Home Top News ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସ ୨୦୨୦: ତୃତୀୟ ପଦକ ଜିତି ଭାରତର ରେକର୍ଡ, ବିନୋଦ କୁମାରଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଜ

ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସ ୨୦୨୦: ତୃତୀୟ ପଦକ ଜିତି ଭାରତର ରେକର୍ଡ, ବିନୋଦ କୁମାରଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଜ

34

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯-୮ : (ଓଡିଆ ପୁଅ/ପ୍ରଭାକର ଦଳାଇ) ସଂପ୍ରତି ଚାଲିଥିବା ଟୋକିଓ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତକୁ ମିଳିଛି ତୃତୀୟ ପଦକ। ରବିବାର ଦିନ ଡିସକସ୍ ଥ୍ରୋ F52 ଇଭେଣ୍ଟରେ ଭାରତର ବିନୋଦ କୁମାର ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। ସେ ୧୯.୯୧ ମିଟର ଥ୍ରୋ ସହିତ ଏକ ନୂତନ ଏସୀୟ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ୨୦.୦୨ ମିଟରର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରୟାସ ସହିତ ପୋଲାଣ୍ଡର ପିଓଟ୍ର କୋସେୱିକ୍ ଶୀର୍ଷ ସମ୍ମାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। କ୍ରୋଏସିଆ ଆଥଲେଟ୍ ଭେଲିମିର କାଣ୍ଡୋର ୧୯.୯୮ ମିଟର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରୟାସରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ।

ବିନୋଦ କୁମାର ଏକ ସେନା ପରିବାରରୁ ଆସିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପିତା ୧୯୭୧ ଯୁଦ୍ଧର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲେ ଏବଂ ବିନୋଦ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ବିଏସଏଫରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ତେବେ ୨୦୦୨ ରେ ତାଲିମ ସମୟରେ ସେ ଲେହର ଏକ ଶିଖରରୁ ଖସିପଡି ଗୋଡରେ ଗଭୀର ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶଯ୍ୟାଶାୟୀ ଥିଲେ, ଏହି ସମୟରେ ସେ ଉଭୟ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲେ। ବିନୋଦ ପ୍ରଥମେ ୨୦୧୬ ରିଓ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସ ସମୟରେ ପାରା କ୍ରୀଡା ବିଷୟରେ ଜାଣିଥିଲେ। ସେ ରୋହତକରେ ଥିବା SAI କେନ୍ଦ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ, ସ୍ଥାନୀୟ କୋଚ୍‌ ମାନଙ୍କ ସହିତ ତାଲିମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏ ଥିଲା ବିନୋଦ ଜୀବନ ଯାତ୍ରା।

୨୦୧୯ ରେ ବିନୋଦ ପ୍ୟାରିସର ହ୍ୟାଣ୍ଡିସପୋର୍ଟ ଓପନ୍ ପାରା ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ପ୍ରିକ୍ସରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ସମାନ ଇଭେଣ୍ଟରେ, ବିନୋଦଙ୍କୁ F52 ବର୍ଗରେ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲେ। F52 ଶ୍ରେଣୀକରଣ ଅଙ୍ଗ ଅଭାବ କିମ୍ବା ଗୋଡର ଦୈର୍ଘ୍ୟ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଥିବା ଆଥଲେଟମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଆଥଲେଟମାନେ ବସିଥିବା ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରନ୍ତି।

ଏହା ଗର୍ଭାଶୟ ଆଘାତ, ମେରୁଦଣ୍ଡରେ ଆଘାତ, ଆମ୍ପ୍ୟୁଟେସନ୍ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ବ୍ୟାଧି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ। ବିନୋଦଙ୍କର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ସଫଳତା ମଧ୍ୟରେ କ୍ୟାରିୟରର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିଶ୍ୱ ମାନ୍ୟତା ହାସଲ କରିବା ଏବଂ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ଫାଇଜା ପାରା ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ପ୍ରିକ୍ସରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ରବିବାର ଦିନ T47 ଇଭେଣ୍ଟରେ ହାଇ ଜମ୍ପର ନିଶାଦ କୁମାର ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିବା ପରେ ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟରେ ଏହା ହେଉଛି ଭାରତର ତୃତୀୟ ପଦକ। ସେ ମଧ୍ୟ ଏସୀୟ ରେକର୍ଡ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଷ୍ଟାର ପ୍ୟାଡଲର ଭାବୀନା ବେନ ପଟେଲ ମହିଳା ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଟେବୁଲ ଟେନିସ ବର୍ଗ ୪ ରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.