Home Coronavirus Outbreak ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ତାର କରୁଛି କରୋନା! କେଉଁ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ଏବଂ ସଠିକ୍ ଉପାୟ...

ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ତାର କରୁଛି କରୋନା! କେଉଁ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ଏବଂ ସଠିକ୍ ଉପାୟ କ’ଣ, ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କ’ଣ କହୁଛନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ

138

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୮-୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ବାୟୁରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ମାସ୍କର ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବହାର ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତର ଫାହିମ ୟୁନୁସ ଟ୍ୱିଟରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ N95 କିମ୍ବା KN95 ପରି ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ। ନିକଟରେ ‘ଦ ଲାନସେଟ୍’ ଜର୍ଣ୍ଣାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ବିଷୟରେ ସେ ଏହା କହିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ମଧ୍ୟ ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ତାର କରୁଛି।

ଡକ୍ଟର ଫାହିମଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଜଣେ ଦୁଇଟି N95 କିମ୍ବା KN95 ମାସ୍କ କିଣିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ମାସ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍। ଡକ୍ଟର ଫାହିମଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିଦିନ ମାସ୍କ ଅଦଳବଦଳ କରନ୍ତୁ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ମାସ୍କଗୁଡିକ ନଷ୍ଟ ନହୁଏ, ତେବେ ସେଗୁଡିକ ବଦଳାଇ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ଏକ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ମେରିଲାଣ୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଡ଼ଃ ଫାହିମଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ବାୟୁ ଦ୍ୱାରା କରୋନା ବ୍ୟାପିବା ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷିତ ହୋଇଛି।

ଡାକ୍ତର ଫହିମ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବାୟୁରୁ ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି କରୋନା ଭୂତାଣୁ କିଛି ସମୟ ବାୟୁରେ ରହି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ। ଏହା ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ବନ୍ଦ କୋଠରୀ ମଧ୍ୟରେ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପାର୍କରେ କିମ୍ବା ସମୁଦ୍ର କୂଳ, ହେଉଛି ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମାସ୍କ ବିନା ରହିପାରିବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଧାରଣତଃ ଏଭଳି ସ୍ଥାନମାନଙ୍କରେ ୬ ଫୁଟ ଦୂରତା ଥାଏ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ନିକଟରେ ‘ଦ ଲାନସେଟ୍’ର ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, କୋଭିଡ -୧୯ ଜୀବାଣୁ ପ୍ରାୟ ତିନି ଘଣ୍ଟା ବାୟୁରେ ରହି ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ। ବ୍ରିଟେନ ସମେତ ଆମେରିକା ଏବଂ କାନାଡାର ୬ ଜଣ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ରିସର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା।

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.