Home Top News ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଏକାଡେମୀ ଦେଶର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଟ୍ରେନିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ

ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଏକାଡେମୀ ଦେଶର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଟ୍ରେନିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ

25

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୬ -୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଏକାଡେମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଗେଜେଟେଡ୍ ଅଫିସର୍ସ ବର୍ଗରେ ୨୦୨୦-୨୧ ମସିହାରେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପୋଲିସ ତାଲିମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହୋଇଛି। ଏକାଡେମୀକୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ସହିତ ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ମାନ୍ୟତା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ମିଳିବ। ଦେଶର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ପୋଲିସ୍ ଟ୍ରେନିଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁସନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଷ୍ଟେଟ୍ ଏକାଡେମୀ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପୋଲିସ୍ ଟ୍ରେନିଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁସନ୍ ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି।

ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗରେ ୨୦୧୫-୧୬, ୨୦୧୬-୧୭, ୨୦୧୮-୧୯ ଏବଂ ୨୦୧୯-୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଜୋନାଲ ସ୍ତରରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପୋଲିସ ତାଲିମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଏକାଡେମୀ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜୋନାଲ ସ୍ତରୀୟ ଟ୍ରଫି ଜିତିଥିଲା। ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦେଶର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପୋଲିସ ତାଲିମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି।

ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ୍ ଏକାଡେମୀ ହେଉଛି ଓଡିଶାର ପ୍ରଥମ ପୋଲିସ୍ ଟ୍ରେନିଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍। ଏହା ୨୦୦୫ ମସିହାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏକାଡେମୀ ଯୋଗଦେବା ପରେ ସିଧାସଳଖ ନିଯୁକ୍ତ OPS ଅଧିକାରୀ (D.S.P) ଏବଂ ସବ୍-ଇନ୍ସପେକ୍ଟର, ସର୍ଜେଣ୍ଟସ୍, ଡେପୁଟି ସୁବେଦାରଙ୍କୁ ଏକାଡେମୀ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ମୌଳିକ ତାଲିମ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକାଡେମୀ ୨୪ ଟି ବ୍ୟାଚରେ ୩୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର / ସର୍ଜେଣ୍ଟସ୍ / ଡେପୁଟି ସୁବେଦାରଙ୍କୁ ୬ ଟି ବ୍ୟାଚ୍ ରେ ୬୫ ଟି ସିଧାସଳଖ ନିଯୁକ୍ତି OPS ଅଧିକାରୀ (DSP) କୁ ତାଲିମ ଦେଇଛି। ଏକାଡେମୀ ପୋଲିସ୍ ASI, ଅଫିସର୍ ଅଫ୍ ଏକ୍ସାଇଜ୍, ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ (OMVD) ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲ, ଜେଲ ବିଭାଗ ଏବଂ ସରକାରୀ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏକ୍ସାଇଜ୍‌ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ତାଲିମ ଦେଇଥାଏ। ଭାରତର ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସେବା ପାଇଁ, ଏହା ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଶିକ୍ଷାଦାନରେ ଇନ୍-ସର୍ଭିସ୍ ଟ୍ରେନିଂ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅନଲାଇନ୍ ମୋଡ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ତାଲିମ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।

ଗତ କିଛିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ଦ୍ୱାରା ପୋଲିସ୍ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣରେ ଅନେକ ଗୁଣାତ୍ମକ ଉନ୍ନତି ଆଣିଛି ଯାହା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.