Home Top News ବର୍ଷର ଶେଷ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ : ଏହି ରାଶି ଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ପଡ଼ିବ ପ୍ରଭାବ, ଗର୍ଭବତୀ...

ବର୍ଷର ଶେଷ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ : ଏହି ରାଶି ଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ପଡ଼ିବ ପ୍ରଭାବ, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ସାବଧାନ ହେବା ଉଚିତ୍

132

ଚଳିତ ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟ ତଥା ଶେଷ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ନଭେମ୍ବର ୦୮ ରେ ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି। ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣର ଆରମ୍ଭ ଅର୍ଥାତ୍ ସ୍ପର୍ଶକାଳ ଅପରାହ୍ଣ ୨:୩୯ ମିନିଟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣର ମଧ୍ୟଭାଗ ୪:୨୯ ମିନିଟ ଓ ମୋକ୍ଷ ବା ଶେଷ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬:୧୯ ମିନିଟରେ ହେବ। ଭାରତରେ ଏହା ସନ୍ଧ୍ୟା ୫:୩୨ ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭.୨୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ। ତେବେ ଅପରାହ୍ଣ ୨ ଟା ୩୯ ରୁ ଗ୍ରହଣ ସ୍ପର୍ଶ ଓ ୬ଟା ୧୯ରେ ସର୍ବମୋକ୍ଷ ହେବ। ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ୪୭ରେ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଚନ୍ଦ୍ର ଉଦୟ ହୋଇନଥିବାରୁ ତାହା ଓଡ଼ିଶାରେ ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ। ଅପରାହ୍ନ ୫ଟା ୫ରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଉଦୟ ସମୟରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ୬ ରୁ ୭ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗ୍ରହଣ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ। ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଲାଗୁଥିବାରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋର୍ ୫ଟା ୫୪ରୁ ପାକତ୍ୟାଗ ସହ ଦେବନୀତି ବନ୍ଦ ରହିବ।

କିନ୍ତୁ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟର ୯ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଅବଧି ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଆମ ଚାରିପାଖରେ ସବୁକିଛି ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କିଛି ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ତେବେ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍।

ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ଏହି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଉଚିତ୍।
– ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ନଡ଼ିଆ ରଖିବା ଉଚିତ୍। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣର ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ କମିଯାଏ।
– ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଛୁଞ୍ଚି, ଛୁରୀ, କଞ୍ଚା ପରି ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଜିନିଷଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ୍।
– ଏହା ସହିତ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ହନୁମାନ ଚଲିସା କିମ୍ବା ଦୁର୍ଗା ଚଲିସା ପାଠ କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ସଙ୍କଟର ସମାଧାନ କରିଥାଏ।
– ଏହି ସମୟରେ ମନରେ ଭଗବାନଙ୍କ ନାମ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଗାୟତ୍ରୀ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ।

ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟ

ବର୍ଷର ଶେଷ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା, ୮ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ ହେବ। ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣର ଆରମ୍ଭ ଅର୍ଥାତ୍ ସ୍ପର୍ଶକାଳ ଅପରାହ୍ଣ ୨:୩୯ ମିନିଟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣର ମଧ୍ୟଭାଗ ୪:୨୯ ମିନିଟ ଓ ମୋକ୍ଷ ବା ଶେଷ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬:୧୯ ମିନିଟରେ ହେବ।

ଏହି ରାଶି ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ଲାଭଦାୟକ

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ଷର ଶେଷ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ୮ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ ପଡିବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଏହି ୪ ଟି ରାଶି ଚିହ୍ନ ମେଷ, ବୃଷ, କନ୍ୟା ଏବଂ ମକର ରାଶି ପାଇଁ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ୪ ଟି ରାଶି ଚିହ୍ନ ମିଥୁନ, କର୍କଟ, ବିଛା ଏବଂ କୁମ୍ଭ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ଚାରିଟି ରାଶିର ଚିହ୍ନ ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ମଧ୍ୟମ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ।

(ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ : ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାର ସତ୍ୟତା କିମ୍ବା ବିଶ୍ୱସନୀୟତାକୁ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ କରୁନାହୁଁ। ଜ୍ୟୋତିଷ / ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କେବଳ ସୂଚନା ପହଞ୍ଚାଇବା।)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.