Home Top News ପୁଣି ଟଳିଲା ଶବନମ୍‌ର ଫାଶୀ – ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

ପୁଣି ଟଳିଲା ଶବନମ୍‌ର ଫାଶୀ – ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

143

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୩ ଫେବୃଆରୀ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଆମ୍‌ରୋହାଠାରେ ବାୱାନ ଖେରୀ ଗ୍ରାମରେ ନିଜ ପରିବାରର ୭ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ଶବନମର ଫାଶୀକୁ ପୁଣି ଥରେ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ଶବନମର ଓକିଲ ପୁଣି ଥରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଦୟା ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଦୟା ଆବେଦନପତ୍ର ଦାଖଲ ହେତୁ କୋର୍ଟ ଫାଶୀ ଦେବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ତାରିଖ ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟରେ ଶବନମଙ୍କ ଫାଶୀ ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା।

ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟରେ ସରକାରୀ ଓକିଲ ମହାବୀର ସିଂ କୋର୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାମପୁର ଜେଲରୁ ଶବନମ ତାର ଦୟା ଆବେଦନ ପଠାଇଛନ୍ତି। ଯାହା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। ସରକାରୀ ଓକିଲଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କଠାରୁ ଶାବନଙ୍କ ଦୟା ଆବେଦନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଶବନମଙ୍କ ଫାଶୀ ବନ୍ଦ ହେବ। ଆଜି କୋର୍ଟ ଓକିଲଙ୍କଠାରୁ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଥିଲେ। ଶବନମ୍ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକ ସହିତ ୧୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ୭ ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା।

ବିଶ୍ୱ ାସ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ, ଶବନମଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ ଏବଂ ଯଦି କୌଣସି ଆବେଦନ ବିଚାରାଧୀନ ନହୁଏ ତେବେ କୋର୍ଟ ଶବନମଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରିବେ। କିନ୍ତୁ ଶବନମଙ୍କ ଓକିଲ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଦୟା ଆବେଦନ କରି ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଶବନମ୍‌ଙ୍କୁ କ୍ଷମା ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ରାମପୁର ପ୍ରଶାସନକୁ ଏକ ଆବେଦନ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଆଜି ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଶବନମଙ୍କ ଓକିଲ ଏହି ଆବେଦନ ବିଷୟରେ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଫାଶୀ ତାରିଖ ଦିଆଯାଇପାରି ନଥିଲା।

ଘଟଣା କଣ

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ୧୪-୧୫ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୦୮ ରାତିରେ ଆମ୍‌ରୋହା ଜିଲ୍ଲାର ବାବନଖେଡି ଗ୍ରାମରେ ଶବନମ ତା’ର ପ୍ରେମିକଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ୭ ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା। ଏବେ ଶବନମ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକ ସଲିମଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯିବ। ଜୁଲାଇ ୨୦୧୯ ଠାରୁ ଶବନମ୍ ରାମପୁର ଜେଲରେ ଅଛି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶବନମ ଏବଂ ସଲିମଙ୍କ ଦୟା ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଶବନମଙ୍କ ପୁଅ ତାଜ ତାଙ୍କୁ ଜେଲରେ ଭେଟିଥିଲେ।

ଶବନମଙ୍କ ପୁଅ ତାଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଶବନମ୍‌ଙ୍କୁ ଜେଲରେ ଭେଟିଥିଲେ ଏବଂ ଶବନମ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଠ ପଢ଼ିବାପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ପୁଅ ତାଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କୁ କ୍ଷମା କରିବାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ତାଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆନଯାଉ। ଜେଲରେ ଶବନମଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ତାଜଙ୍କ କେୟାରଟେକର ଉସମାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଶବନମ୍ ଏହି ଅପରାଧ କରିଛନ୍ତି ତେବେ ସେ ଏହାକୁ ଆଦୌ ଛଡ଼ାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ଥରେ ଶବନମ୍‌ଙ୍କୁ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆଗରେ ନିଜର କଥା ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍।

ପରିବାରର ୭ ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଶବନମ୍ ଜେଲରେ ଏବେ କାଟୁଛି ଶେଷ ଦିନ

ଶବନମ୍‌ର ଦେଢ଼ ବର୍ଷର ପୁତୁରା ମଧ୍ୟ ଏହି ଭୟଙ୍କର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଶିକାର ହୋଇଥିଲା, ତାକୁ ମଧ୍ୟ ଛାଡ଼ିନଥିଲା ଶବ୍‌ନମ୍‌। ପ୍ରେମୀକ ସଲିମ ମନା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶବନମ ନେଇଥିଲା ଦେଢ଼ବର୍ଷ ପୁତୁରାର ଜୀବନ

ପ୍ରେମରେ ଅନ୍ଧ ଶବ୍‌ନମ୍‌ ତା’ ପରିବାରର ୭ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ରାମପୁର ଜେଲରେ ତା’ର ଶେଷ ଦିନ କାଟୁଛି। ଏହି ଭୟଙ୍କର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ସପ୍ତମ ତଥା ଶେଷ ଶିକାର ହୋଇଥିଲା ଶବନମର ଦେଢ଼ ବର୍ଷର ପୁତୁରା ଯାହାର ସେ ନିଜେ ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା କରିଥିଲା। ଆଜି ଯେତେବେଳେ ଶବନମର ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡର ଦିନ ପାଖେଇ ଆସୁଛି, ସେତେବେଳେ ଆମ୍‌ରୋହାର ଏହି ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି।

ଏହା ଥିଲା ୧୪-୧୫ ଏପ୍ରିଲର ରାତି। ଯେଉଁ ଦିନ ଆମ୍‌ରୋହାର ଏକ ପରିବାରର ୭ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଏହାକୁ ଜମି ବିବାଦର ବିଷୟ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଥିଲା। ତା’ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମାୟାବତୀ ଶବନମଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ଯେତେବେଳେ ପୋଲିସ କଠୋର ଭାବରେ ପଚରାଉଚରା କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଶବନମ ଏବଂ ତାର ପ୍ରେମିକ ସତ୍ୟ ବଖାଣିଥିଲେ।

ସେତେବେଳେ ଶବନମଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ଶବନମ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ପରେ ଚା’ ରେ ନିଶା ଔଷଧ ମିଶ୍ରଣ କରି ଦେଇଥିଲା ଏହା ପରେ ସମସ୍ତେ ବେହୋସ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ସଲିମ କୁରାଢ଼ି ନେଇ ସେଠାକୁ ଆସିଥିଲା। ଶବନମଙ୍କ ମା’ (୫୦), ପିତା (୫୫), ଦୁଇ ଭାଇ, ଭାଉଜ ଏବଂ ଝିଆରୀ ରାଧିକା (୧୫)ର ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।

ଏହା ପରେ ପରିବାରରେ ଏକ ମାତ୍ର ବଞ୍ଚିଥିବା ପୁତୁରା ଉପରେ ଶବନମର ଆଖି ପଡ଼ିଥିଲା ବଡ଼ ଭାଇର ଦେଢ଼ ବର୍ଷର ପୁଅ। ସଲିମ୍ ତାକୁ ଛୁଇଁବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେହି ନିରୀହ ଶିଶୁର ଚିତ୍କାର ତାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରି ନଥିଲା। ଶବନମ୍‌ ପୋଲିସକୁ କହିଥିଲା ଯେ, ପିଲାଟି ୬ ଟି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ସାକ୍ଷୀ ଥିଲା ଏବଂ ପୁରା ସମୟ କାନ୍ଦୁଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ସଲିମ ମୋତେ ଛୁଇଁବାକୁ ବାରଣ କରିଥିଲା କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଡରି ଯାଇଥିଲି ତେଣୁ ମୁଁ ନିଜେ ତା’ର ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା କରିଥିଲି। ଏକାକୀ ଘରେ ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ଶବନମଙ୍କୁ ଛାଡି, ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଶବନମ୍‌ର ଏହି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ହତ୍ୟା ପୁରା ଦେଶରେ ଆଲୋଚ୍ୟର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିଲା। ସେ (ଶବ୍‌ନମ୍‌) ଛାତରେ ଶୋଇ ଥିବାରୁ ସେ ବଞ୍ଚିଯାଇଥିଲା ବୋଲି ପୋଲିସକୁ କହିଥିଲା। ଏହା ପରେ ତତ୍କାଳୀନ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଜେନେରାଲ ଗୁରୁବଚନ ଲାଲ ଏବଂ ଡିଆଇଜି ବଦ୍ରିପ୍ରସାଦଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତକାରୀ ଦଳ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ସଲିମକୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନରୁ କଲ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ଫଳରେ ପୋଲିସ ତାକୁ ସନ୍ଦେହ କରିଥିଲା। ପୋଲିସ୍‌ର ପ୍ରଶ୍ନବାଣରେ ଶବନମ୍ ଭାଙ୍ଗି ସତ୍ୟ ଖୋଲିଥିଲା। ଶବନମ୍‌ର ପରିବାର ସଲିମ ଅପେକ୍ଷା ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭଲ ଥିଲା ଏବଂ ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଡ୍ରପଆଉଟ ସଲିମ ସହ ବିବାହ ପରିବାର ପସନ୍ଦ କରୁନଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ସଲିମ ସହ ମିଶି ଶବନମ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ରଚିଥିଲା।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.