Home Top News ବିଆର ଚୋପ୍ରାଙ୍କ ମହାଭାରତର ଭୀମ, ପ୍ରବୀଣ କୁମାର ସୋବତିଙ୍କର ୭୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ନିଧନ

ବିଆର ଚୋପ୍ରାଙ୍କ ମହାଭାରତର ଭୀମ, ପ୍ରବୀଣ କୁମାର ସୋବତିଙ୍କର ୭୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ନିଧନ

74

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୮-୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ବିଆର ଚୋପ୍ରାଙ୍କ ମହାଭାରତରେ ଭୀମ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ଅଭିନେତା ପ୍ରବୀଣ କୁମାର ସୋବତୀଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ତାଙ୍କୁ ୭୪ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ପଞ୍ଜାବର ଏହି ଅଭିନେତା ପୌରାଣିକ ଧାରାବାହିକରେ ଭୀମଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିବା ପରେ ଘରେଘରେ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ବିଶାଳ ଶରୀର ପାଇଁ ସେ ଜଣାଶୁଣା ଥିଲେ। ଜଣେ ଅଭିନେତା ହେବା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଜଣେ ଭଲ ଆଥଲେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ ଏବଂ ହାମର ଏବଂ ଡିସ୍କ ଥ୍ରୋରେ ଜଣେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ଥିଲେ। ସେ ଏସୀୟ ଏବଂ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ ଏବଂ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ମଧ୍ୟ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ।

ବିଏସଏଫରେ ଡେପୁଟି କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସୋବତି ହଂକଂରେ ଆୟୋଜିତ ଏସୀୟ ଖେଳ ସମେତ ଏସୀୟ ଏବଂ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ। ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସେ ଦୁଇଥର ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ସେ ୧୯୬୦ ଏବଂ ୭୦ ଦଶକରେ ଆଥଲେଟିକ୍ସରେ ଅତୁଳନୀୟ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କରିଥିଲେ।

ସେ ମହାଭାରତରେ ଅଭିନୟ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଟି ସିନେମାରେ କାମ କରିଥିଲେ, ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ମହାଭାରତରେ ଅଭିନୟ କରିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା। ମହାଭାରତ ଧାରାବାହିକ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବା ପରେ ପରେ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ନାମ ଅପେକ୍ଷା ଭୀମ ଭାବରେ ଅଧିକ ମନେ ରଖିଥିଲେ।

୨୦୧୩ ରେ, ପ୍ରବୀଣ କୁମାର ସୋବତି ରାଜନୀତିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ସେ AAP ଛାଡି ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଶେଷ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିଲା।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.