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାକୁ ମାଡି ବସିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହି ଠେଲା ଓ ଟ୍ରଲିର ଭିଡ ମଧ୍ୟରେ ହଜିହଜି ଯାଇଛି ସହରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଓ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଟ୍ରାଫିକ୍ ସମସ୍ୟା । ଆଉ ରାଜନୈତିକ ଅଥବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାରଣରୁ ଏ ସମସ୍ତ ଠେଲା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଉପରେ ପୌର ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ପରୋକ୍ଷରେ ଅନୁକମ୍ପା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଏହାର କେବେ ଅନ୍ତ, ତାହାକୁ ଅନାଇ ବସିଛନ୍ତି ସହରବାସୀ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.