Home Top News ବାଲୁକା କଳାରେ ବିର୍‌ଜୁ ମହାରାଜଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ବାଲୁକା କଳାରେ ବିର୍‌ଜୁ ମହାରାଜଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

25

ପୁରୀ ୧୮-୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ବାଲୁକା କଳାରେ ବିର୍‌ଜୁ ମହାରାଜଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ।

ବିଶ୍ୱରେ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ତଥା ପଦ୍ମ ନିଭୂଷଣ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ କଥକ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ପଣ୍ଡିତ ବିରଜୁ ମହାରାଜଙ୍କ ହୃଦଘାତ ହେତୁ ରବିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଦିଲ୍ଲୀର ତାଙ୍କ ଘରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ରବିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବିରଜୁ ମହାରାଜ ନାତିଙ୍କ ସହ ଖେଳୁଥିବା ସମୟରେ ପଣ୍ଡିତ ବିରଜୁ ମହାରାଜ ହଠାତ୍‌ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇ ସେ ଅଚେତ୍‌ ହୋଇଗଲେ। ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି।

ପଣ୍ଡିତ ବିରଜୁ ମହାରାଜ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କିଡନୀ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଡାଏଲିସିସରେ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଶିଷ୍ୟ ଏବଂ ଅନୁଗାମୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପଣ୍ଡିତ-ଜୀ ବା ମହାରାଜ-ଜୀଙ୍କୁ ସ୍ନେହପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରାଯାଉଥିଲା, ୮୩ ବର୍ଷୀୟ ଭାରତର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କଳାକାର ଥିଲେ। ସେ କଥକ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀମାନଙ୍କ ମହାରାଜ ପରିବାରର ବଂଶଧର ଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ମାମୁଁ ଶମ୍ଭୁ ମହାରାଜ ଏବଂ ଲାଚୁ ମହାରାଜ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିତା ତଥା ଗୁରୁ ଅଚାନ ମହାରାଜ ରହିଥିଲେ।

ସେ ତବଲା ଏବଂ ନାଲ ବଜାଇବାକୁ ବିଶେଷ ଭଲପାଉଥିଲେ। ଥୁମ୍ରି, ଦାଦ୍ରା, ଭଜନ ଏବଂ ଗଜଲ ଉପରେ ବିର୍ଜୁ ମହାରାଜ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଗାୟକ ଥିଲେ।

ଏହି ମହାନ୍‌ ଆତ୍ମାଙ୍କ ପାଇଁ ବାଲୁକା କଳା କରି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜ୍ଞାପନ କରିଛନ୍ତି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.