Home ଜିଲ୍ଲା ପରିକ୍ରମା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ହାତେଇବାକୁ ସ୍ୱାମୀଠୁ ସ୍ତ୍ରୀ ଅଲଗା, ଜାନୁଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ସରିବ ୧୨ ଶହ ଘର...

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ହାତେଇବାକୁ ସ୍ୱାମୀଠୁ ସ୍ତ୍ରୀ ଅଲଗା, ଜାନୁଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ସରିବ ୧୨ ଶହ ଘର ନିର୍ମାଣ

72

ଭଦ୍ରକ, ୨୨ା୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ / ସ୍ନିଗ୍ଧା ରାୟ) – ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ପୂର୍ବରୁ ସାରା ଜିଲାରେ ୩୯ ହଜାହର ଓ ତିହିଡି ବ୍ଲକ୍‌ରେ ୫ ହଜାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଘର ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଜିଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସାରା ଜିଲାର ଏହି ୩୯ ହଜାର ଘର ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବୋଲି କାଗଜପତ୍ର ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଫଟୋ ସହ ଗଲେ ୨୦୨୧-୨୨ ପାଇଁ ଜିଲାକୁ ପୁଣି ୪୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଘର ନିର୍ମାଣ ପାଇର୍ ଅର୍ଥ ଆସିବ । ଏଥିପାଇଁ ଜାନୁଆରୀ ଶେଷସୁଦ୍ଧା ସବୁ ବ୍ଲକ୍‌ରେ ୧ ହଜାରରୁ ୧୫ ଶହ ଲେଖାଏଁ ଘର ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଏବେ ବିଡିଓଙ୍କ ମାର୍ଫତ୍‌ରେ ଚାଲିଛି ହିତାଧିକାରୀ ସମ୍ମିଳନୀ । ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବସାଇ ନଦେଇ ବିଭିନ୍ନ ପଂଚାୟତର ସୁପରଭାଇଜିଂ ଦାୟିତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ତିହିଡି ବ୍ଲକ୍‌ର ଏବିଡିଓ ଗୁଲ୍ ଫିରଦୋସଙ୍କୁ ପାଳିଆବିନ୍ଧା, ନୟାନନ୍ଦ, କୁବେରା, କୋହ୍ଲ, ସିନ୍ଦୋଳ ଓ ଦୌଲତପୁର ପଂଚାୟତ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ସେହିପରି ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଫିସର ସୌମ୍ୟ ନନ୍ଦନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଭାଟପଡାହ ଓ ଫତେପୁର ପଂଚାୟତ, ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଇଂଜିନିୟର ରଶ୍ମିରଂଜନ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ତାଳପଦା, ମୁକୁନ୍ଦପୁର, ମହରମପୁର, ବାମନବିନ୍ଧା, ସାହାପୁର ଓ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପଂଚାୟତ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ସେହିପରି ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ ଜ୍ଞାନେନ୍ଦ୍ର ସାମଲଙ୍କୁ ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦରପୁର, କାଁପଡା, ବାରୋ, ତଳଗୋପବିନ୍ଧା, ବାରସର ଓ ହରସିଂହପୁର ପଂଚାୟତ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ଜିପିଓ ତରଣୀ ସେନ ବାରିକଙ୍କୁ ଜାମଯୋଡି, ରାଜନଗର, ନରେନ୍ଦ୍ରପୁର, ସୟା ଓ ବାହାବଳପୁର ପଂଚାୟତ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ସେହିପରି ବିପିଏମ୍ ରଶ୍ମିତା ନାୟକଙ୍କୁ ଦୋଳସାହି, ଗୁଆମାଳ, ମଙ୍ଗଳପୁର, ଅଚକ, ବିଲଣା ଓ ବୋଡକ ପଂଚାୟତର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଘର ନିର୍ମାଣ ଲୋକେ କେମିତି ଆରମ୍ଭ କରିବେ, ତାହାକୁ ନେଇ ଗାଁ ଗାଁ ବୁଲି ସୁପରଭାଇଜିଂ କରିବେ । ବିଶେଷକରି ବୋଡକ ପଂଚାୟତର ୨୪୭, ସାହାପୁରରେ ୨୩୫, ବାରୋ ୨୩୪ ଓ ବାରସର ପଂଚାୟତରେ ୨୩୪ ଘର ପୂର୍ବ ବର୍ଷରୁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ନପାରି ବାଲାନ୍ସ ତାଲିକାରେ ଚାଲିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀ ଘର ଖଣ୍ଡିଏ ପାଇଁ ବ୍ଲକ୍‌କୁ ଦଉଡୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ମାଗଣା ଯୋଜନା ପାଇଁ ସ୍ୱାମୀର ଶଂଖା ସିନ୍ଦୂରକୁ ବି ପର କରିବାକୁ ପଛାଉ ନାହାଁନ୍ତି କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତି ।

ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣା ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହେବା ବଡକଥା । ଯେମିତି ବି ହେଉ ସରକାରୀ ସହାୟତା ହାତେଇବାକୁ ପଡିବ । ସବୁ ସରକାରୀ ନୀତି ନିୟମକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଯେକୌଣସି ଉପାୟରେ ହେଉ ମଧ୍ୟ ଯୋଜନା ହାତେଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ଅନେକ ଆଶାୟୀ । ପରିବାରର ଯେତେ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି, ସମସ୍ତେ କିପରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇ ଦୁଇଚାରିଟା ଘର ପାଇପାରିବେ, ସେଥିପାଇଁ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଥିବା ପ୍ରମାଣ ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଛାଉ ନାହାଁନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ପାଇଁ ଆଗରୁ ପରିବାରର ବାପପୁଅ ଓ ଭାଇ ଭାଇ ଆବେଦନ କରୁଥିବାବେଳେ ଏବେ ସ୍ୱାମୀ ଅଲଗା ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ଅଲଗା ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରୁଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱାମୀ ଠାରୁ ସ୍ତ୍ରୀ ଅଲଗା ହୋଇଥିବା ବା ସ୍ୱାମୀ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ବାହାର କରିଦେଇଥିବା ଲିଖିତ ଭାବେ ବିଡିଓଙ୍କୁ କିଛି ମହିଳା ଜଣାଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କୁ ବାହାର କରିଦେଇଛନ୍ତି ବା ସ୍ୱାମୀ ଠାରୁ ସେ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ତେଣୁ ରହିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ବାସଗୃହଟିଏ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପଡିଛି । ସରକାର ଯଥାଶୀଘ୍ର ଆମକୁ ଖଣ୍ଡିଏ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଗୃହ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଆବେଦନ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଆବେଦନ କରିବା ଫର୍ମୁଲା ଏବେ ବ୍ଲକ୍‌ର ପ୍ରାୟ ସବୁ ପଂଚାୟତକୁ ବ୍ୟାପିଗଲାଣି । ପ୍ରତିଦିନ ବିଡିଓଙ୍କ ଟେବୁଲକୁ ଏପରି ଆବେଦନ ପତ୍ର ଧରି ମହିଳାମାନେ ଆସୁଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଅନିୟମିତତା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବହୁ ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀ ଆଜିଯାଏ ଘର ଖଣ୍ଡିଏ ପାଇଁ ପଂଚାୟତରୁ ବ୍ଲକ୍ ଦୌଡି ଦୌଡି ନୟାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କେତେକ ଅଯୋଗ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ହାତେଇ ମହଲା ପରେ ମହଲା ଗଢି ଚାଲିଛନ୍ତି । ଏପରି ସ୍ଥଳରେ ସରକାରୀ ଟଙ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ବିଶାଳ ଅଟାଳିକା ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି କିଛି ସ୍ୱାର୍ଥଲୋଭୀ ବ୍ୟକ୍ତି । ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ଏମାନେ ବି ନିଜ ସ୍ତରକୁ ଖସି ଯାଉଛନ୍ତି । ଏପରିକି ନିଜ ଶଂଖା ସିନ୍ଦୂରକୁ ମଧ୍ୟ ଅଲଗା କରିଦେଉଛନ୍ତି । ଏବେ ଏପରି ହୀନ ମାନସିକତା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଅବାଟରେ ଯାଉଛି ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.